Úvodní stránka > Rady a tipy > Pro motoristy

Rady motoristům

Na co nezapomenout před tím, než se vydáte do zahraničí autem? Máme pro vás několik tipů. 

Kontrola v servisu
Před dlouhou cestou je vhodné si nechat zkontrolovat automobil v servisu, minimálně je však nutné doplnit všechny kapaliny, zkontrolovat tlak v pneumatikách a doplnit drobné náhradní díly (žárovky, pojistky a podobně).

Dopravní předpisy v zahraničí
Před odjezdem si zjistěte informace o dopravních předpisech zemí, kterými budete projíždět (důležité jsou zejména informace o nutnosti volat Policii k dopravním nehodám, povolené rychlosti, povinné výbavě vozidla atd.).

Kontakty při ruce
Je vhodné si dopředu zjistit kontakty, na které se v případě potřeby můžete obrátit o pomoc (české ambasády, asistenční služby, záchranné složky) – v případě potřeby je dobré mít je ihned „při ruce“.

Platnost a úplnost dokladů
Zkontrolujte si platnost a úplnost dokladů (zejména dokladů od vozidla, „zelené karty“, cestovních dokladů, případně platební karty), případně se podívejte, jestli je vůbec máte. Udělejte si kopie osobních dokladů i dokladů od vozidla, v případě ztráty či odcizení dokladů vám usnadní identifikaci.

Asistenční služby
Dopředu si zjistěte, jaké asistenční služby a v jakém rozsahu můžete využít například ze sjednaného pojištění.

Kontrola územní platnosti pojištění
Zkontrolujte si územní platnost  svého pojištění. Povinné ručení je vyznačeno na zadní straně „zelené karty“, havarijní a ostatní pojištění máte uvedeno v pojistné smlouvě.

Mapy a navigace
Nezapomeňte se vybavit dostatečnými mapovými podklady své cesty, aktualizovat navigace apod.

Dokumentace případné nehody
Kvůli pořízení dokumentace v případě potřeby (např. při nehodě) je dobré mít k dispozici fotoaparát. Minimem je mít ve vozidle záznam o nehodě (tzv. „Euroformulář“), který společně s fotoaparátem může v případě potřeby prokázat míru zavinění či rozsah poškození vozidla.

Itinerář čerpání pohonných hmot
Připravte si vlastní „itinerář“ čerpání pohonných hmot. V zahraničí není síť čerpacích stanic tak hustá, jak jsme zvyklí v ČR.

Telefon se může v nouzi hodit
Nezapomeňte si před odjezdem nabít mobilní telefon, případně si pořiďte nabíječku do auta – v případě nutnosti budete mít svůj telefon stále v pohotovosti.
 

Povinná výbava vozidel v sousedních zemích a základní informace pro motoristy

Belgie
Francie
Chorvatsko 
Itálie 
Maďarsko 
Německo
Nizozemsko 
Polsko
Rakousko
Rumunsko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švýcarsko