Věděli jste, že na Zemi jsou tři dny najednou? Navíc neustále? To je způsobeno skutečností, že planeta byla rozdělena do časových pásem na základě zeměpisných délek, s 26 hodinovým rozdílem mezi nimi. Někde je to například „včera“ v noci, na většině míst je to „dnes“, zatímco jinde jsme v „zítra“ v jednu hodinu ráno. Časová pásma však nejsou jediným důvodem, proč je čas tak zvláštní.
Časové pásmo je oblast zemského povrchu, jejíž časovací zařízení ukazují stejný čas. Čas v pásmu ukazuje stejný čas, který je určen délkami daných oblastí. Říká se, že každé časové pásmo je ohraničeno podélnými pruhy, ale ve skutečnosti byly z technických a vnitřních důvodů přizpůsobeny národním hranicím. Za starých časů lidé používali místní čas ve vztahu k jižní poloze Slunce, která se lišila od osady k osadě. Neustálé nastavování hodin se stalo rostoucím problémem, protože provoz se zrychlil a hodiny se staly dokonalejšími.
Systém se začal vyvíjet v 19. století, což bylo nutné, protože například delší cesty vlakem pravidelně způsobovaly problémy s koordinací. Časová pásma jednotně rozšířená do celého světa navrhl v roce 1876 skotsko-kanadský inženýr Sandford Fleming. Časová pásma se porovnávají s koordinovaným světovým časem (UTC). Výchozím bodem je zeměpisná délka 0 poblíž Greenwiche poblíž Londýna a poté se každých 15 stupňů odchyluje o jednu hodinu. Toto je základ, ale jedná se pouze o teoretické hranice, které jsou v souladu s národními hranicemi. Je zajímavé, že existuje několik příkladů, kdy se čas změnil jen o 30 minut, a to díky skutečnosti, že na planetě je celkem čtyřicet zón.
Na rozdíl od svého názvu mezinárodní linie pro výběr data definovaná ve směru sever-jih ve střední části Pacifiku není zcela přímka, ale odpovídá zonaci určitých souostroví. Mezi východní a západní stranou čáry pro výběr data je vždy přesně jednodenní rozdíl, ze kterého je patrné, že na západě jsou vždy o jeden den napřed než ve východní oblasti.
Každé časové pásmo se porovnává s koordinovaným světovým časem (UTC) a odkazuje se na nultý poledník (zeměpisná délka 0), greenwichský jižní kruh poblíž Londýna, takže koordinovaný světový čas se původně nazýval greenwichský čas (GMT). Takové zjištění časových pásem bylo schváleno na mezinárodní konferenci meridiánů. Mimochodem, zónové časy se obvykle liší od UTC o celou hodinu, ale může dojít k půlhodinové odchylce od celku a ve dvou konkrétních případech o čtvrt hodiny.
V Maďarsku je v zimním období směrodatný UTC + 1, v létě UTC + 2, a pokud například překročíme rumunskou hranici, musíme ukazatele otočit o hodinu dopředu. Ze širokých zemí ve směru východ-západ používají Čína a Indie jednotné časové pásmo, zatímco USA, Austrálie, Brazílie, Mexiko a Rusko používají více, přičemž Rusko má současně 11 platných časových zón. Největší časové zpoždění lze pozorovat při překročení čínsko-afghánské hranice, kde je rozdíl tři a půl hodiny.
Je zajímavé, že čas UTC je v některých oblastech označen Z, protože přidružená námořní zóna je označena Z a toto je nulové časové pásmo (tj. Nula) od roku 1920. Protože Z se používá v NATO a radisté také nazývají Z Zulu, tak se čas UTC také nazývá. Je založen na UTC + 1 alfa čas, UTC + 2 Bravo čas a tak dále.
Pokud cestujeme mezi časovými pásmy, máme velkou šanci narazit na jev nazývaný jetlag, tj. Syndrom změny časového pásma v maďarštině. K tomu obvykle dochází u delších letů na západ-východ. Jeho fyziologický syndrom může být narušen cirkadiánním rytmem a mohou se objevit příznaky jako ztráta chuti k jídlu, poruchy trávení, bolesti hlavy, únava, nespavost, zmatenost, podrážděnost a v některých případech mírná deprese.
Celkově může častý jetlag a více směnných prací narušit duševní výkonnost a zvýšit riziko určitých zdravotních problémů, může nastat i porucha spánku, žaludeční nevolnost, a v extrémních případech se může také zvýšit riziko rakoviny. Protože je však jetlag pouze přechodný stav, naše tělo se automaticky přizpůsobuje novému časovému pásmu. Hodně pomáhá pomalu přecházet na časy, diety a konzumace tekutin.
Kromě časových pásem je důležité věnovat pozornost výběru správného cestovního pojištění.