Itálie - země kultury a gastronomie

Cestovní pojištění do Itálie

Ročně ji navštíví až 105 milionů turistů.
Je čtvrtým nejvíce zalidněným státem v Evropské unii.
 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Řím
Řím
Hlavní město Itálie je zároveň jedním z nejstarších měst v Evropě. Na jeho prohlídku si nechte alespoň 3 dny, k vidění je tady toho spoustu.
Národní park Gran Paradiso
Národní park Gran Paradiso
První italský národní park původně sloužil jako královský honební revír. Během jeho návštěvy budete obdivovat krásné alpské louky, horské hřebeny a ledovce, hluboká údolí s horskými potůčky i vodopády.
 
Benátky
Benátky
Legendární Benátky protkané stovkami kanálů a mostů jsou od roku 1987 na seznamu UNESCO. Turisté obdivují místní architekturu – město kromě kanálů tvoří okolo 15 tisíc domů stojících na dubových kůlech, které jsou zaraženy do mořského dna.
 
Janov
Janov byl kdysi významným středomořským přístavním městem, dnes je hlavním městem severoitalské oblasti Ligurie v provincii Genova.
Cinque Terre
Chráněná krajinná oblast Cinque Terre nese název podle pěti vesniček (Montorosso al Mar, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore) na vrcholcích zdejších útesů. Dnes jsou oblíbeným cílem turistů, v minulosti byly odstřihnuté od okolního světa. Tuto malebnou krajinu se skalnatým pobřežím najdete na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Milán
Milán, mezinárodní módní metropole, obchodní centrum země a druhé největší město Itálie. Kromě luxusních butiků rozhodně stojí za návštěvu i gotická katedrála a slavná opera La Scala.
Verona
Slávu severoitalskému městu s překrásným historickým centrem dal především anglický spisovatel William Shakespeare, který právě do Verony dosadil své nejznámější drama – Romeo a Julie. Ačkoli jde o fiktivní příběh, jedním z turistický nejnavštěvovanějších míst je Juliin balkón.
Lago di Garda
Největší italské jezero se rozprostírá na severu mezi Alpami a Pádskou nížinou a svou rozmanitou přírodou láká aktivní i příležitostné sportovce k různým aktivitám. Užijete si zde jak vodní sporty, horskou turistiku, ferraty i horolezecké trasy pro začátečníky i pokročilé.
Dolomity
Dolomity jsou součástí alpského pohoří a leží v severovýchodní části Itálie. Tato horská oblast patří mezi nejkrásnější v zemi, okouzlí vás rozeklanými skalními hřebeny, zajímavě tvarovanými vrcholky, a to jak během letní pěší túry, tak v zimě při chytání bronzu na sjezdovce.
Florencie
Historické centrum toskánské metropole je už od roku 1982 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Florencie významnými památkami doslova praská ve švech. Byl by hřích zde nenavštívit některé z muzeí, historické kostely, galerie nebo paláce.
Siena
Krásné středověké město leží mezi řekami Arbie a Elsou v samém srdci Toskánska. Impozantní architektura s dominantními cihlovými budovami si zamilují všichni. A není proto divu, že historické centrum Sieny je zapsané na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pompeje
Co všechno zbyde po výbuchu sopky, uvidíte ve slavných Pompejích. Právě zuřící sopka zde před téměř dvěma tisíci lety pohřbila vzkvétající římské město.
Co ochutnat
Co ochutnat
Pizza - netřeba  popisovat
Risotto (rizoto) – italský pokrm je připraven z rýže orestované na oleji či másle a poté povařené ve víně a vývaru. Připravuje se s různými druhy masa, rybou nebo pouze se šafránem a sýrem.
Polenta – tradiční kukuřičná kaše se hlavně servíruje jako příloha k masu nebo zelenině, podává se ale i ke gorgonzole a vínu.
Minestrone – hutná zeleninová polévka, do které se přidávají těstoviny a někdy i rýže.
Carpaccio – oblíbený předkrm se připravuje z tenkých plátků syrového masa (hovězí, telecí, zvěřina i ryby). Naskládané plátky se na talíři zakápnou citronem a olivovým olejem, opepří a posypou parmazánem a fantastické, lehké a rychlé jídlo je na světě.
Těstoviny
Spaghetti (špagety) – v Itálii se podávají hlavně s rajčatovou (boloňskou) omáčkou s bazalkou, mletým masem a parmezánem. V italských domácnostech se pro svou jednoduchost nejčastěji připravuje spaghetti alla carbonara. Hlavními ingrediencemi jsou vejce, sýr pecorino romano, neuzená slanina guanciale a pepř.
Penne – podávají se s různými druhy omáček, Italové je ale mají rádi i v salátech. Připravte si například jednoduché penne all´arrabbiata: kromě těstovin potřebujete pouze rajčata, česnek, chilli, olivový olej a bazalku. Mezi nejoblíbenější recepty patří fettucine alfredo, podávané s máslem, parmazánem apod. V obchodech narazíte i na 2–3 centimetry široké nudle, kterým se říká pappardelle.
Lasagne – vydatné zapékané jídlo z plátů těstovin, mezi které se dávají různé omáčky, bešamel a sýr, hovězí maso nebo třeba špenát. Na jihu itálie se lasagne podávají hlavně s masovým ragů, na severu se připravují s bešamelem.
Gnocchi – gnocchi jsou v podstatě měkké knedlíčky z pšeničné mouky, krupice, brambor a dalších ingrediencí. Servírují se s rajčatovou omáčkou, bazalkovým pestem nebo jen tak s máslem a parmazánem.
Ravioli – oblíbené taštičky se nejčastěji plní masem, zeleninou nebo ricottou. Servírují se s omáčkou, ale najdete je občas i v polévce.
Tortellini – zakulacené těstoviny jsou většinou plněné masem nebo sýrem. Podávají se nejčastěji s masovým vývarem.
Další pokrmy
Acquacotta – vydatná pikantní polévka pochází z Toskánska a připravuje se ze zeleniny. Na závěr se na oko i chuť přidává vejce natvrdo.
Saltimbocca – telecí řízečky nebo závitky s plátky prosciutta a se šalvějí, které jsou marinovány ve víně, oleji nebo slaném nálevu.
Tiramisu – jeden z nejoblíbenějších moučníků, a to nejen v Itálii, se skládá ze dvou vrstev – piškotové a krémové. Lahodný krém se připravuje z mascarpone, cukru, žloutků, silného espressa, másla a kakaa.
Specifika
Boats
Specifika
V případě jakéhokoli nákupu si musíte od prodavače vzít stvrzenku - může se totiž stát, že vás k jejímu předložení vyzve finanční policie. Pokud tak neučiníte, hrozí vám vysoká pokuta. Účtenku nedostanete například za benzín a noviny.
 
