Slovinsko

Povinná výbava motoristů ve Slovinsku

Povinná výbava vozidel ve Slovinsku a základní informace pro motoristy

Jezdí se vpravo jako u nás.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech 50 km/h
  • ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 90 km/h
  • na dálnicích 130 km/h

Silniční daně a mýtné

Na dálnicích se platí mýtné formou zakoupení dálniční známky. Více informací zde. Řidičům vozidel bez dálniční známky může být uložena pokuta ve výši 300 až 800 EUR.

Pokuty

Pokud dostanete pokutu a zaplatíte ji na místě či do 8 kalendářních dnů, vyjde vás to pouze na 50% pokutované částky. Když nezaplatíte na místě, mohou vám být jako záloha odebrány osobní doklady (řidičský nebo technický průkaz, cestovní pas, apod.).

Parkování

  • Bílé zóny: v centrech měst je parkování povoleno na místech označených bílými pruhy na maximálně 2 hodiny mezi 07.00 a 19.00 hodinou. Parkovací lístky zakoupíte v parkovacích automatech.
  • Modré zóny: parkování na místech označených modrou čárou je povoleno maximálně na 30 minut, ale parkovací lístky jsou zdarma.

Alkohol

Řidič osobního automobilu nebo motocyklu může mít max. 0,5‰ alkoholu.
Začínající řidič (se zkušenosti méně než 2 roky) nebo mladší než 21 let nesmí pít žádný alkohol. Stejně jako profesionální řidič - taktéž nulová tolerance alkoholu.

Ostatní

Pokud se budete pohybovat po území Slovinska se zapůjčeným vozem či vozem na leasing, musíte mít podepsané zplnomocnění vlastníka vozu pro užívání vozu v daném období. Pro srozumitelnost by tento dokument měl být ve slovinštině nebo angličtině a obsahovat údaje o majiteli vozu, řidiči, vozidle a době trvání zapůjčení.


Povinná výbava vozidel ve Slovinsku

Bezpečnostní pásy

Pro motorová vozidla platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi sedadla vybavena.

Bezpečnostní helmy

Motorkáři, cestující na motocyklu a řidiči mopedů musí nosit přilbu po celou dobu jízdy.
Děti do 15 let musí na jízdním kole nosit helmu.

Dětské sedačky

Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 12 let věku nebo 150 cm výšky. Pokud je dítě přepravováno na předním sedadle v obráceném dětském zádržném systému, musí být airbag deaktivován.

Světla

Povinné je celodenní svícení. Při nedodržení hrozí pokuta 40 EUR. Mlhová světla mohou být zapnuta, pokud je viditelnost snížena na 50 metrů. Zahraniční řidiči by měli mít náhradní sadu elektrických žárovek pro svá vozidla (to je povinné i pro Slovince).

Výstražný trojúhelník

Je povinný pro všechna vozidla s více než 2 koly. Vozidlo s přívěsem musí být vybaveno (v případě stání na vozovce označeno) dvěma trojúhelníky.
Výstražná světla musí být použita vždy, když má vozidlo poruchu a stojí na vozovce. Pokud je vozidlo taženo, musí být trojúhelník umístěn v zadní části taženého vozidla a druhý musí být na přední části tažného vozidla.

Hasicí přístroj

Autobusy a nákladních automobily musí mít ve vozidle hasicí přístroj.

Lékárnička

Lékárnička je povinná pouze pro Slovince, ale je doporučeno mít ve vozidle lékárničku i zahraničním automobilům.

Zimní výbava

V období od 15. listopadu do 15. března a, mimo tyto dny, během zimních klimatických podmínek (např. při sněžením, náledí, atd.) musí být osobní automobily a vozidla do 3,5 t vybavena zimními pneumatikami nebo sněhovými řetězy. Použití pneumatik s hroty je zakázáno pro všechna vozidla. Pokud jsou použity řetězy, nesmí vozidla překročit 50 km / h.

Vzorek pneumatik

Min. hloubka dezénu u pneumatik osobních vozidel je 1,6 mm u letních a 3mm u zimních pneumatik.

Reflexní vesty

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla. Sankce je až 40 EUR.

Kamery

Používání antiradarů je zakázáno. Zákaz platí i na upozornění na radary v navigaci.

Emisní zóny

Není specifikováno.

Ostatní

Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Sankce je 120 EUR.


Důležitá telefonní čísla

Evropské tísňové volání: 112
Hasiči: 112
Policie: 113/112
Záchranná služba: 112
 
sjednat cestovní pojištění se slevou 20%25