Itálie

Povinná výbava motoristů v Itálii

Povinná výbava vozidel v Itálii a základní informace pro motoristy

Jezdí se vpravo.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech 50 km/h
  • ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 90 km/h
  • na dálnicích 130 km/h 
  • autobusy na dálnicích 100 km/h
  • řidič s praxí kratší než 3 roky na dálnicích 110 km/h
  • auto s přívěsem na dálicích 80 km/h 

Silniční daně a mýtné

Většina dálnic v Itálii je v současné době zpoplatněna. Poplatky za průjezd jsou vybírány v mýtných branách. Výše poplatku se odvíjí od skutečně ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Hotově lze platit v eurech a je akceptována většina platebních karet. Více informací zde.

Parkování

V zastavěných oblastech je zastavení a parkování povoleno pouze na pravé straně silnice v ulici s obousměrným provozem. V jednosměrné ulici je parkování a zastavení povoleno na pravé nebo levé straně ulice za předpokladu, že jsou ponechány alespoň 3 metry volného prostoru uprostřed silnice.

Alkohol

Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,5 ‰. Začínající řidič 0,00 ‰ (do 21 let a s praxí kratší než 3 roky). Profesionální řidič 0,00 ‰


Povinná výbava vozidel v Itálii

Bezpečnostní pásy

Použití bezpečnostních pásů v motorových vozidlech je povinné na zadních i předních sedadlech, pokud je vozidlo pásy vybaveno. Za porušení povinnosti mít za jízdy zapnutý pás je v Itálii ukládána pokuta.

Bezpečnostní helmy

Helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu. Řidiči a spolujezdci 3 nebo 4-kolových motorizovaných vozidel bez uzavřené karoserie musí také nosit přilbu.

Dětské sedačky

Děti cestující ve vozidlech registrovaných v zahraničí, musí být zajištěny v souladu s právními předpisy platnými v zemi původu. Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 150 cm výšky nebo 36 kg váhy.

Světla

Na silnicích mimo obydlená centra jsou vozidla povinna mít zapnutá potkávací světla během jízdy. Mopedy a motocykly musí svítit vždy.

Výstražný trojúhelník

Je povinný pro všechna vozidla. Výstražný trojúhelník musí být umístěn nejméně 50 metrů za vozidlem (100 m na dálnici).

Lékárnička

Lékárnička není povinná.

Zimní výbava

V oblasti Val d'Aosta musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami nebo musí mít na palubě sněhové řetězy v celém zimním období od 15. října do 15. dubna. V jiných oblastech je tato povinnost označena dopravními značkami a platí od 15. listopadu do 15. dubna. Vozidla vybavená řetězy nesmí překročit rychlost 50 km / h.
V některých Alpských regionech je povinnost vozit zimní řetězy a mít obuté zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Tato povinnost platí i pro dálnici A22 v Jižním Tyrolsku.

Vzorek pneumatik

Minimální hloubka vzorku pneumatiky pro osobní automobily je 1,6 mm.
Vozidla vybavená pneumatikami s hroty nesmí přesáhnout 120 km / h na dálnici a 90 km / h na ostatních komunikacích.

Reflexní vesty

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z motorového vozidla během mimořádné události. Italská policie nekontroluje, zda je vesta v povinné výbavě, ale pokutuje, pokud někdo vystoupí z vozu mimo obydlenou zónu bez ní. Reflexní vesta je povinná pro cyklisty a motorkáře za snížené viditelnosti, nebo při jízdě v tunelu.

Kamery

Radarové detektory jsou v Itálii zakázány.

Emisní zóny

Není specifikováno.

Ostatní

Je zakázáno přepravovat děti do 4 let na mopedu či motocyklu.
Ten, kdo převáží jízdní kola na držáku za vozidlem (na kouli), musí mít umístěnu šrafovanou reflexní desku o velikosti 50 x 50 cm.
Platí tu zákaz kouření ve vozidle přepravující osobu mladší 18 let nebo těhotné ženy.

Důležitá telefonní čísla

Evropské tísňové volání: 112
Hasiči: 115
Policie: 113
Automotoklub ACI (pomoc motoristům): 116
Záchranná služba: 118
sjednat cestovní pojištění se slevou 20%25