Itálie

Patří do skupiny sedmi nejbohatších a nejrozvinutějších států světa

Ročně ji navštíví až 105 milionů turistů.
Je čtvrtým nejvíce zalidněným státem v Evropské unii.
 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Řím
Řím
Hlavní město Itálie je zároveň jedním z nejstarších měst v Evropě. Na jeho prohlídku si nechte alespoň 3 dny, k vidění je tady toho spoustu.
Národní pak Gran Paradiso
Národní pak Gran Paradiso
Tento park je prvním italským národním parkem a původně byl založen jako královský honební revír. Park tvoří alpské louky, vrcholky hor, hluboká údolí, ledovce, vodopády a horské potoky.
 
Benátky
Benátky
Město bylo vystavěno na laguně s nespočtem kanálů a mostů. V roce 1987 byly Benátky zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní ulice jsou nahrazeny asi stovkou kanálů. Ve městě je přes 400 kamenných mostů a asi 15 000 domů, které jsou postaveny na dubových kůlech zaražených do moře. Turismus je zde ale v posledních letech omezen.
 
Janov
Leží v severní Itálii, v provincii Genova v oblasti Ligurie. V minulosti bylo město významným přístavem ve Středozemním moři.
Cinque Terre
Chráněná krajinná oblast Cinque Terre je tvořena divokým skalnatým pobřežím a své jméno získala od pěti vesniček, které balancují na okraji útesů. Jsou to vesničky Montorosso al Mar, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, které byly donedávna prakticky izolované od okolního světa. Tato jedinečná pobřežní krajina je zapsáno na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Milán
Milán je druhým největším městem v Itálii, obchodním centrem země a světoznámým městem módy s luxusními obchody a kancelářskými budovami.
Verona
Město se proslavilo zejména díky spisovateli Williamu Shakespearovi, který do něj vložil děj svého dramatu Romeo a Julie. Najdete tu překrásné historické centrum a množství památek.
Lago di Garda
Jezero Lago di Garda je největším italským jezerem s velmi rozmanitou a jedinečnou přírodou. Rozkládá se na severu země mezi Alpami a Pádskou nížinou.
Dolomity
Jsou součástí alpského pohoří a rozkládají se na severovýchodě Itálie. Díky své nádherné a zachovalé přírodě, zajímavě tvarovaným vrcholkům, rozeklaným skalním hřebenům a prudkým stěnám patří celá tato horská oblast mezi nejkrásnější v zemi.
Florencie
Metropole italského Toskánska. Její historické centrum je od roku 1982 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město je doslova přeplněno památkami, freskami, obrazy a sochami z období renesance. Najdete tu nespočet muzeí, kostelů, paláců a galerií.
Siena
Město Siena se rozkládá v srdci Toskánska mezi řekami Arbie a Elsa. Má nádherné historické centrum, které oplývá mnoha architektonickými památkami. Toto cihlové středověké město se stalo jedním z nejzachovalejších v Itálii. Centrum Sieny bylo zapsáno do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pompeje
Kdysi vzkvétající římské město pohřbené před téměř dvěma tisíci lety vrstvou sopečného popela.
Co ochutnat
Co ochutnat
Pizza - netřeba  popisovat :)
Risotto (rizoto) – z rýže vařené ve vývaru, do které se přidá maso, nebo ryba a zelenina. Povaří se ve směsi cibule nebo česneku s máslem nebo olivovým olejem. Dále se přidá bílé nebo červené víno a poté postupně vývar.
Polenta – kukuřičná kaše. Polenta se nejčastěji podává jako příloha k masu, k zelenině, ale výborně chutná i se sýrem gorgonzola a vínem.
Minestrone – hustá polévka, v níž jsou obsaženy nejrůznější druhy zeleniny. Často se přidávají také těstoviny nebo rýže.
Těstoviny
Spaghetti (špagety) – nejčastěji se jedí s rajčatovou (boloňskou) omáčkou s bylinkami, mletým masem, zeleninou a parmezánem. V Itálii jsou nejběžnější spaghetti alla carbonara obsahující vejce, tvrdý sýr pecorino romano, neuzenou slaninu guanciale a černý pepř.
Penne – podávají se s omáčkami, ale jsou rovněž oblíbenou přísadou do salátů. Zkuste třeba penne all´arrabbiata s omáčkou, rajčaty, česnekem, chilli, olivovým olejem a bazalkou.
Fettucine a tagliatelle – se jedí s hovězím nebo kuřecím ragú (masovou omáčkou). Oblíbené jsou fettucine alfredo, podávané s máslem, parmezánem a případně dalšími přísadami. Dělají se většinou čerstvé, ale v obchodech se dají koupit i sušené. Setkat se můžete také s velkými a širokými (2-3 cm) fettucine, které se nazývají pappardelle.
Lasagne – široké a ploché pláty těstovin, které se prokládají například sýrem, různými omáčkami, mletým hovězím masem, klobásou, špenátem atd. V jižní Itálii se pod pojmem lasagne setkáte s těstovinami proloženými rajčatovou omáčkou nebo masovým ragú, na severu země jsou zase v kombinaci s bešamelem.
Gnocchi – nejde o těstoviny v pravém slova smyslu, gnocchi jsou hutné měkké knedlíčky připravené z pšeničné mouky, krupice, brambor, chlebových drobků apod. Podávají se s rajčatovou omáčkou, pestem, špenátem nebo s rozpuštěným máslem se sýrem.
Ravioli – těstovinové taštičky plněné masem, zeleninou nebo sýrem ricotta. Mohou se objevit v polévce nebo omáčce.
Tortellini – těstoviny ve tvaru kroužku plněné masem či sýrem. Mohou být součástí polévky, nebo se podávají v masovém vývaru.
Další pokrmy
Carpaccio – předkrm připravovaný ze syrového masa (hovězí, telecí, zvěřina) nebo z ryby (losos, tuňák). Maso se krájí na tenké plátky a podává se pokapané citronem a olivovým olejem, Je dochuceno čerstvě mletým pepřem, případně různými studenými omáčkami, parmezánem apod.
Acquacotta – hustá a pikantní polévka původem z Toskánska, která se připravuje ze zeleniny. Nesmí chybět rajčata, celer, mrkev a houby. Do hotové polévky se na ozdobu i na chuť přidává vařené vejce.
Saltimbocca – telecí řízečky či závitky s plátky prosciutta a se šalvějí, které jsou marinovány ve víně, oleji nebo slaném nálevu.
Tiramisu – moučník z krémového sýru mascarpone, vaječných žloutků, cukru, silného espressa, másla a kvalitního kakaa. Dezert tvoří vrstvy v kávě namáčených piškotů, které se prokládají krémem.
Specifika
Boats
Specifika
K veškerému zakoupenému zboží je zákazník povinen si vzít stvrzenku (nevydává se např. u novin či benzínu), jejíž předložení může vyžadovat finanční policie (v případě nepředložení může uložit vysokou pokutu).
 
