Spojené státy americké

Spojené státy americké tvoří 50 států

Je to třetí nejlidnatější země světa (přes 310 milionů obyvatel).
Jejich ekonomika je nejsilnější národní ekonomikou světa. 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

New York
New York
Největší, nejlidnatější a také nejrušnější město Spojených států. Leží při ústí řeky Hudson do atlantského oceánu a skládá se z pěti částí: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx a Richmond. Nejnavštěvovanější částí je pak Manhattan, kde naleznete i symbol celých Spojených států - Sochu Svobody, tyčící se na Liberty Island.
 
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády
Nejznámější severoamerické vodopády najdete na řece Niagaře spojující Erijské jezero s jezerem Ontario. Tvoří přírodní hranici mezi Kanadou a USA.
Národní park Yellowstone
Národní park Yellowstone
Nejstarší národní park na světě se rozkládá na severozápadě státu Wyoming, byl vyhlášen již v roce 1872. Park získal své jméno po řece Yellowstone, která jím protéká. Tento park je zajímavý především díky svým horkým pramenům, gejzírům, bublajícím bahnitým jámám, kaňonům, vodopádům a erodovaným lávovým proudům.

 
Washington, DC

Hlavní město USA. Naleznete zde mnoho parků, muzeí i galerií. Ze zajímavých budov uvádíme namátkou Bílý Dům (White House), sídlo parlamentu US (Capitol) či 169 metrů vysoký Lincolnův Monument.

Los Angeles
Druhé největší město Spojených států leží v Kalifornii a je tak největší metropolí na západním pobřeží. Turisté se vydávají do Los Angeles, aby na vlastní oči viděli kilometry dlouhé písčité pláže, které mnohokrát viděli v televizi.
Las Vegas
Největší centrum zábavy a hazardu na světě najdete ve státě Nevada a poznáte jej díky kýčovité architektuře, která se v některých případech snaží napodobit známé světové stavby jako pyramidy nebo Eiffelovu věž. Za návštěvu stojí i slavný národní park Grand Canyon a údolí Death Valley, které najdete nedaleko Vegas.
San Francisco

Kalifornské město je specifické hlavně svou polohou v zálivu Golden Gate, přes který vede slavný červený most Golden Gate Bridge. Dalšími typickými prvky San Franciska jsou kopcovitý terén a na něm „rozsypané“ malebné domky viktoriánské architektury.

New Orleans

Jazz a blues, woodoo a slavná historická čtvrť French Quarter. Stačí vyslovit tyto tři charakteristiky a je jasné o jakém městě mluvíme. Přístavní město New Orleans leží u řeky Mississippi a jezera Pontchartra v Jižní Luisianě, původně zde byla francouzská kolonie.

Orlando

Město ležící na Floridě je největším zábavním rodinným centrem na světě. Známé jsou zdejší turistické atrakce, z nichž nejpopulárnější je asi Walt Disney World Resort. Navštívit zde můžete ale také Mořský svět, Zoo Gatorland nebo Universal Studios. Asi hodinu jízdy odtud se nachází mys Cape Canaveral a Kennedy Space Center.

Havaj

Souostroví v Tichém oceánu se skládá z 18 ostrovů a atolů. Nejznámější z nich jsou ostrovy Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Maui a Hawaii. Jsou zde ideální podmínky pro potápění a šnorchlování, neboť kolem ostrovů se rozkládají korálové útesy.

Grand Canyon

Jeden z největších přírodních divů světa a také jeden z prvních národních parků v USA, slavný Grand Canyon, najdete ve státě Arizona.

Yosemitský národní park

Patří mezi nejnavštěvovanější místa v USA a najdete zde jedno z nejkrásnějších horských údolí vytvořené ledovcem. Velkou atrakcí tohoto parku jsou také obrovské sekvoje, nejstarší stromy nejen Americe, ale i na celém světě. Některé z nich mají až 3200 let.

Co ochutnat
Co ochutnat
donut - kobliha.
Pancakes - lívance polité javorovým sirupem.
Home fries – osmažené kořeněné plátky brambor.
Hash browns – nastrouhané osmažené brambory.
BLT Burger - hamburger se slaninou, salátem a rajčetem.
Steaky - grilované hovězí maso.
Bagel - houska z kvašeného těsta, s otvorem uprostřed, uvnitř se skrývají nejrůznější náplně. Klasikou je bagel s krémovým sýrem.
Hot dog - podélně rozkrojená houska s párkem, kečupem, hořčicí a s různými přísadami – nejoblíbenější z nich jsou kysané zelí, osmažená cibulka a tzv. relish – nakládaná sladká okurková drť.
Cheesecake - jemný tvarohový dort.
Specifika
Boats
Specifika

Nákup cigaret je povolen mladistvým od 18 let, nákup alkoholu od 21 let. Alkohol je zakázáno konzumovat na veřejnosti mimo tomu vymezená místa.
 
V USA je rozdílné napájecí napětí - 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou proto odlišné. Ve specializovaných obchodech si můžete zakoupit transformátor napětí i nástavec na evropskou zástrčku.
 
Také vás může překvapit místní imperiální systém jednotek, ne nám známý metrický. Tedy například pivo se čepuje v pintách, vzdálenost se uvádí v yardech a mílích apod.

