Kuba - země tance a bohaté historie

Cestovní pojištění na Kubu

Kuba je nejvýznamnějším světovým producentem prémiových doutníků.

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Havana
Havana

Prozkoumejte hlavní město Kuby s jeho nádhernou koloniální architekturou, živou hudební scénou a ikonickými americkými automobily.

Varadero
Varadero

Užijte si krásné pláže s bílým pískem a průzračnou vodou v tomto oblíbeném letovisku. Varadero je ideální pro milovníky vodních sportů, relaxace a luxusních resortů.

Trinidad
Trinidad

Objevte kouzlo tohoto nejlépe dochovaného koloniálního města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.  

Santa Clara
 
Město Santa Clara ve vnitrozemí je spjato s významnou postavou kubánských dějin. Právě zde je totiž pochován Che Guevara. Najdete zde jeho muzeum, sochu a informace o jeho životě a kubánské revoluci.
Baracoa
 
Město ležící v provincii Guantánamo ve východní části ostrova bývalo kdysi přístupné jen po moři. Ani dnes sem nezavítá mnoho turistů, město nenabízí žádnou kulturní památku, jen příjemnou atmosféru koloniálního městečka.
Viňales
 
Tabákové plantáže v údolí Viňales patří k nejvíce navštěvovaných místům na Kubě. Na některých farmách zde můžete sledovat ruční výrobu těch nejkvalitnějších doutníků.

Co ochutnat

Kubánská kuchyně je hlavně o zelenině a mase.
Ropa Vieja - dušené hovězí maso trhané na vlákna, připravované s rajčaty, paprikami, cibulí a česnekem. Podává se s rýží, černými fazolemi a smaženými banány.
 
Garbanoz fritos -  smažená cizrna s rajčatovou omáčkou a zeleninou. Jídlo má sladkokyselou chuť a najdete v něm římský kmín, česnek, cibuli a červenou papriku.
 
Flan - typický kubánský dezert sestává z pudinku s vrstvou karamelu z citrónové šťávy, vanilky a cukru.
Potaje de frijoles
Hustá polévka patří k základním jídlům Kubánců. Základem jsou černé fazole, rýže, římský kmín a česnek.
Koktejly
Kuba je domovem mnoha míchaných koktejlů. Zrodilo se zde např. mojito, cuba libre a daiquiri.
Ajiaco

 

Další hustá polévka, tentokrát z kuřecího či vepřového masa, papriky, kukuřice a hlízy podobné bramboře.

Zdraví a specifika

Před cestou na Kubu nezapomeňte na cestovní pojištění.
Hygienické standardy na Kubě mohou být nižší než v některých vyspělých zemích. Doporučuje se pít balenou vodu, vyhýbat se ledu v nápojích a být opatrný při konzumaci potravin z pouličních stánků.
 
Žádné očkování není povinné, doporučuje se však očkování proti žloutence typu A a B.
 
Pro turisty a cizince je na Kubě dostupná specializovaná zdravotní péče. V hlavních městech a turistických oblastech jako je Havana, Varadero a Santiago de Cuba jsou mezinárodní kliniky, které poskytují zdravotní služby na vysoké úrovni. Cizinci však musí počítat s tím, že za lékařské služby budou muset platit v hotovosti nebo prostřednictvím cestovního pojištění.

Bezpečnost

Kuba je relativně bezpečnou zemí.
Obecně je Kuba bezpečnou zemí. V posledních letech se zde ale se zvyšující ekonomickou krizí vyskytují ve větší míře loupežná přepadení a krádeže. Na ulicích je viditelná přítomnost policie a v Havaně a dalších destinacích jsou na klíčových místech instalovány kamery. Přesto dbejte zvýšené opatrnosti hlavně v centru Havany, na opuštěných místech a plážích.

Ceny

Na Kubě se platí kubánským pesem.
Na Kubě se platí kubánským pesem (CUP), které je oficiální měnou země. Jedno peso je rozděleno na 100 centavos a odpovídá zhruba 1 koruně.

Dříve se na Kubě používala také měna zvaná konvertibilní peso (CUC), která byla primárně určena pro turisty a zahraniční obchod. Od ledna 2021 však bylo CUC postupně staženo z oběhu a nyní se používá výhradně kubánské peso (CUP). 1 konvertibilní peso odpovídalo zhruba 1 americkému dolaru.
 
Smlouvání je na Kubě běžnou praxí, zejména na trzích, v řemeslnických obchodech a při nákupu suvenýrů.

Sport

Kuba je rájem pro vyznavače vodních sportů.
Kuba je rájem pro vodní sporty. Vyzkoušet můžete jachting, windsurfing, šlapadla, vodní skútry či projížďku ve člunu.
 
Daří se zde také potápění, krásné jsou korálové ostrůvky zvané “cayos”.
 
Kuba je také zemí národních parků a architektonických skvostů z koloniální éry. Rozhodně je zde prostor pro turistiku.

Doprava

Na Kubě se dá pohodlně cestovat autobusem.
Cestování autobusem na Kubě je obecně bezpečné, spolehlivé (na kubánské poměry) a cenově dostupné ve srovnání s pronájmem automobilů nebo taxíky. Cestovatelé se nejčastěji setkávají s autobusovou společností Víazul, která nabízí klimatizované autobusy s rozsáhlým pokrytím nejoblíbenějších míst ostrova. Cestu je ale nutné dopředu rezervovat.
 
Překvapivě přátelská je Kuba k cyklistům. Z nedostatku benzinu a automobilů je cyklistům vyhrazen jízdní pruh o šířce 1 m na pravé straně silnice, a to i na dálnicích. Dávejte ale dobrý pozor, občas bývá provoz dost chaotický.

Svátky a slavnosti

Jeden z nejživějších festivalů se koná ve městě Santiago de Cuba.
Průvod na 1. máje - tento den se slaví velkými průvody a shromážděními, zejména v Havaně, kde se tisíce lidí scházejí na Náměstí Revoluce.
 
Karneval v Santiagu de Cuba - koná se koncem července. Jeden z nejvýznamnějších a nejživějších festivalů na Kubě. Karneval zahrnuje průvody, tance, hudbu a barevné kostýmy. Karnevalové oslavy mohou trvat až týden. 
 
Den nezávislosti - slaví se 10. října.Tento den připomíná začátek války za nezávislost proti Španělsku v roce 1868. Oslavy zahrnují historické ceremonie a kulturní akce.