V Itálii je platný zákon na potírání obchodu s padělanými výrobky, podle nějž může být za nákup zboží u plážových či pouličních prodejců pokutován zákazník částkou do výše 10.000,- EUR.
 
Na veřejných místech platí zákaz kouření.
Zdraví
Zdraví

Zdravotní péče je na velmi dobré úrovni, pomoc je poskytována v souladu s předpisy EU. Lékařská péče je poskytována v rámci tzv. první pomoci ve státních zdravotnických zařízeních. Další léčení v nemocnicích je poskytováno pouze za úhradu, a to ve výši od 300EUR na den, podle typu zařízení a poskytované péče. Doporučujeme před cestou uzavřít komerční cestovní zdravotní pojištění.

Bezpečnost
Boats
Bezpečnost

Bezpečnost je ve v Itálii na poměrně vysoké úrovni. Tradičně buďte opatrnější na své věci v turisticky navštěvovaných oblastech.


 
Ceny
Ceny
Oficiální měnou je Euro (EUR). 1 EUR = 26 CZK
Na venkově, především na jihu Itálie, je nutné mít hotovost vždy při sobě, bankomaty se tu objevují velmi zřídka a menší hotely a restaurace karty nepřijímají.

SPROPITNÉ
Spropitné je zahrnuto v účtu v restauracích, nicméně obvyklou praxí je zaokrouhlit uvedenou částku směrem nahoru. Stejně tak zaokrouhlujte v taxíku.

 
Ceny
Dvoulůžkový pokoj v hotelu 80–180 EUR
Oběd a večeře v místní restauraci 25–45 EUR
Snídaně v baru (brioche a káva) 3–5 EUR
Pizza a těstoviny 6–12 EUR
 
  ceny v EUR
1,5l vody 0,38
1l mléka 1,11
chléb 0,5 kg 1,48
brambory 1kg 1,17
káva v restauraci 1,34
pivo v restauraci 4,5
Sport
Boats
Sport
Fotbal a cyklistika jsou nejpopulárnější italské sporty. Horolezectví a provozování vodních sportů je také velmi oblíbené.
 
