Francie

Povinná výbava motoristů ve Francii

Povinná výbava vozidel ve Francii a základní informace pro motoristy

Jezdí se vpravo jako u nás.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech 50 km/h
  • ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 80 km/h
  • na dálnicích 130 km/h

Silniční daně a mýtné

Ve Francii je průjezd dálničních úseků zpoplatněn mýtnými branami. Poplatek za využívání dálnic je vybírán podle ujetého úseku a kategorie vozidla či přívěsu v mýtných branách. Výše dálničních poplatků dosahuje asi 9 EUR na 100 km. Kalkulace poplatků za cestu zde.

Parkování

Zastavení a parkování je povoleno na pravé straně vozovky pouze na silnicích se dvěma pruhy. V jednosměrných ulicích je zastavení a parkování povoleno na obou stranách, pokud je ulice dostatečně široká.
Nepřetržitá žlutá čára znázorňuje zákaz zastavení a stání. Lomená žlutá čára znázorňuje pouze zákaz parkování.

Alkohol

Povolená hranice obsahu alkoholu v krvi je 0,5 ‰ s výjimkou řidičů autobusů a autokarů, kteří nesmí mít v krvi více než 0,2‰ alkoholu.

Povinná výbava vozidel ve Francii

Bezpečnostní pásy

Pro motorová vozidla platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi sedadla vybavena.

Bezpečnostní helmy

Helmy motorkářů musí mít reflexní prvky podle předpisu ECE 22-04 odstavec 6.16. Helmy schválené francouzskými orgány bez reflexních samolepek můžete použít. Řidiči motocyklů a skútrů musí mít povinně speciální motorkářské rukavice a helmu.

Dětské sedačky

Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému (autosedačce či podsedáku) do 10 let, výhradně na zadních sedadlech vozidla, pokud jsou prázdná.
Dítě do 10 let nesmí cestovat na předním sedadle, pokud jsou zadní sedadla volná.

Světla

Celodenní použití světel pro automobily je ve Francii doporučeno.
Mít celodenně zapnutá potkávací světla je povinné pro řidiče mopedů registrovaných po 1. červenci 2004 a řidiče všech motocyklů. Řidičům, kteří toto nařízení poruší, může být uložena pokuta ve výši až 35 EUR.

Výstražný trojúhelník

Je povinný pro všechna vozidla s 4 a více koly. Trojúhelník musí být umístěn nejméně 30 metrů od vozidla. Je-li vozidlo vybaveno výstražnými světly, musí být tato světla rovněž použita.

Lékárnička

Lékárnička není povinná.

Zimní výbava

Zimní pneumatiky M + S jsou doporučeny na komunikacích pokrytých ledem nebo sněhem, minimální hloubka dezénu je 3,5 mm.
Sněhovými řetězy musí být vybavena vozidla používající komunikace pokryté sněhem, které jsou označeny dopravní značkou k tomu vybízející. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuty. Vozidla s řetězy nesmí překročit rychlost 50 km/h.
Použití pneumatik s hroty je možné v zimním období (od soboty předcházející 1. listopadu do poslední neděle v březnu) pro vozidla o celkové povolené hmotnosti nepřesahující 3.500 kg a vozidla určená ke komerční přepravě cestujících a to v celé Francii. Rychlost vozidel ale nesmí překročit 90 km/h.

Vzorek pneumatik

Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel.

Reflexní vesty

Reflexní vesta je povinná pro každého na palubě dopravního prostředku. Pokuta se může pohybovat až do výše 750 EUR.

Kamery, hands-free, radary, sluchátka

Je zakázáno používat během jízdy sluchátka na poslech hudby a handsfree sady do ucha u cyklistů, motorkářů, řidičů čtyřkolek a řidičů motorových vozidel.
Radarové detektory, které ukazují na umístění radarů, jsou ve Francii zakázány. Hrozí pokuta ve výši 1500 EUR.

Emisní zóny

V Paříži i dalších městech je zavedena nízko emisní zóna a je tedy nutné mít nízko emisní plaketu - informace naleznete zde.

Ostatní

Řidiči motorových vozidel a motorkáři musí mít jako povinnou výbavu alkohol tester, ale na druhou stranu nemohou být pokutováni, pokud jej nemají.
Řidiči motocyklů a skútrů musí mít povinně speciální motorkářské rukavice a helmu. Vozidla nesmí mít ztmavená boční čelní skla (spolujezdec a řidič).

Důležitá telefonní čísla

Evropské tísňové volání: 112
Hasiči: 18/112
Policie: 17/112
Záchranná služba: 15/112

 
sjednat cestovní pojištění se slevou 20%25