Homepage > O nás > Informace > Mimořádný stav na Ukrajině

Mimořádný stav na Ukrajině

Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do východních a jižních oblastí Ukrajiny.
 
4. února 2015

Dne 26. 1. 2015 byl v Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny vyhlášen mimořádný stav z důvodu probíhajících operací ukrajinské armády. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV) proto občanům ČR důrazně nedoporučuje na tato území cestovat, popř. vyzývá k jejich okamžitému opuštění. Stav vysoké bdělosti a zvláštní zajištění bezpečnostních strategických objektů platí též pro celé území Ukrajiny.

MZV dále nedoporučuje cestovat na území Autonomní republiky Krym a přístavního města Sevastopol, kde rovněž platí mimořádná opatření: pro umožnění průjezdu kontrolními stanovišti nacházejícími se mezi územím Autonomní republiky Krym a zbylým územím Ukrajiny je nutností mít speciální povolení. Bude-li cizinec těmito místy projíždět bez příslušného povolení, hrozí mu finanční postih, popř. trestní stíhání.

Nejistá bezpečnostní situace panuje též v Charkovské, Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti. I zde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti, vyhýbat se zejména místům s vysokou koncentrací osob a neúčastnit se demonstrací a pochodů. MZV dále doporučuje registrovat se před cestou na Ukrajinu na webovém portálu https://drozd.mzv.cz/, prostřednictvím něhož jsou registrovaným osobám poskytovány důležité informace o vývoji situace.

V souvislosti s varováním Ministerstva zahraničních věcí upozorňujeme klienty na skutečnost, že pro území, které je předmětem varování MZV ČR, dle pojistných podmínek cestovního pojištění není pojistitel povinen zajistit pojistné krytí.