Rakousko

Povinná výbava vozidel v Rakousku

Bezpečnostní pásy
Pro motorová vozidla se zahraniční státní poznávací značkou platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi tato vozidla vybavena. Při nedodržení tohoto předpisu je udělována pokuta 35 až 72 eur.
Řidič motorového vozidla je povinen každé dítě zabezpečit jeho věku a váze odpovídajícímu bezpečnostnímu zařízení.
To znamená, že každé dítě do 14 let a menší než 150 cm musí být zajištěno svým vlastním bezpečnostním zařízením, a to i na zadních sedadlech.
Osoba starší 14 let, ale menší než 150 cm již nemusí být ve speciálním bezpečnostním systému, přesto je to doporučeno. Pokud by tříbodový bezpečnostní pás zasahoval i dítěti staršímu 14 let přes krk, musí být použit dětský zádržný systém i v tomto případě. Osoba mladší než 14 let, ale větší než 1,50 m, smí použít bezpečnostní pásy pro dospělé. Na jednom sedadle smí být přepravováno pouze jedno dítě.
Výjimečně může použít 3bodové bezpečnostní pásy pro dospělé osoba, která je vyšší než 135 cm a pás jí nejde přes krk.

Bezpečnostní helmy
Helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu.

Světla
Potkávací světla nebo světla pro denní svícení musí být používána trvale vždy, když je motorové vozidlo v pohybu. Mlhovky jsou povoleny pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu.

Výstražný trojúhelník
Je povinný pro všechna vozidla.

Lékárnička
Je povinná.

Vzorek pneumatik
Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel, u nákladních 2 mm a 1 mm u mopedu.

Zimní pneumatiky
Pro osobní vozy nebude v zimním období platit v příštím roce povinnost používání zimních pneumatik .
Pouze pro nákladní vozy bylo rozhodnuto následující:
Konkrétně musí řidič nákladního vozu nebo konstrukčně na této bázi postavená vozidla od 3,5 tuny nejvyššího povoleného zatížení mít na všech kolech hnacích náprav v období od 15. listopadu do 15. března zimní pneumatiky. V tomto období také musí mít k dispozici pro minimálně dvě hnací kola sněhové řetězy.

Reflexní vesty:
jsou povinné pro řidiče všech dvoustopých vozidel. Řidič ji musí mít v kabině vozidla a obléká si ji v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce a při umisťování výstražného trojúhelníku po nehodě. Reflexní vesty musejí odpovídat EU normě 471, to znamená, že jsou vyrobeny z barevného, fluorescenčního materiálu (barva oranžová, červená nebo žlutá) se 2 nebo více reflexními pruhy.
Toto opatření se netýká spolujezdců, řidičů mopedů a motocyklů, ale i jim se vesta doporučuje.