V Itálii platí zákon na potírání obchodu s padělanými výrobky. Podle něj můžete být pokutování za nákup zboží od pouličních prodavačů, a to částkou v maximální výši 10 tisíc EUR.
 
Na veřejných místech platí zákaz kouření.
Zdraví
Zdraví

Zdravotní péče je na velmi dobré úrovni, pomoc je poskytována v souladu s předpisy EU. Lékařská péče je poskytována v rámci tzv. první pomoci ve státních zdravotnických zařízeních. Další léčení v nemocnicích je poskytováno pouze za úhradu, a to ve výši od 300EUR na den, podle typu zařízení a poskytované péče. Doporučujeme před cestou uzavřít komerční cestovní zdravotní pojištění.

Bezpečnost
Boats
Bezpečnost

Bezpečnost je ve v Itálii na poměrně vysoké úrovni. Tradičně buďte opatrnější na své věci v turisticky navštěvovaných oblastech.


 
Ceny
Ceny
Oficiální měnou je Euro (EUR). 1 EUR = 26 CZK
Na venkově, především na jihu Itálie, je nutné mít hotovost vždy při sobě, bankomaty se tu objevují velmi zřídka a menší hotely a restaurace karty nepřijímají.

SPROPITNÉ
Spropitné je zahrnuto v účtu v restauracích, nicméně obvyklou praxí je zaokrouhlit uvedenou částku směrem nahoru. Stejně tak zaokrouhlujte v taxíku.

 
Ceny
Dvoulůžkový pokoj v hotelu 80–180 EUR
Oběd a večeře v místní restauraci 25–45 EUR
Snídaně v baru (brioche a káva) 3–5 EUR
Pizza a těstoviny 6–12 EUR
 
  ceny v EUR
1,5l vody 0,38
1l mléka 1,11
chléb 0,5 kg 1,48
brambory 1kg 1,17
káva v restauraci 1,34
pivo v restauraci 4,5
Sport
Boats
Sport
Fotbal a cyklistika jsou nejpopulárnější italské sporty. Horolezectví a provozování vodních sportů je také velmi oblíbené.
 
