Homepage > O nás > Informace > Autem do ciziny: Na co nezapomenout?

Autem do ciziny: Na co nezapomenout?

Cestujete rádi autem do zahraničí? Nenechte se ničím zaskočit. Přinášíme pár užitečných tipů!
 
30. října 2015 

Každý řidič se na své auto stoprocentně spoléhá. Je ale dobré si uvědomit, že se pořád jedná pouze o stroj, který může z ničeho nic vypovědět službu. A o to je to horší, pokud k tomu dojde v zahraničí, v noci, za hustého deště a s nevyspalou rodinou. Jak se na tyto situace nejlépe připravit a jak postupovat? 

Přípravy začínají před odjezdem, pojištění je základ

A to nejen pojištění k automobilu, ale i cestovní pojištění. Předpokladem je, že v zahraničí budete nějakou dobu pobývat. A pojištění do zahraničí je základní přípravou pro případ, že se něco stane.

 

     Před odjezdem nezapomeňte

  1. nechat automobil řádně zkontrolovat v servisu
  2. ověřit si platnost všech dokladů
  3. zjistit si povolené rychlosti v zahraničí
  4. naplánovat trasu a zajistit mapové podklady
  5. sjednat si cestovní pojištění
  6. mít všechny důležité kontakty u sebe
  7. pořídit si nabíječku do auta pro svá zařízení
 
Důležité je uvědomit si, že ceny odtahů v zahraničí jsou v poměru s tuzemskými výrazně dražší. Zejména na severu Evropy se můžete setkat s odtahem převyšujícím 600 eur. Překvapit vás ale může i odtah ve Francii nebo Maďarsku, kde zaplatíte i 400 eur.
 

K poruchám dochází nejčastěji

 
Dle našich statistik jsou nejčastějším typem škody při provozu automobilů právě poruchy. Jen v loňském roce AXA Assistance zaznamenala markantní nárůst případů, kdy došlo k závadě a selhání vozidla. Celkem se jednalo o 68 % případů. Nejvíce se jich přihodilo v Německu (26%), na Slovensku (23 %) a v Rakousku (15 %). Výraznější nárůst byl ale zaznamenán i na jihu Evropy. Celkově pak ke škodám dochází ve druhém a třetím čtvrtletí (23 % a 43 %).

Když se něco stane, dbejte na bezpečnost

V médiích se pořád setkáváme s případy, kdy řidiči nedbají bezpečnostních pokynů, a to ať už v případě poruchy, nehody, při samotném řízení aj. Pokud vás auto někde nechá stát (ve většině případů na dálnici), počítejte s tím, že řidiči kolem vás budou neopatrní. Postupujte tedy tak, abyste zachovali maximální bezpečnost. Od zapnutí výstražných blinkrů, obrysových světel, nasazení výstražné vesty všem členům posádky po umístění trojúhelníku. Vydat se hledat pomoc někam, aniž byste věděli kam, nemusí být úplně to nejlepší řešení. Obzvlášť, pokud s sebou máte např. celou rodinu. 

Zavolejte asistenční službu

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a obrátit se na asistenční službu. Vyškolení odborníci vám v danou chvíli nejefektivněji poradí, jak situaci řešit a jak se zachovat. Především vám ale díky databázi vyhledají odtah, zajistí servis a náhradní vozidlo (v závislosti na rozsahu). Je důležité podrobně nahlásit, kde se nacházíte a sdělit všechny požadované informace. Pracovníci služby vás tak snadněji lokalizují a celý proces se tím urychlí. Samozřejmě se po dobu čekání zdržujte v bezpečných místech mimo vozovku.