Lyžování
Nový zákon vyžaduje, aby lyžaři a snowboardisté sjíždějící svahy mimo vyznačené tratě měli u sebe zařízení pro sledování (lavinový vyhledávač).  Nošení přilby je povinné pro děti do 14-ti let. 
 
Rybolov
Pro rybolov na italských řekách a jezerech je vyžadována licence, kterou vydává Italská rybářská federace. Rybaření v blízkosti pláží je zakázáno.
 
Lov
Je populárním sportem v některých oblastech Itálie. Dovoz zbraní a střeliva je přísně kontrolován. Všichni lovci, včetně návštěvníků, musí být specielně pojištěni.
 
Doprava autem
Doprava autem

Jezdí se vpravo.
Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,05%.
Na silnicích mimo obydlená centra jsou vozidla povinna mít zapnutá potkávací světla během jízdy.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 90 km/h
na dálnicích 130 km/h

Silniční daně a mýtné
Většina dálnic v Itálii je v současné době zpoplatněna. Poplatky za průjezd jsou vybírány v mýtných branách. Výše poplatku se odvíjí od skutečně ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. Hotově lze platit v eurech a je akceptována většina platebních karet. Více informací zde.
Svátky a slavnosti
Boats
Svátky a slavnosti

Karnevaly
Benátky - věhlasný karneval s přehlídkou oslnivých kostýmů.
Viareggio - jeden z nejslavnějších, poněkud odlišný od benátského; v současnosti trvají oslavy celý měsíc, každou neděli korza s alegorickými vozy a obřími sochami.
 
Velikonoční svátky
Svatý týden – (velikonoční týden).
Velikonoční slavnosti začínající Květnou nedělí a vrcholící Božím hodem po celé zemi.
Papežův proslov – (Boží hod velikonoční), Řím
Papež pronáší projev ve Vatikánu .
Scoppio del Carro – (Boží hod velikonoční), Florencie
Ohňostroj zažehnutý mechanickou holubicí před dómem.
 

Ostatní svátky
KVĚTEN
Květinové slavnosti
Konají se v různých městech v průběhu května i června – koberce z květů na chodnících na počest místním patronům a na svátek Božího těla. např. Viterbo (Lazio) – San Pellegrino in Fiore.
 
ČERVEN
Bienále – (červen-září), Benátky
Největší světová výstava současného umění, jež se koná každý lichý rok.
Calcio Storico Fiorentino – (24.6), Florencie
Průvod v kostýmech ze 16. století a ohňostroje.
 
ČERVENEC
Il Redentore (3. víkend v červeneci), Benátky
Historická slavnost připomíná konec morové epidemie r. 1577, vrcholem je průvod ozdobených lodí a velkolepý ohňostroj.
Sienské palio (2. červenec), Siena
Dostih na neosedlaných koních na hlavním náměstí, v němž závodí reprezentanti jednotlivých městských čtvrtí; největší slavnost Toskánska. Dostihu předchází okázalé krojované průvody.
 
SRPEN
Festa del Mare (15.8), Diano Marina, Ligurie
Tato "slavnost moře“ se pyšní ohromujícím ohňostrojem.
 
ZÁŘÍ
Regata storica (1. neděle v měsíci), Benátky
Benátská slavnost gondol – regata patří k nejvýznamnějším italským slavnostem. Pozornost přitahuje především slavnostní zahájení, v němž figurují historické lodě a lidé ve skvostných kostýmech. Poté následují závody gondol a jiných lodí na Canal Grande.
Sagra dell’Uva – (začátek září), Řím
Vinobraní s prodejem hrozna za nízké ceny a lidovou veselicí.
Chianti - Toskánsko
Vinařské slavnosti (2. týden v měsíci).
 
ŘÍJEN
Festa dell’Uva – (proměnlivé datum), Bolzano, Jižní Tyrolsko
 Vinařské slavnosti s živou hudbou a průvodem s alegorickými vozy a účastníky v historických kostýmech.
 
LISTOPAD
Svátek díkuvzdání (21.11.), Benátky
Velká mariánská slavnost na památku odvrácení moru r. 1630.