Egypt - země pyramid a bohaté historie

Cestovní pojištění do Egypta

Republika v severovýchodní Africe, ležící na řece Nil.
Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších pilířů zdejší ekonomiky.


 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
Nacházejí se cca 10 km od západního břehu Nilu. Nejznámější cíle Gízy: Velká pyramida (Chufuova pyramida) - je vystavěna ze 2 milionů kamenných kvádrů. Jeden kvádr váží 2,5 tuny. Rachefova pyramida - o něco menší než Velká pyramida. Nejvýznamnější památkou je králův žulový sarkofág. Muzeum sluneční bárky najdete na jižní straně Velké pyramidy. Je v něm loď přezdívaná jako sluneční bárka, která byla objevena v blízkosti pyramid roku 1954 – jde o staroegyptskou pohřební loď. Sfinga - největší a nejmohutnější socha v Egyptě. Nejvyšší bod sfingy měří 20 m a dlouhá je 73 m.
 
Alexandrie
Alexandrie 
Druhé největší město Egypta. Uvidíte zde Katakomby Kóm eš-Šukáfa, největší řecko-římskou nekropoli v Egyptě. Jsou vytesány do hloubky cca 35 metrů.
Řecko-římské muzeum se 40 000 předměty z dávné historie Alexandrie. Předměty pochází z let 331 př. n. l. až 640 n. l. a obsahují sbírku staroegyptského umění, antického, ale i křesťanského. Pompeiův sloup je vysoký 27 metrů a je z červené asuánské žuly. Tento sloup je součástí Serapea, což je krásný chrám, který byl založen 300 př. n. l.
Karnak
Karnak 
Nejvýznamnější egyptský chrámový komplex, který je zasvěcen především bohu Amonovi. Leží jen 2 km od Luxoru. Plocha areálu je 300 000 m2. Nejzajímavějšími částmi chrámového komplexu jsou: Velký sloupový sál, Posvátné jezírko (sloužilo k rituální čistotě), Velké nádvoří, Álej beranních sfing (beran je Amonovým posvátným zvířetem).
 
Káhira

Největší město Egypta. Z památek tu najdete: Egyptské muzeum se 120 tisíci různými předměty, včetně pokladu z Tutanchamonovy hrobky, Koptské muzeum s impozantní sbírkou koptského umění, jako jsou vyšívané hedvábné obleky, náboženské výjevy, koptskou kamennou kazatelnu a další, Muzeum islámského umění se vzácnými starověkými památkami, Citadelu, jež byla 700 let sídlem egyptských panovníků nebo Mešitu sultána Hasana, která je jednou z nejkrásnějších a největších káhirských mešit. Měří 150 metrů na délku a 70 metrů na šířku.

Luxor
Nachází se 700 kilometrů od Káhiry. Na východě je mnoho chrámů, na západním břehu si můžete prohlédnout Údolí králů, Hatšepsutin chrám či Memnónoy kolosy. Je zde i muzeum  mumifikace.
Údolí králů
Pohřebiště faraonů Nové říše. Bylo zde nalezeno 62 hrobek.
Hatšepsutin chrám

Je zčásti vybudován ve skále a nachází se v Dér el-Bahrí. Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla kolem poloviny 15. století př. n. l.

Abú Simbel

Dva chrámy vytesáné ve skále. Větší z nich je chrám krále Ramessa II. Menší chrám je Hathořin. Velký chrám vás zaujme především čtyřmi sochami faraóna, které jsou velké 20 metrů.

Co ochutnat
Co ochutnat
Mezze: tím začíná stolování. Skládá se z malých jídel, pikantních omáček a nakládané zeleniny.
Hummus: pomazánka z vařené cizrny, oleje a tahini pasty.
Fúl: pokrm z bobů s citrónovou šťávou, bylinkami a olejem.
Éš: zdejší chléb, měkký a nadýchaný. Slouží jako hlavní příloha k omáčkám.
Košari: směs těstovin, rýže, čočky, rajské omáčky a cibulky.
Kofta: dělá se z kořeněného mletého masu, které se pomalu griluje na špízu.
Wara aanab: vinné listy plněné rýží a někdy i sekaným masem.
Pilav: rýže osmahnutá na oleji s cibulí, která je zalitá vývarem. To celé se dusí do měkka. Existují různé obměny tohoto jídla, a to přidáváním různých mas a zeleniny.
Kushari: nudlový pokrm s ořechy, rýží, hráškem, orestovanou cibulí a rajskou omáčkou.
Kabáb halla: skopový guláš s kmínem.
Kunáfa: koláč z jemných, do křupava upečených nudlí s medem a s ořechy.
Zdraví a specifika
Boats
Zdraví a specifika

Zdravotnický systém v Egyptě tvoří síť státních a soukromých nemocnic. Cizincům jsou doporučovány služby soukromých nemocnic, které jsou sice stále podstatně nákladnější, avšak péče a služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ve státních zařízeních. Zacházení s pacienty je na soukromých klinikách výrazně lepší.
Doporučujeme před cestou uzavřít komerční cestovní zdravotní pojištění.
Nedoporučujeme konzumovat nebalenou vodu a ovoce, které není opláchnuté v pitné vodě.
Redukci do zásuvek nebudete v hotelu potřebovat. Místní systém je 220 V / 50 Hz, zásuvky jsou tedy stejné jako v České republice. V ostatní typech ubytování je redukce nutná.
 

