Želví kameny na Novém Zélandu


Turisty přijíždějící na novozélandskou pláž Koekohe čeká velmi zvláštní pohled. Zde nalezené skály Moeraki, běžně známé jako želví kameny Moreaki, jsou neobvykle pravidelné, téměř kulovité nebo zaoblené skalní útvary, které lze nalézt na pobřeží Otago mezi městy Moeraki a Hampden na Novém Zélandu. Ale jak vznikly tyto podivné, želví podobné tvary?

Zelvi-kameny-na-Novem-Zelandu-(1).jpgPodle maorské legendy jsou skály kusy nákladu z vraku lodi před tisíci lety, skladovací kontejnery, které spadly z nešťastné obří plachetnice, Areiteuru, a zloději. Skalní útvary začaly být známé na základě popisů z 50. let 19. století a od té doby se místo stalo vyhledávanou turistickou atrakcí.

Skály Moeraki Ball Rocks lze vidět na jižním ostrově Nového Zélandu, 40 km jižně od Oamaru, na pobřeží mezi městy Moeraki a Hampden. Jsou umístěny jednotlivě nebo ve skupinách. Mořské vlny a eroze je vymývají z měkčí usazené horniny, která tvoří hráz. V roce 1848 W.B.D. Mantellova kresba pobřeží ukazuje mnohem více skal. Skalní útvary jsou našedlé barvy, často velmi pravidelné kulovité, rozhodně však nápadně kulaté, velké konkrece o průměru až tři metry. Jejich stáří je asi 65 milionů let a nevznikly otěrem nebo větrem, ale procesem podobným vzniku pravých perel, skořápkovou krystalizací uhličitanů.

Mnohé skály nejen zvenčí vypadají jako želvy, mnohé skály mají uvnitř neporušené želví kostry, mořští plži a zbytky vyhynulých plazů. díky erozi jsou na skalách vidět vzory podobné krunýři želvy. Stojí za to prozkoumat tyto jedinečné skály vytvořené přírodou!

Oblast Otago na Novém Zélandu

Venkov je rozlohou druhým největším regionem Nového Zélandu, který se rozprostírá po celém Jižním ostrově. Sídlí ve městě Dunedin, které má významný historický, kulturní a geografický význam. Kromě želvích kamenů je v regionu mnoho zajímavostí. Exotické pobřežní úseky, malebné hory, zelené lesy, půvabná městečka, pohostinní místní obyvatelé a gurmánská gastronomie.

Nádherné přírodní útvary světa čekají na objevení! První, co bychom ale měli před cestou vždy udělat, je uzavřít správné cestovní pojištění, aby nás nečekalo žádné nepříjemné překvapení! Vzhůru na výlet!