AXA pomáhá


AXA Assistance pomáhá již 14. rokem organizaci Pes pomůže, která cvičí asistenční psy.
V roce 2006 nám poslala klientka 100 Kč jako poděkování za pomoc a odstartovala tak nevědomky dlouholetou spolupráci. My jsme totiž k té stovce přidali několik desítek tisíc a předali je organizaci Pes pomůže. A děláme to takto již 14 let.
 

V hlavní roli Ellie

Ellie je Border kolie, což není úplně standardní plemeno na výcvik, ale vozíčkář Robert měl předtím také tuto rasu a jinou nechtěl.

Ellie je u Roberta 3 měsíce a už nyní to vypadá, že se bez sebe nehnou. Elinka je naprosto poslušná, ale stále je ještě trochu v „telecím“ věku, takže když vidí holuba, nebo jiného psa, tak se vám do objektivu na fotku prostě jen tak neotočí :)

Robert byl před 21 lety velký sportovec a nadšený horolezec. Úraz se mu však nestal při sportu, ale při trekingu v horách, kdy se ze skály uvolnil kámen a praštil Roberta do hlavy. Po pádu z několika metrů, ztrátě vědomí a měsících v nemocnici se do běžného života vrátil na vozíčku. Nyní je označován díky svému postižení jako kvadruplegik. Pomoc psa je pro něj nejen po fyzické stránce moc důležitá, ale asistenční pes plní i funkci kamaráda a psychické podpory.


Jak probíhá výcvik asistenčního psa jsme se ptali hlavního cvičitele Zdeňka Štěrby.


Zdeňku, v jakém věku se začíná pes cvičit?

Začíná se až od jednoho roku.
První rok je štěně v domácnosti na předvýchově, musí se umět naučit venčit, nekousat doma boty a nábytek a je samozřejmě lepší, když se s ním hodně chodí ven, aby si zvykal na ruchy, lidi a zvířata.


Musí ho na předvýchově naučit nějaké povely?

Nemusí, stačí, když má základní návyky z domácnosti. Ale když by uměl „sedni“ a „lehni“, tak to také není na škodu.


Já, jako člověk, který nemá zkušenosti s výchovou psa, mohla bych si vzít psa na předvýchovu?

Ano, mohla. Jen je pak nesmírně obtížné se psa vzdát. Někdy se stává, že rodina opravdu není schopná se rozloučit s pejskem, protože si na něj za těch pár měsíců zvyknou a je to člen rodiny. Je opravdu těžké se od toho citově oprostit a kolikrát si ho lidi potom od organizace odkupují.


Po roce tedy začíná výcvik u cvičitele?

Po roce na předvýchově nastává velké loučení a pejska si odebere cvičitel. Pes následně absolvuje testy u veterináře. Musí se prověřit klouby, oči, krevní obraz, vše musí být v pořádku. Až poté nastupuje výcvik individuálně určený pro klienta. Já se potkám s klientem a  posoudím, jestli je klient vhodný a zda má nárok na pejska. Zároveň pak posoudím, co klient potřebuje, doporučím přímo konkrétního psa s určitou povahou.


Jaké rasy se na výcvik asistenčního psa hodí?

Většinou to jsou labradoři, ale cvičíme třeba i pudly, Robert má kolii. Ale ten si jí vyžádal. Kolie je menší, může Robertovi skočit na klín. Labradoři jsou větší a mají proto lepší předpoklady například při pomoci v domácnosti – jako je třeba otevírání dveří atp.


Jak dlouho se pes cvičí?

Doba výcviku většinou trvá 6 -7 měsíců. V té době se posuzuje jak pes, tak klient a cvičí se přímo na míru klientovi.


Výcvik asistenčního vs. vodícího psa. Je to velký rozdíl?

Je to rozdíl ve výcviku, ale ne v délce výcviku. Vodící pes musí sledovat trochu jiné věci, např. obrubníky, vysoké předměty, přechody, auta, atp. Musí poznat, zda je na trase nějaká překážka ve výšce dospělého, musí posoudit, zda se na chodník vejde on i klient, rozpozná novinky na trase a musí na ně upozornit.
Asistenční podává věci, pomáhá s psychikou, má za sebou canisterapii – jsou to více kamarádi, ale je to právě pes, který pomáhá.


Co všechno musí umět asistenční pes?

Je to individuální, ale například musí umět ovládat světla v domácnosti, vyndat věci z pračky, otevřít dveře, přivolat výtah, podávat spadlé věci a spousta jiných činností. Záleží na postižení klienta.


Organizace Pes pomůže cvičí jen asistenční psy. Kolik takový výcvik stojí?

Cena za výcvik je pohyblivá, ale většinou od 190 do 250 tis. Kč. Stát až z 90 % finančně podporuje výcvik vodících psů. Výcvik asistenčních psů ale takto podporován není a musíme se spoléhat na soukromý sektor.  Proto jsme moc rádi, že máme podporu Axy Assistance.


Kolik psů může cvičitel najednou cvičit?

Výcvikář cvičí vždy jen jednoho psa – maximálně má třeba jednoho v předvýchově. Veškeré náklady na pejska si následně  pak hradí majitel sám.


Je lepší pes nebo fena?

Fena. Pes totiž začíná mít ucelenou povahu až kolem 3 věku, fenka je ucelená dříve. Je to moc důležité pro klienty předat psa včas, aby se dobře sžili a sedli si spolu. Ale fenek je málo. 


Kam chodí psi na důchod?

Na psí důchod zůstávají v rodině klienta, je to už člen rodiny. Když už se blíží konec a pejsek nemůže dost pomáhat, většinou si klienti zavolají, že budou potřebovat dalšího. Takže se někdy stává, že se štěně učí od staršího, který už je v důchodu.


Co je nejtěžší při výcviku? Jaký povel? Nebo třeba jízda MHD?

Nejtěžší je souhra psa a nového klienta. Protože psa dokážete naučit všechno, ale aby to fungovalo jako přátelství mezi psem a klientem, to je ta nejtěžší věc. A zároveň největší výhra.

Děkujeme za rozhovor.
 
Share this article: