Homepage > O nás > Informace > Nový rekord rychlosti vlaku v Japonsku

Nový rekord rychlosti vlaku v Japonsku

Rychlovaku maglev se podařilo překonat rychlostní hranici 600 km/h.
 

23. dubna 2015

Japonsko aktuálně provádí testy rychlosti speciálních vlaků maglev, které jsou určeny pro urychlení dopravy mezi vzdálenými městy. Právě při jedné z experimentálních jízd se soupravě od společnosti Central Japan Railway podařilo na 11 sekund dosáhnout rychlosti 600 km/h. Překonala tak rekord z roku 2003.

Princip magnetické levitace, kdy se vlaky pohybují v poli supravodivých magnetů, je již nějakou dobu doménou technologicky vyspělých zemích. Díky absenci tření je vlak za mnohem nižší náklady schopen vyvinout daleko větší rychlost, přičemž přináší i větší komfort pro samotné cestující. Dle odborníků se tak jedná o prostředky hromadné dopravy budoucnosti. 
 
Souprava, která nový rekord vytvořila, by měla být do provozu nasazena přibližně za dvanáct let. Jezdit bude na nově postavené trati mezi Tokiem a Nagojou, kde vzdálenost mezi oběma městy činí 285 km. Pasažérům se tak zkrátí doba z 90 na 40 minut. Půjde-li vše podle stanoveného plánu, bude trať následně prodloužena až do města Ósaka.

Pokud byste se chtěli jedním z rychlovlaků svézt, nezapomeňte si před cestou do zahraničí sjednat kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání před případnými riziky. A pokud jste vlakem jet chtěli, ale on vůbec nepřijel, náš Rodinný právník vám poradí, jak získat finanční odškodnění.