Homepage > O nás > Informace > Varování ministerstva zahraničních věcí

Varování ministerstva zahraničních věcí

MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám na sever Nigérie a území Brazílie. 
 

Nigérie

MZV ČR důrazně doporučuje vyhnout se cestám do severní části Nigérie. Důvodem jsou hrozící teroristické útoky a únosy v tamější oblasti. Ministerstvo apeluje na dbání zvýšené obezřetnosti zejména na místech s větší koncentrací lidí. Míra kriminality za poslední dobu značně stoupla, projevuje se i zvýšená korupce a pozor je potřeba dávat např. i při jednání s taxikáři. Samostatně se pohybujícím turistům hrozí na celém území únosy, a proto je důrazně doporučeno zajistit prověřené průvodce a dobrou organizaci výpravy.

Státy, kterým je doporučeno se vyhnout: Borno, Yobe, Adamawa, Bauchi, Gombe, Kano, Kaduna, Jigawa, Katsina, Sokoto, Zamfara, Kebbi a Plateau. Dále pak jih země u řeky Niger: Delta, Rivers, Bayelsa, Abia a Akwa-Ibom.

MZV ČR současně doporučuje ve výše uvedených oblastech dbát zvýšených hygienických opatření. Důvodem je nedávné propuknutí hemoragické horečky Lassa. Dle odhadů bylo ke dni 14. 1. 2016 evidováno přibližně 93 případů ze států Bauchi, Nassarawa, Niger, Taraba, Kano, Rivers, Edo, Plateau, Gombe a Oyo, ale také z hlavního města Abuja. Horečka se přenáší zejména kontaktem s močí nebo výměšky hlodavců (především krys a myší). Současně pak při kontaktu s tělními tekutinami nakažené osoby.Brazílie

Brazilské ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo v zemi mimořádný stav v souvislosti s nákazou virem Zika, který je přenášen komárem zvaným Aedes aegypti. V nemocnicích již bylo registrováno více než 1 000 novorozenců s tímto onemocněním. Virus napadá především těhotné matky, kdy dokáže překonat placentu a narušit správný vývoj mozku embrya. Dle lékařů tak má tento virus souvislost s výrazným nárůstem případů mikrocefalie.

Zika je nejvíce rozšířen ve státech Pernambuco a Paraíba. Dále se však vyskytuje ve státech Sergipe, Rio Grande do Norte, Alagoa, Ceará, Bahia, Goiás (včetně Distrito Federal), Piauí, Rio de Janiero, Tocatins, Maranhao a Mato Grosso do Sul. MZV ČR proto důrazně doporučuje (zejména těhotným ženám) maximální prevenci proti bodnutí hmyzem. Jako ochranné prostředky je vhodné použít dlouhý oděv na horní i dolní končetiny, přípravky odpuzující hmyz atd.

V souvislosti s varováním Ministerstva zahraničních věcí upozorňujeme klienty na skutečnost, že pro území, které je předmětem varování MZV ČR, dle pojistných podmínek cestovního pojištění není pojistitel povinen zajistit pojistné krytí.