V České republice:
POZOR na ujetí od dopravní nehody – může být kvalifikováno jako přestupek/trestný čin (dle závažnosti). Pokud druhý účastník ujede od dopravní nehody, doporučujeme ihned volat Policii ČR.
1. Pořiďte si fotodokumentaci postavení vozidel a jejich poškození tak, aby byly viditelné registrační značky, a to, jakým způsobem došlo k nehodě.
2. Požádejte druhého účastníka o doklady – především o informace k pojištění.
3. Máte povinnost volat Policii ČR (158 nebo 112) především pokud:
-
došlo ke zranění nebo usmrcení,
-
vznikla škoda nad 100 000 Kč,
-
vznikla škoda na majetku 3. osoby (pokud tato osoba není účastníkem dopravní nehody),
-
došlo k poškození pozemní komunikace nebo není možné zabezpečit plynulost silničního provozu.
4. Pokud nemáte povinnost volat Policii ČR, sepište záznam o dopravní nehodě – nejlépe na standardizovaném formuláři (pravděpodobně jej máte k dispozici od pojišťovny), který je stejný ve všech jazykových verzích a jsou zde uvedeny všechny podstatné informace.
5. Pokud nemáte záznam, pak sepište jinam především toto:
-
nákres, jak ke škodě došlo (včetně informace o zavinění – doporučujeme, aby viník podepsal, v opačném případě může později popřít),
-
informace o vozidlech (tj. především registrační značky, názvy pojišťoven, čísla pojistek, údaje řidičů),
-
místo + datum + podpis obou stran.
6. Pokud by ani jedna ze stran nesouhlasila se zaviněním, doporučujeme zkusit přivolat Policii ČR, případně minimálně následky nehody dobře nafotit, vlastní šetření provede pojistitel.
7. Následně platí povinnost nahlásit dopravní nehodu své pojišťovně, kde máte pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (doporučujeme to i v případě, že nejste viníkem, s touto poznámkou).
Na Slovensku:
Platí shodné informace jako v ČR s určitým rozdílem případů, kdy máte povinnost volat Policii SK (158 nebo 112). Tu máte především pokud:
-
došlo ke zranění nebo usmrcení,
-
došlo k poškození pozemní komunikace nebo obecně prospěšného zařízení,
-
došlo k úniku nebezpečných věcí,
-
jeden z účastníků je pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,
-
účastníci dopravní nehody se nedohodli na zavinění,
-
vznikla škoda na majetku 3. osoby, kterou není možné bezodkladně uvědomit a vyplnit s ní záznam o dopravní nehodě,
-
došlo k poškození pozemní komunikace nebo není možné zabezpečit plynulost silničního provozu,
-
jeden z účastníků není ochoten vyplnit záznam o dopravní nehodě, prokázat totožnost nebo nezastavil vozidlo.
V zahraničí:
Pokud není nehoda šetřena policií (obecně policie často odmítá přijet s tím, že si zavinění mají vyřešit pojišťovny mezi sebou, a není možné ji nutit, tj. spíše se s ní setkáte v případech, kdy došlo ke zranění), tak doporučujeme sepsat záznam o dopravní nehodě (vizte nahoře – tj. jaká vozidla, jaké pojišťovny, čísla pojistek, nákres se šipkami odkud kam kdo jel, odbočoval atd., jak vypadala křižovatka, jak byly přednosti atd.) a pořídit fotodokumentaci.
Jak je řešena škoda na vozidle po dopravní nehodě:
Pokud jste v pozici poškozeného, můžete svou škodu řešit prostřednictvím škodního zástupce (pojišťovna v ČR zastupující zahraniční pojišťovnu odpovědnosti z provozu vozidla viníka), tj. česky. Škodního zástupce si můžete vyhledat na webu České kanceláře pojistitelů.
My jsme případně k dispozici, pokud pojišťovna či její škodní zástupce nereaguje nebo Vám nevyplatí pojistné plnění v adekvátní výši.
Komunikace s policií, pokud jste označen za viníka:
Pokud jste policií označen za viníka, může proti vám probíhat správní nebo trestní řízení, doporučujeme nic nevypovídat, poslat nám záznam od policie, abychom mohli situaci posoudit, poradit vám a případně pověřit vaším zastupováním advokátní kancelář.
Pokud policie žádá úhradu pokuty na místě, doporučujeme uhradit pouze kauci (Sicherheitsleistung, Sicherstellung, kauzione, consignation, guarantee atd.), tj. bude následovat správní/trestní řízení.
V případě, že se zaviněním souhlasíte, můžete uhradit pokutu příkazem na místě, a tím je věc pravomocně ukončena, opět platí, že není možné se následně odvolat.
Pokud policie trvá na tom, že musíte dokumenty podepsat, a obsahu nerozumíte, můžete dokument podepsat s českým doplňkem „nerozumím textu“. Podstatné pro případné další řešení je však zejména to, zda uhradíte kauci nebo pokutu.