Nejdivnější zábavní park otevřeli v Turecku


Disneyland je na vás až moc veselý? V Ankaře mají něco mnohem exotičtějšího.

Začal svátek všech příznivců zábavy. Turecký prezident právě otevřel megalomanskou stavbu Wonderland Eurasia. Má to být druhý největší zábavní park na světě. Jak asi víte, Erdogan si rád nechává stavět pomníky. Například ve stejnou dobu otevřené nové letiště v Istanbulu je stejně ambiciózní. Zatím je třetí největší na světě a má ambici po přístavbě, řekněme pár, ehm, kumbálů, stát se úplně největším na světě. Pokud tedy nezmizí v prachu vanoucím z tureckých pouští. Pro mě osobně ale turecké ambice nejsou překvapením. V knize Příštích sto let americký analytik George Friedman už před osmi lety předpovídal, že hlavní evropské mocnosti budou za třicet let Turecko a Polsko. Zdá se, že na tom něco bude.

Mně je ale špatně i na matějský!

Správný roller coaster je ale něco úplně jiného než „blicí atrakce“ na matějské. Ono je strašně jednoduché a laciné zařídit, aby bylo lidem na atrakci špatně. Takové to houpání, třesení a odstřeďování. Ale na horské dráze to funguje jinak. To je spíš něco jako vzrušení z rychlé jízdy autem. Nejde o to, aby vám bylo špatně, ale máte si to užít. Jízda má specifickou choreografii a atmosféru. Vzrušení střídá uklidnění, aby se zase maximálně vystupňovala zábava. Nechybí nejrůznější efekty a dekorace. A pořádné jízdy se chlubí nejen rychlostí, ale i počtem inverzí (to je ta chvilka, kdy jste otočeni hlavou dolů, povětšinou loping). Pak máme ještě dřevěné horské dráhy, kde se kodrcáte na vozíku, a tam ten zážitek funguje zase úplně jinak.

Takže Turci jen machrují?

Vlastně ano. Ale i tak stojí tohle místo za vidění. Wonderland Eurasia má totiž úplně jinou atmosféru než všechno, co znáte z tradičních parků ve stylu Disneylandu. Stačí se podívat na naše fotky. Místo rozjuchaných polonahých dívek a dětí se zdviženýma rukama ve Wonderlandu ve vozíčcích sedí zachmuření muži v černém. Zahalené ženy pak rozvážně pojídají lepivou tureckou zmrzlinu dondurmu obsahující salep a sledují 70 metrů vysokého betonově animatronického Tyrannosaura. Sekce Jurský park je totiž gigantická, má 20 000 metrů čtverečních. Nejspíš i v Turecku platí hláška Tondy Blaníka: „kde teče beton, tečou prachy.“ :-)

 

Je to tam teda legrace?

Spíš exotika. Kříží se tu frivolní uvolněná kultura Západu a důstojnost islámu. Oni Turci totiž ani nečekají zájezdy ze Západu. Hlavním cílem je ruská a čínská klientela. Nechybí třeba druhý nejvyšší vodotrysk na světě (120 m), ale akvapark byste hledali marně. Turkyně v bikinách? To prostě nehrozí :-) Exotika se týká i webovek parku. Zatím jen turecky.

autor článku: Jan Strmiska

Pula
Share this article: