Spreepark v Berlíně. Letos naposledy


Prohlédněte si zkrachovalý zábavní park německých drogových dealerů. Sice teď legálně, ale jen na chvilku, než kouzlo zmizí navždy

Snad všichni jsme už v Berlíně ochutnali báječné vietnamské pochoutky u Vuonga (monsieurvuong.de), nakoupili blbosti na Kudamm, okoukli artíky v Hamburger Bahnhof, a někteří z nás dokonce úspěšně vystáli i frontu do nedobytné centrály smažení v Berghain (berghain.de). Je tohle ale ten jediný Berlín?

Mě už flákání po městě nebaví

I ta nejkrásnější žena jednou unaví. A stejně tak courání i po tak skvělém městě, jako je Berlín. Zvlášť v neděli, kdy je absolut alles geschlossen. Co tedy zbývá našinci lačnému po poznání něčeho nového a současně toužícímu po relaxaci? Spreepark je něco jako obří matějská, kam se chodili bavit dederoni od roku 1969. Oficiální název zněl Kulturpark Plänterwald Berlin. Park leží u řeky Sprévy, jihovýchodně od centra Berlína ve čtvrti Treptow-Köpenick, což máme z Česka právě po cestě. Není to ale žádná dráma, pro představu vzdálenosti: vedle je populární a podobně průšvihářské letiště Tempelhof.Většina atrakcí zůstala na místě, jen jsou zarostlé. Celé to v parku vypadá jako kulisy hororu. Foto: Profimedia

Proč to tady vzniklo?

Ideály vzniku podobných míst jsou různé. Walt Disney viděl ve svém floridském projektu nejen zábavní park, ale doslova „experimentální prototyp společenství zítřka (EPOCOT)“. Článek je tady. Argus Wynne, muž, který postavil Six Flags, zase chtěl vidět, jak lidé zvrací (fakticky!). Ani jedno není případ Spreeparku. Tohle místo prostě vzniklo jako krotká socialistická verze rodinné zábavy.

To se Němci snad neumějí bavit?

Ze začátku to fungovalo skvěle. Park dvacet let, až do pádu Berlínské zdi, vzkvétal. Pak ale přišly těžké časy. Místo začala provozovat soukromá firma podnikatele Norberta Witteho. Zpočátku to vypadalo nadějně, ale během následujících deseti let se rodina zmíněného podnikatele utápěla v nejrůznějších drogových skandálech pašování kokainu a heroinu a rozprodávala kdeco (dluhy majitelů nakonec narostly na v přepočtu 300 milionů korun). Tobogan průšvihů zakončil skandál, když se z Peru pokusili dostat 180 kilogramů kokainu schovaných v atrakci zvané Létající koberec. Od té doby je to tu zavřené. Už 17 let

Proč to nikdo neopraví?

Právě že asi brzo opraví. Už je v přípravě projekt revitalizace celého území, takže spěchejte, než tam bude nějaký nudný upravený parčík. Modlíme se, aby to nedopadlo stejně tragicky jako Střelecký ostrov v Praze. Upravené a načančané místo, ale tak svázané příkazy, zákazy, hlídači a otevírací dobou, že.... mrtvé. Němci jsou ale v těchto věcech mnohem demokratičtější, takže znovuzrození parku připravují opravdu důkladně. A díky tomu máme i šanci místo vidět na vlastní oči ještě v současné dekadentní podobě. Dosud sem totiž lezli jen urbexeři nelegálně prozkoumávající terén.

Takže se tam teď smí?

Tohle legendární místo mělo po dlouhá léta zakázaný vstup pro veřejnost, později s různými restrikcemi. Špatná zpráva je, že kouzlo je pryč, ilegální vniknutí není potřeba. Dobrá zpráva je, že se sem teď dostane každý.  

Nyní jsou tu totiž v rámci podpory veřejné diskuse revitalizace parku až do letošního  listopadu organizované prohlídky, kdy si návštěvníci s průvodcem projdou park, aby pak mohli ve veřejné diskusi ohodnotit budoucí návrhy, co s místem. Ano, bohužel už žádné toulání na punk. Vstupenku za 5 eur si kupte dopředu online, je o ně obrovský zájem. Už teď se prodávají vstupy na léto.

Nejsou v Berlíně i další podobná místa?

Jsou. Právě stránky Zelený Berlín můžete prozkoumat i hlouběji. Tipy na připravované přestavby místních brownfieldů na budoucí ráje na Zemi vypadají skvěle. Stejně tak jako už mapa hotových projektů, parků, lanovek, botanických zahrad a vůbec míst, kde je každý den neděle.

Mapa


 
Share this article: