Norsko - země fjordů

Cestovní pojištění do Norska

Téměř polovina Norska leží za polárním kruhem. Norsko patří k zemím s nejlepší kvalitou života. V Norsku se můžete ve stanu ubytovat téměř kdekoliv.

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Lofoty
Lofoty
Lofoty jsou souostroví při norském pobřeží tvořené asi 80 ostrovy, mezi nimiž jsou Austvågøy, jižní část ostrova Hinnøy, Skrova, Gimsøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy, Værøy a Røst. Souostroví proslavené hlavně rybolovem najdete také na severu. Dojmou vás malebné rybářské domečky a všudypřítomné sušáky ryb, ale hlavně nádherné hory vystupující přímo z moře.
Oslo
Oslo
Historie norského hlavního města sahá až do doby Vikingů. Dá se prozkoumat celkem snadno pěšky nebo na kole, navíc se řadí mezi jedno z nejzelenějších měst na světě. Nečekejte ani tak hromadu velkolepých památek jako spíše rychle rostoucí moderní velkoměsto.
Nordkapp
Nordkapp
Nejsevernější místo Evropy. Tedy alespoň pro turisty, to skutečně nejsevernější je totiž Kinnarodden. Nordkapp ale zase nabízí magické výhledy z 300m vysokého útesu. Pod vámi je Barentsovo moře a dál už nic.
Norská příroda
Zdejší krajina je velmi rozmanitá - obdivovat můžete rozlehlé hory, údolí, fjordy, vodopády a jezera, ledovce a další přírodní krásy. To vše většinou bez návalu turistů.
Zajímavostí jsou ledovcová údolí ve tvaru písmene U (tzv.trog), která jsou ve světě k vidění jen velmi zřídka. Nachází se tu také největší pevninský ledovec v Evropě, Jostedalsbreen.
Půlnoční slunce
Jev vyskytující se za polárním kruhem je nejlépe pozorovatelný právě na severu Skandinávie. Je součástí tzv.polárního dne, v letních měsících se tu setmění nedočkáte. Půlnoční slunce je k vidění v následujících časových obdobích:
North Cape (71 ° 2N) ................ od 14. května do 29. července
Hammerfest (70 ° 7N) ................ od 16. května do 27. července
Tromsø (67 ° 7N) ......................... od 20. května do 22. července
Narvik (68 ° 8N) .......................... od 25. května do 18. července
Bodø (67 ° 3N) ........................... od 4 června do 8. července
Co ochutnat
Co ochutnat
Norská kuchyně je velmi jednoduchá, stojí hlavně na velmi kvalitních surovinách s minimálním množstvím koření. Maso (třeba losí nebo sobí) se nejčastěji podává s bramborem a dušenou zeleninou.

Skvělé jsou samozřejmě ryby, zkuste norské rybí kuličky Fiskeboller. Další místní specialita je Lutefisk - sušená treska naložená v nálevu a posléze ještě uvařená.
Specifika
Boats
Specifika
Alkohol
Požívání alkoholu na veřejnosti je zakázáno. Většina turistických ubytoven rovněž nepovoluje prodej a pití alkoholu. Norsko má monopol na produkci, import a distribuci alkoholu. Kvůli vysokým daním jsou v celé zemi alkoholické nápoje velice drahé. Další omezení se vztahují na kuřáky, kteří nesmí kouřit v uzavřených veřejných prostorách a restauracích.
 
Stanování
Norsko je svojí svobodou pohybu ve volné krajině známé. Přírodou se můžete pohybovat volně, s výjimkou zemědělské půdy, zahrad, lesních školek, atp. Stan můžete postavit kdekoliv, pokud se v okruhu 150 metrů nenachází žádné obydlí. Jinak musíte vlastníka domu či chaty požádat o svolení k táboření na jeho pozemku.
Bezpečnost
Bezpečnost

Ačkoli je Norsko relativně bezpečné, nedoporučuje se vydávat na vlastní pěst do rozsáhlých a neosídlených lesních oblastí. Řiďte se základními pravidly ostražitosti: hlídejte si svá zavazadla, doklady a peníze, které si ideálně rozdělte a uložte do vícero míst

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou Norska je Norská Koruna - Krone (NOK), která je rozdělena na 100 øre.
1 NOK = 2,73 CZK
Směnárny se nacházejí na letištích, nádražích, v hotelích a některých turistických kancelářích. Nejvýhodnější směnné kurzy nabízí většinou banky.
 
Ceny v Norsku jsou na naše poměry celkem vysoké. Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie stojí kolem  90–175 EUR za den. Pronájem auta se pohybuje od 75 EUR za den.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 2,13
1l mléka 1,78
chléb 0,5 kg 2,6
brambory 1kg 1,95
káva v restauraci 4,07
pivo v restauraci 8,42
Spropitné
Pokud chcete můžete částku zaokrouhlit nahoru na nejbližší 10 nebo 100.
Pro taxikáře je možné zaokrouhlování ceny na nejbližší sudé částky.
Sport
Sport

Turistika
Norsko je ideální zemí pro pěší turistiku. Místní úřady vydávají publikaci "Horská turistika v Norsku", která obsahuje podrobné informace o doporučených trasách a další užitečné rady.
 
Ostatní sporty
Ve větších městech najdete tenisové kurty a po celé zemi se nachází více než 60 golfových hřišť.
 

Lyžování

Lyže jsou využívané na běžkařských územích i jako dopravní prostředek. K dispozici jsou stovky kilometrů lyžařských tras. Ve střediscích v centrálním horském pásmu je také možné provozovat tzv. letní lyžování (červen až září).

Vodní lyžování
Voda ve fjordech a jezerech je ideální pro windsurfing, vodní lyžování, plachtění, kanoistiku, atd. Populární je také rafting na divoké vodě, účastníci sjezdů musí být starší 18 let. Podél západního a jižního pobřeží je oblíbené potápění, najdete tu potápěčská centra s vynikajícím zázemím.
Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblast 80 km/h
na dálnicích 90-100 km/h

Stav silnic
Některé silnice (včetně hlavních tahů), které ve vnitrozemí vedou napříč pohořími a náhorními plošinami, bývají v zimě uzavřeny a jsou sjízdné prakticky pouze v období červen-září.
 

Silniční daně a mýtné

Vzhledem k horskému terénu a množství fjordů se v Norsku nachází mnoho mostů a tunelů na nichž je vybíráno mýtné. Platit lze v hotovosti nebo elektronickou formou, s výjimkou mýtného na městském okruhu města Oslo, které je automatizované. Vozidla bez elektronické jednotky mohou platit na stanicích Esso v Oslu a Akershus do 3 dnů od projetí mýtnou branou.
Více info o placených úsecích a cenách zde.

Slavnosti
Slavnosti

leden: Nordlyfestival
Týdenní festival na počest vítání slunce (ve městě Tromso).
23.června: Oslavy letního slunovratu (Sankt Hansaften)
Předvečer noci svatojánské se slaví po celé zemi prostřednictvím tisíce ohňů, které jsou zapalovány podél norských fjordů.
srpen: Olsokfest
Open air představení po celé zemi.