Německo

Povinná výbava vozidel v Německu

Řidič mopedu, motocyklu a jeho spolujezdec musí nosit ochrannou přilbu. Za nedodržení se uděluje pokuta, jsou-li ze zdravotních důvodů uděleny výjimky, je nutné speciální povolení od kompetentních úřadů.

Použití bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech, jsou-li instalovány. Za neuposlechnutí tohoto předpisu se uděluje pokuta 30 eur (nevztahuje se na řidiče taxi, pošťáky jedoucí od domu k domu, řidiče jedoucí krokem - když vozidlo parkuje nebo se otáčí; na osoby zproštěné předpisu ze zdravotních důvodů; na osoby do 1,50 m, pro které je poloha zakotvení pásu taková, že není dosaženo ochranného efektu).

Děti smějí cestovat na zadních sedadlech bez zádržného systému, pokud by všechny pásy již byly použity. Tato pravidla platí také pro vozidla registrovaná v cizině (tedy např.v ČR). Pro naše motoristy jedoucí do Německa, neplatí povinnost dovybavit vozidlo speciálním zádržným systémem pro děti, je-li však tento systém k dispozici, musí samozřejmě být použit. Pokuta za nepoužití takovéhoto dětského zádržného systému je 40 eur. Děti menší než 150 cm musejí používat dětský zádržný systém. V případě, že takový systém není ve vozidle instalován, nesmí vozidlo převážet děti do 3 let a starší děti nesmějí sedět na předním sedadle.

Každé motorové vozidlo registrované v Německu(s výjimkou motocyklů a vozidel invalidů) musí být vybaveno výstražným trojúhelníkem. U vozidel registrovaných v cizině se toto řídí předpisy jejich země. V případě potřeby musí být trojúhelník umístěn 100 m za vozidlem (200 m na dálnici).
Hloubka vzorku pneumatiky musí být minimálně 1,6 mm.

V zimním období musí vybavení auta odpovídat povětrnostním podmínkám. V ostřikovači musí být nemrznoucí směs, na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem mohou jezdit jen auta se zimními pneumatikami /označení M+S nebo sněhová vločka/ s hloubkou vzorku min. 4 mm.
V označených úsecích musí být použity sněhové řetězy. platí to i pro auta s pohonem všech 4 kol.
Motocykly a mopedy musí jezdit i ve dne s rozsvícenými potkávacími světly.
V tunelu musí mít vozidla rozsvícená světla.