Víza

Česká republika je zařazena do bezvízového programu Spojených států amerických (Visa Waiver Program, zkráceně „VWP“). Bezvízový program se vztahuje pouze na cesty do 90 dnů. Pro vstup do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) a mít vlastní platný ePas (cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji). Registraci v rámci ESTA (Electronic System of Travel Authorization) je doporučeno provést minimálně 72 hodin před nastoupením cesty a zaplatíte za ni kreditní kartou 14 USD v průběhu registrace.

Zvyklosti

Nikdy si nesedejte ke stolu, u kterého již někdo sedí, je to považováno za velmi neslušné.
Opalování i koupání na veřejně přístupných místech bez plavek je porušením zákona. Při koupání se vyžaduje, aby děti včetně batolat, měly plavky.

Zdraví

Zdravotnictví v USA je sice na dobré úrovni, ale také finančně náročné. Proto doporučujeme, abyste ještě před odjezdem uzavřeli zdravotní pojištění na dostatečnou výši. Mezi Českem a Spojenými státy neexistuje žádná dohoda o poskytování bezplatné zdravotí péče.
Díky skvělým podmínkám a bezbariérovým přístupům téměř kamkoli jsou Spojené státy ideálním místem k pobytu pro invalidní osoby.

Bezpečnost
Bezpečnost

V turistických oblastech a velkých aglomeracích USA je nebezpečí loupežných útoků. Doporučuje se nechodit do neznámých čtvrtí, především po setmění. Obecně platí, že v amerických městech je řádově vyšší kriminalita, než v Evropě.
 
Místní policie, vzhledem k vysoké zločinnosti a častému ohrožení policistů, používá všeobecně tvrdších metod, než jsme zvyklí u nás.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou je Americký dolar (USD). 1 USD = 22,50 CZK
K cenám zboží a služeb, včetně ubytovacích (výjimku tvoří základní potraviny a léky) se připočítává při placení spotřební daň 3 - 12% (na cenovkách je uváděna cena bez daně).
 
SPROPITNÉ
V restauraci 15 - 20% z celkové ceny, při jízdě taxi obdobně, za odnos zavazadla v hotelích a na letištích 1-2 USD za každé zavazadlo.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 1,54
1l mléka 0,73
chléb 0,5 kg 2,23
brambory 1kg 2,13
káva v restauraci 3,45
pivo v restauraci 3,46
Sport
Sport

Jako svůj nejoblíbenější sport uvádějí američané následující kolektivní sporty :
●      Americký fotbal 38,8 %
●      Basketbal 15,3 %
●      Baseball 14,8 %
●      Fotbal 8,2 %
●      Lední hokej 3,8 %
 
Dalšími oblíbenými sporty jsou golf, tenis a lov.

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se jako u nás vpravo.

Silniční daně a mýtné
Na některých mostech, v tunelech a frekventovaných úsecích dálnic se platí mýtné. Informace o vjezdu vozidla na zpoplatněný úsek dálnice nemusí být viditelně označena. Probíhá elektronicky. Žádost o úhradu poplatku je pak zaslána majiteli vozu, tedy např. půjčovně aut, která jeho úhradu následně přeúčtuje osobě, která si vůz zapůjčila.
Srovnání cen autopůjčoven i informace o placených úsecích najdete zde.
 

Rychlostní limity
V každém státě USA je rychlostní limit jiný.
Obvykle je maximální povolená rychlost 104 km/h (65 mph), ale na některých dálnicích (freeway) je možné jet rychlostí až 110 km/h (70 mph).
Zapůjčení auta
Zapůjčení automobilu je možné, pokud vlastníte kreditní kartu a mezinárodní i český řidičský průkaz. Nejrozšířenějšími celostátními autopůjčovnami jsou např. Avis, Alamo, Dollar, Budget, Enterprise, Hertz, Thrifty. K ceně půjčovného je nutno připočítat pojištění vozu a pojištění odpovědnosti za zdraví osob, které doporučujeme uzavřít. Dalšími náklady mohou vzniknout, pokud chce auto řídit řidič mladší 25 let. Některé autopůjčovny dokonce odmítají půjčení vozu řidičům mladším 26 let.
 
Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

3. pondělí v lednu: Birthday of Martin Luther King, Jr. – narození Dr. Martina Luthera Kinga.
3. pondělí v únoru: Presindent's Day – připomínka všech předešlých amerických prezidentů.
únor/březen: Mardi Gras – maškarní karneval v New Orleans.
poslední pondělí v květnu: Memorial Day – svátek na paměť Američanům padlým v zahraničních válkách.
4. července: Independence Day – nejdůležitější americký svátek, v roce 1776 byla podepsána Deklarace nezávislosti.
první pondělí v září: Labor Day – svátek práce.
31. října: Halloween - svátek Všech svatých, děti chodí koledovat ve strašidelných kostýmech a dostávají sladkosti, všude jsou dýně a převleky a tomu odpovídající výzdoba.
druhé pondělí v říjnu: Columbus Day – oslava objevení Ameriky Kryštofem Columbem.
11. listopadu: Veterans Day – pocta všem veteránům americké armády.
čtvrtý čtvrtek v listopadu: Thanksgiving Day – Den díkůvzdání.
25. prosince: Christmas Day – Vánoce, dárky se rozdávají ráno po Štědrém dnu.