Bezpečnost
Bezpečnost

Pokud se budete pohybovat v turistických lokalitách, dbejte zvýšené pozornosti svých osobních věcí. Krádeže nejsou neobvyklé. V některých částech Egypta je bezpečnostní situace složitější. Pro individuální cestování se raději předem důkladně informujte o oblasti, kam chcete jet.
Při fotografování nefoťte vojenské a policejní objekty, nádraží, osoby v uniformách, vojenské a policejní techniky.
Používání dronů a jiných na dálku řízených bezpilotních letounů je bez explicitního povolení egyptských úřadů protizákonné.

Rizikové oblasti

V Egyptě existují lokality, kam je pro vstup vyžadováno povolení od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Patří sem příhraniční oblast s Libyí a oblasti Sinaje mimo silnice. Na Sinaji se doposud nacházejí neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem. Nedoporučuje se cestovat do oblasti středního Egypta (Minia, Malawi, Sohag, Asijút, Kena), do severní části Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západní hranici s Libyí, stejně tak do oblasti velké Káhiry, kde hrozí reálné nebezpečí ohrožení života. 

Islám

Základní odlišností Egypta od evropských států je náboženství - islám. Muslimové jsou velmi citliví na některé projevy chování. K tomu patří například oblékání (zejména dívek a žen). Nevhodné jsou sukně či kalhoty nad kolena, holá ramena, hluboké výstřihy apod. Dále je nevhodné pití alkoholických nápojů na veřejnosti a společenské projevy, jako je vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou je Egyptská libra (EGP). 1 EGP = 1,22 CZK.
Spropitné: ​Bakšiš je spropitné (často spíše úplatek) vycházející z islámské představy o tom, že bohatství je požehnáním od Alláha. A o to štěstí je třeba se dělit s ostatními, kteří takto požehnáni nebyli. Pro Araby jsou samozřejmě všichni zahraniční turisté boháči a očekávají od nich tudíž bakšiš prakticky za vše. Proto se vyplatí mít vždy po ruce nějaké drobné. Pokud totiž bakšiš nedáte, určitě se to negativně odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. V restauraci je obvyklý bakšiš 10%.

Ceny za vybrané potraviny
Egypt ceny v EUR
1,5l vody 0,22
1l mléka 0,66
chléb 0,5 kg 0,43
brambory 1kg 0,26
káva v restauraci 1,21
pivo v restauraci 1,21
Sport
Sport

Nejpopulárnějším sportem v Egyptě je fotbal, velmi populárními sporty jsou také squash a tenis.
 
Potápění a šnorchlování v Rudém moři - mnoho hotelů v této oblasti organizuje potápěčské výpravy, pronajímá vybavení a organizuje kurzy potápění PADI či potápěčská safari.
 
Jízda na koni - stáje naleznete mimo jiné také v letoviscích na Sinaji v Šarm aš-Šajchu, Dahabu a Nuweibě, kde se turistům koně pronajímají za hodinové sazby.
 
Rybaření - sportovní rybaření je možné provozovat na Násirově jezeře. Každý rok v únoru se v Hurghadě koná Mezinárodní rybářský turnaj.
 

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se oficiálně vpravo.
Jízda v Egyptě je jeden velký chaos. Většina řidičů se neřídí žádnými dopravními předpisy. Dopravní značení je spíše výjimkou. V Egyptě je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz a fotokopie cestovního pasu.
Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 30 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 60 km/h
na dálnicích 100 km/h

Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

Jediným dnem v týdnu, kdy je v Egyptě oficiálně volno, tedy dnem pracovního klidu, je pátek.

Pravidelně každý pátek od rána se na předměstí Káhiry u vesnice Birkaš konají velbloudí trhy.
 
Na severu Sinajského poloostrova u města el-Ariš se každoročně v polovině dubna a koncem října konají velbloudí dostihy.
 
V Káhiře se již od roku 1977 pravidelně v listopadu nebo v prosinci koná mezinárodní filmový festival.

Největší náboženské svátky

7. leden - Koptské vánoce
Všechny ostatní svátky mají proměnlivé datum konání:
svátek všech poutníků se nazývá Qurban Bairam,
Mulid an-Nabi je svátek oslavující Prorokovy narozeniny,
v dubnu se slaví koptský Velký pátek a velikonoce,
Šam an Nessim (Národní den jara) se oslavuje první pondělí po koptských velikonocích,
Ramadan Bairam je oslavou ukončení postního měsíce ramadánu.
Mezi muslimské slavnosti patří vedle Ramadánu například tzv. Chaban - tichý, rozjímavý muslimský svátek , který se slaví večer před začátkem Ramadánu.

Světské státní svátky

1. leden - Nový rok
8. březen - státní svátek
25. duben - Den osvobození Sinaje
1. květen - Svátek práce
18. červen - Den nezávislosti - odchod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
23. červenec - Den revoluce - výročí revoluce z roku 1952
6. říjen - Den ozbrojených sil
24. říjen - Den města Suez
23. prosinec - Den Vítězství - vstup do Port Saidu