Nizozemí - země větrných mlýnů

Cestovní pojištění do Nizozemska

Nizozemí je známé svým liberální postojem vůči psychoaktivním drogám, prostituci, eutanazii a homosexualitě.


 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Amsterdam
Amsterdam
Kosmopolitní hlavní město ležící na řece Amstel protkané soustavou splavných kanálů a historických budov. Můžete ho projet na kole, lodí nebo se jen tak procházet.

 
Haag
Haag
Je sídelním městem krále a kromě jeho rodiny zde sídlí i mezinárodní soudní dvůr, díky němuž je město známé po celé Evropě. Za vidění zde stojí mořské lázně Scheveningen s možností procházek po krásné pláži lemované promenádou s atrakcemi nejen pro děti.
Keukenhof
Keukenhof
Největší květinový park Evropy, často také známý jako výstava tulipánů. Tulipány sice původně pocházejí z Turecka, ale proslavilo se jimi Nizozemí. V jarních měsících se Keukenhof otevře na zhruba 2 měsíce veřejnosti. Vykvete zde 6-7 milionů cibulovitých květin. Květiny se sázejí v 5 vrstvách, aby bylo zaručeno kvetení po celou dobu výstavy.

 
Zaanse Schans

Obydlený skanzen v Zaandanu, který vás vrátí asi o 150 let zpět. Kromě typických dřevěných domků zde najdete i mlýny na lisování oleje, hořčičného semínka či tření barev.

Alkmaar
Někdejší rybářská osada v západní části země, kde od konce 16.století probíhají sýrové trhy. Od dubna do září zde každý pátek od 10 do 12,30 hodin můžete spatřit sýrařskou soutěž, která zde probíhá stejně, jako před staletími.
Umělecká muzea
Celkem jich je v Nizozemí více než 50 a pokud jste obdivovateli děl Van Gogha, Rembrandta, Vermeera a řady dalších umělců, přijdete si zde na své.
Madurodam

Když nemáte čas projet celé Nizozemí, stačí si prohlédnout Madurodam. Na ploše 18000 m2 najdete modely všech nejdůležitějších zajímavostí Nizozemí v poměru 1:25

Co ochutnat
Co ochutnat
Sýry - v Nizozemí se jich ročně vyrobí asi 650 milionů kg a více než ¾ se vyváží. Mezi nejznámější patří Gouda (nemá ochrannou známku, ale zkuste ochutnat originál), Leerdammer, Maasdammer a Edam (u nás známý jako Eidam).
Herynek (haring) - je syrový sleď obecný naložený na několik dní do slaného nálevu (bez hlavy a vnitřností). Podává se většinou s cibulí a okurkou, v housce nebo bez a stojí za ochutnání.
Hranolky (patat, friet) - jsou širší než ty naše, podávané s majonézou v papírovém sáčku s dřevěnou vidličkou a jsou tak nějak bramborovější.
Zdraví a specifika
Boats
Zdraví a specifika

Holanďané jsou velmi přátelští. Liberální přístup ke všemu novému (zejména u mladší generace) je asi nejcharakterističtější vlastností tohoto národa. Snadno se všude domluvíte anglicky.
S hustotou 400 lidí na km2 je Nizozemí jedním z nejhustěji osídlených států v Evropě, přesto je všude plno zeleně a nebudete mít pocit přelidnění.
Pokud jste pěší, dejte si pozor na obrovské množství často velmi rychle jedoucích cyklistů, obzvláště ve velkých městech.
 
ZDRAVÍ
Jako držiteli Evropského průkazu zdravotního pojištění by vás měli v jakémkoli státním zdravotnickém zařízení neodkladně ošetřit. Počítejte ale s tím, že vám pojišťovna některé služby uhradí jen částečně. Proto před cestou nezapomeňte na cestovní zdravotní pojištění!

Bezpečnost
Bezpečnost

I když je Nizozemsko bezpečné, obecně se doporučuje, abyste byli především na turistických místech více obezřetní. Také raději nenocujte v přírodě na místech, která nejsou k tomuto účelu určena.

Ceny
Boats
Ceny

Hotovost lze směnit na hlavních poštách a v bankách. Poplatky a směnné kurzy používané v menším směnárnách (většinou v Amsterdamu) se značně liší, proto doporučujeme kontrolu směnných kurzů a provizí před provedením transakce.
Ceny v Nizozemí jsou vyšší než u nás, jak už je v zemích západní Evropy zvykem.
 
