Homepage > O nás > Informace > Kybernetické útoky ohrožují bezpečnost letadel

Kybernetické útoky ohrožují bezpečnost letadel

Přestože počet smrtelných nehod v letecké dopravě dlouhodobě klesá, objevují se nové faktory, které mohou bezpečnost letectví ohrozit.
 
25. února 2015

Pokrok a modernizace výpočetní techniky u leteckých společností je pochopitelnou součástí vývoje dnešní doby. Odborníci však varují před zvyšující se závislostí na počítačích. Moderní technologie výrazně přispívají ke zvýšení bezpečnosti letecké dopravy. S rostoucím množstvím činností řízených počítači však zároveň roste nebezpečí tzv. kyberterorismu. Tyto útoky by v budoucnu mohly mít za následek nejen únosy letadel, ale třeba i bombové atentáty. Mezinárodní asociace letecké dopravy tak v maximální míře nyní věnuje svou pozornost bezpečnosti jednotlivých IT systémů.

"Letectví značně spoléhá na počítačové systémy v pozemním i letovém provozu a na řízení letového provozu, přičemž víme, že jsme cíl," říká generální ředitel IATA (International Air Transport Association), Tony Tyler.

Díky vylepšeným technologiím se zvyšuje i počet automatických procesů, které letadlo vykonává samo. Proto je důležité zbavit posádku pasivity na palubě letadla a zkvalitnit školení personálu a pilotů pro případ, že počítač selže.

Bezpilotní letouny rovněž představují riziko

Nebezpečí zneužití výpočetní techniky podporuje také zvyšující se využívání bezpilotních letounů. Ty se v současnosti využívají zejména v oblasti zpravodajství, při sportovních akcích nebo třeba v zemědělství pro práškování. Již nyní se však připravuje jejich expandování i do jiných oblastí. Jelikož jsou bezpilotní letadla ovládána výhradně pomocí softwaru, mohou při převzetí kontroly neoprávněnou osobou představovat bezpečnostní riziko.