Lyžování
Nový zákon vyžaduje, aby lyžaři a snowboardisté sjíždějící svahy mimo vyznačené tratě měli u sebe zařízení pro sledování (lavinový vyhledávač).  Nošení přilby je povinné pro děti do 14-ti let. 
 
Rybolov
Pro rybolov na italských řekách a jezerech je vyžadována licence, kterou vydává Italská rybářská federace. Rybaření v blízkosti pláží je zakázáno.
 
Lov
Je populárním sportem v některých oblastech Itálie. Dovoz zbraní a střeliva je přísně kontrolován. Všichni lovci, včetně návštěvníků, musí mít speciální pojištění.
 
Doprava autem
Doprava autem

Jezdí se vpravo.
Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,05%.
Na silnicích mimo obydlená centra jsou vozidla povinna mít zapnutá potkávací světla během jízdy.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 90 km/h
na dálnicích 130 km/h

Silniční daně a mýtné
Většina dálnic v Itálii je v současné době zpoplatněna. Poplatky za průjezd jsou vybírány v mýtných branách. Výše poplatku se odvíjí od skutečně ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. Hotově lze platit v eurech a je akceptována většina platebních karet. Více informací zde.
Svátky a slavnosti
Boats
Svátky a slavnosti

Benátky - kdo by neslyšel o místním karnevalu s typickými škraboškami a oslnivými kostými.
Viareggio - další slavný karneval, který se od toho benátského výrazně liší; karnevalové veselí trvá celý měsíc a každou neděli vyráží do ulic alegorické vozy s obřími sochami.
 
Velikonoční svátky
Svatý týden – (velikonoční týden)
Velikonoce se v itálii slaví celý týden – od Květné neděle do Božího hodu.
Papežův proslov – (Boží hod velikonoční), Řím
Papež tradičně pronáší požehnání z balkonu Baziliky sv. Petra a Pavla ve Vatikánu.
Scoppio del Carro – (Boží hod velikonoční), Florencie
Ve Florencii před dómem zažehne mechanická holubice impozantní ohňostroj.
 

Ostatní svátky
KVĚTEN
Květinové slavnosti
V květnu a červnu se v různých městech po celé Itálii konají květinové slavnosti, během kterých se na chodníky pokládají koberce z živých květin jako pocta místním patronům a také na svátek Božího těla.
 
ČERVEN
Bienále – (červen-září), Benátky
Nejvýznamnější a také největší výstava současného umění se pořádá každý lichý rok v Benátkách.
Calcio Storico Fiorentino – (24.6), Florencie
Koncem června budete ve Florencii cestovat časem. Koná se tady totiž velký historický průvod v kostýmech ze 16. století. Večer pak vyvrcholí ohňostrojem.
 
ČERVENEC
Il Redentore (3. víkend v červenci), Benátky
Průvod nádherně ozdobených lodí a ohromující ohňostroj. Tak si v rámci historické slavnosti Il Redentore Benátčani připomínají konec morové epidemie v roce 1577.
Sienské palio (2. červenec), Siena
Závod na hlavním náměstí mezi reprezentanty městských čtvrtí Sieny v jízdě na neosedlaných koních. Jde o největší toskánskou slavnost, která bývá zahájena průvody v tradičních krojích.
SRPEN
Festa del Mare (15.8), Diano Marina, Ligurie
V překladu „slavnost moře“ bývá završena nezapomenutelným ohňostrojem.
ZÁŘÍ
Regata storica (1. neděle v měsíci), Benátky
Jednou z nejvýznamnějších italských slavností je slavnost gondol, která se samozřejmě koná v Benátkách. Slavnost bývá zahájena průvodem benátčanů v dechberoucích kostýmech na historických lodích. Následně na to se odstartují závody gondol a dalších lodí na Canal Grande.
Sagra dell’Uva – (začátek září), Řím
Vinobraní s levným prodejem hroznů a pořádnou tradiční veselicí.
Chianti - Toskánsko
Druhý týden v měsíci probíhají v toskánsku vyhlášené vinařské slavnosti.
 
ŘÍJEN
Festa dell’Uva – (proměnlivé datum), Bolzano, Jižní Tyrolsko
Víno teče proudem i v Toskánsku. Zvláště během vinařských slavností, jejichž vrcholem je průvod v historických kostýmech a s alegorickými vozy.
 
LISTOPAD
Svátek díkůvzdání (21.11.), Benátky
Velkolepá mariánská slavnost se každoročně pořádá na uctění památky odvrácení moru v roce 1630.