Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Co to je jet lag a jak ho zmírnit


Projevy jet lagu, neboli pásmové nemoci, nejsou nebezpečné, ale dokáží značně narušit zážitek z cestování. Co je vlastně jet lag a čím je způsobený? A jak zmírnit jeho projevy? 

Co-to-je-jet-lag-a-jak-ho-zmirnit-(1).jpgJet lag (pásmová nemoc) je souhrnné označení pro zdravotní potíže související s cestováním přes časová pásma. Nejčastěji zahrnují únavu, ospalost či naopak nespavost, v některých případech také žaludeční potíže. 

Jestli vás čeká dlouhý let, připravte se na možné komplikace kvůli jet lagu. Lidské tělo má v hlavě vlastní hodiny, které počítají s periodou 24 hodin. Pokud ale přejedete několik časových pásem, znamená to pro vaše biorytmy hotové zemětřesení. Zatímco se ve vaší nové destinaci stmívá, vy se pocitově cítíte spíš na obědě. Tento nesoulad mezi skutečným a vnitřním časem je příčinou jet lagu.

Jet lag je tím závažnější, čím více časových pásem překročíte. Zatímco přechod jednoho, dvou či tří časových pásem nemusíte zaznamenat, delší cesta do New Yorku či Pekingu (šest časových pásem) už jet lagem skončí. 

Cestování východním směrem je ve vztahu k jet lagu rizikovější, než pokud se vydáte na západ. Pokud cestujete východním směrem, dostanete se do situace, kdy byste měli jít spát v dobu, kdy jste nastavení na den. To může způsobit problémy s usínáním a následný spánkový deficit. Pokud cestujete západním směrem, den si prodloužíte. Možná budete unavení, ale usínání bude snazší. 

Jak zmírnit projevy jet lagu? Jet lag obvykle do několika dnů vymizí s adaptací na nový čas. Napomoci tomu můžete tím, že od první chvíle tento nový čas přijmete a budete se jím řídit. Ať už tedy přiletíte v jakoukoliv denní dobu, pokud to jen trochu lze, adaptujte se na místní režim. Pomoci může také užívání melatoninu v tabletách, který podpoří proces usínání. Melatonin je spánkový hormon, který se přirozeně tvoří a uvolňuje ve chvíli, kdy jste vystaveni tmě. Lze jej koupit také v lékárně, jeho účinky napomáhají usínání. 

Jet lag vám může narušit první den až dva po příletu. Počítejte s tím a neplánujte náročné výlety hned po příletu. A ještě doma před odletem si sjednejte cestovní pojištění, abyste si dovolenou mohli pořádně vychutnat.

[Error loading the WebPart 'AA_FAQArticle' of type 'AA-FAQArticle']
[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']