SPROPITNÉ
Spropitné je přičteno automaticky k účtu v restauracích, hotelech a taxi. Pokud jste se službami spokojeni, můžete samozřejmě něco přidat. 

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 0,83
1l mléka 0,96
chléb 0,5 kg 1,21
brambory 1kg 1,17
káva v restauraci 2,6
pivo v restauraci 4
polední menu: 18 EUR
Sport
Sport

Lodě
Kromě cyklistických tras je země také hustě protkaná vodními toky - říčkami a kanály (tzv.grachty). Lodí se dostanete i do center velkých měst a to lépe než autem. Navíc v Nizozemí nepotřebujete mít kapitánské zkoušky, stačí si jen udělat jednoduchou přípravu. Po celé zemi je možné si půjčit u jezer malou kánoi nebo plachetnici – oblast Loosdrechtse Plassen v provincii Utrecht je ideálním místem. 
Nejlevněji si půjčíte loďky zvané botter, staré rybářské čluny s dlouhými, úzkými lopaticemi a kajutami na spaní s kapacitou až osm osob, na nichž se dá plout po holandských kanálech.

Cyklistika
Nizozemí je rovinaté, nejvyšší bod leží ve výšce 321 metrů nad mořem. Ideálně se zde dá tedy pohybovat na kole. V Nizozemí je asi 20 tisíc km cyklistických stezek. Půjčovny kol najdete většinou u vlakových nádraží. Cena za den půjčení je cca 6,50 EUR plus počítejte se zálohou. Více informací o cyklodopravě v Nizozemí najdete zde.
Bruslení
Nizozemsko je ráj pro milovníky in-lineového bruslení. Region Achterhoek (východní část Gelderlandu) spojuje nerušené bruslení s rozmanitou přírodou. V oblasti Graafschap na severozápadě je vyznačeno sedm bruslařských tras o celkové délce 200 km.
Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.
Max. povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,05%
Speciální limit: 0,02% alkoholu v krvi, platný pro:
- nové řidiče: po dobu prvních 5-ti let po získání řidičského průkazu
- řidiče mopedu: až do věku 24 let
Nizozemí je zemí, kde se neplatí dálniční poplatky.
Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblast 80km/h
hlavní komunikace mimo zastavěné oblasti 100km/h
na dálnicích 130km/h
Chodec má přednost
Pokud chodec vykazuje úmysl použít přechod pro chodce, má absolutní přednost před všemi vozidly, včetně tramvají.

Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

27.dubna: Koningsdag (den krále)
Král Willem-Alexander má narozeniny a celá země se zbarví do oranžova a slaví. Jde o největší událost roku, během které jsou kromě muzeí téměř všechny turistické atrakce zavřené.
červen (celý měsíc): Holland Festival
Největší hudební, divadelní a taneční slavnost v Nizozemsku, převážně v Haagu a Amsterdamu.
červen (začátek): Slavnost pouštění draků ve Scheveningen
červenec: Největší třídenní jazzový festival na světě pod střechou v kongresové hale v Haagu.
2.sobota v září: Den otevřených dveří muzeí a historických památek se vstupem zdarma.

Největší náboženské svátky

7. leden - Koptské vánoce
pohyblivý svátek - Qurban Bairam - svátek poutníků
pohyblivý svátek - muslimský Nový rok
pohyblivý svátek - Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny
pohyblivý svátek - koptský Velký pátek a velikonoce (duben)
pohyblivý svátek, první pondělí po koptských velikonocích - Šam an Nessim (Národní den jara)
pohyblivý svátek - Ramadan Bairam - konec postního měsíce ramadánu
Mezi muslimské slavnosti patří vedle Ramadánu například tzv. Chaban - tichý, rozjímavý muslimský svátek , který se slaví večer před začátkem Ramadánu.

Světské státní svátky

1. leden - Nový rok
8. březen - státní svátek
25. duben - Den osvobození Sinaje
1. květen - Svátek práce
18. červen - Den nezávislosti - odchod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
23. červenec - Den revoluce - výročí revoluce z roku 1952
6. říjen - Den ozbrojených sil
24. říjen - Den města Suez
23. prosinec - Den Vítězství - vstup do Port Saidu