Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Potřebujete na Erasmu cestovní pojištění pro studenty?



Dlouhodobý pobyt v cizině spjatý se studiem je snem mnoha vysokoškolských studentů. A dokazují to i čísla - nejnovější statistiky z roku 2022 ukazují, že se programu Erasmus+ v tomto roce zúčastnilo více než 1 milion studentů z celého světa a zapojilo se více než 73 000 organizací. Jedná se tak o jeden z nejúspěšnějších projektů Evropské unie. Vedle mnoha výhod je program spojen také s nezbytným papírováním a zařizováním praktických věcí. Jednou z nich je cestovní pojištění pro studenty. Je opravdu při studiu v zahraničí potřeba? Dozvíte se v našem článku.
 

Cestovní pojištění pro studenty na Erasmu není radno podceňovat.

7 důvodů, proč vyjet na Erasmus+

Abyste vůbec museli řešit nutnost sjednání cestovního pojištění pro studenty, je potřeba se do programu Erasmus+ zapsat. Pokud stále váháte s přihláškou, těchto 7 důvodů vás přesvědčí natolik, že ji podáte ještě dnes.
 
  1. Budete si více věřit. Protože vydat se sám na cestu do cizí země, oběhat si na univerzitě veškeré papíry a u toho ještě zvládnout studovat v cizím jazyce, vám bezesporu zvýší sebevědomí.
  2. Skokově se zlepšíte v angličtině. Sice se anglicky učíte roky, ale komunikativní úroveň jazyka je zoufalá. Ze dne na den budete nuceni angličtinu aktivně používat a abyste se necítili osamoceně, tak také vyhledávat nové příležitosti k mluvení.
  3. Seznámíte se. A hned poté, co se konečně rozmluvíte, si najdete přátele z celého světa. To oceníte tehdy, až budete po studiích cestovat, a budete u nich bydlet zadarmo (stejně tak jako oni u vás).
  4. Poznáte novou zemi. Během semestru nebo dokonce celého roku bezpochyby navštívíte místa, na která byste se jako běžní dovolenkáři nedostali.
  5. Část studia vám pokryje příspěvek z fondu Erasmus+. Nepočítejte s tím, že z měsíčního příspěvku pokryjete veškeré své životní náklady. Ve většině případů ale zvládnete zaplatit ubytování a ještě vám něco zbyde.
  6. Získáte náskok po ukončení vysoké školy. Studium v zahraničí v rámci programu Erasmus se docela pěkně vyjímá v životopise. To zajímá hlavně velké mezinárodní firmy.
  7. Oceníte život v Česku. Po absolvování studia v zahraničí možná dospějete k názoru, že život v Česku není tak špatný.

Program Erasmus+ je nejen v Česku velmi oblíbený.

Jaké jsou podmínky studia na vysoké škole v zahraničí?

Předtím než se vydáte sbírat cenné zkušenosti, měli byste se seznámit s podmínkami studia na zahraniční vysoké škole v rámci programu Erasmus+.
 
Studijní pobyt by měl trvat minimálně 2 měsíce. Nejčastěji studenti vyjíždějí na jeden semestr, další možností je roční studium.
 
Erasmu se můžete zúčastnit nejen jako student, ale také jako stážista. Doba, po kterou působíte v zahraniční organizaci, však nesmí překročit 12 měsíců.
 
Musíte si zvolit takový studijní pobyt, který souvisí se studiem na vaší domovské vysoké škole.
 
Obě instituce musí mít mezi sebou uzavřenu dohodu o vysílání a přijímání studentů ze zahraničí.
 
Kredity získané na zahraničí škole by měly být vaší domovskou školou uznány a započítány v rámci vašeho studia.
 

Erasmus a cestovní pojištění pro studenty

Nyní už se dostáváme k otázce, jak je to s cestovním pojištěním pro studenty, pokud se vydají na studia do zahraničí.
 
Za studenta hradí zákonné zdravotní pojištění stát až do věku 26 let. Teoreticky by studentům měla při cestách na vysoké školy v Evropské unii a partnerských zemích stačit kartička pojišťovny, neboli Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten zaručuje studentům z jiných zemích lékařskou péči na stejné úrovni, jakou dostávají občané dané země. Ta ovšem mnohdy spočívá ve vysokých doplatcích či spoluúčastech. A také nejsou v rámci tohoto pojištění kryta všechna rizika.
 
Rozhodně se proto vyplatí sjednat si před odjezdem komerční cestovní pojištění. To vám pokryje nejen léčebné výdaje, ale také repatriaci, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel či pojištění zásahu horské služby.



 
Otázky a odpovědi
ROZBALIT VŠE
Proč je potřeba sjednat cestovní pojištění na program Erasmus?
Komerční cestovní pojištění pokrývá nejen léčebné výlohy. Díky němu vám pojišťovna proplatí i doplatky a spoluúčasti na vyšetření nebo repatriaci zpět do vlasti v případě nutnosti. Kryje také škody způsobené zpožděním zavazadel, zásah horské služby, pojištění odpovědnosti a asistenční služby.
Co je to Erasmus?
Erasmus+ je program Evropské unie a partnerských zemí, který má za cíl podporovat pobyty vysokoškolských studentů a stážistů v zahraničních institucích a tím zvyšovat jejich uplatnění na pracovním trhu.
Kdo platí za studenty zdravotní pojištění?
Až do věku 26 let platí za studenty zdravotní pojištění stát. Po překročení této hranice si zdravotní pojištění student platí sám, případně zaměstnavatel, pokud začne pracovat.