Švýcarsko - země hor a přírodních divů

Cestovní pojištění do Švýcarska

Švýcarsko je vytvořeno z 26 autonomních členských států, tzv.kantonů.
Ve Švýcarsku se hovoří 4 úředními jazyky a to: německy, italsky, francouzsky a rétorománštinou.

 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Ledovec Aletschgletscher
Ledovec Aletschgletscher
Největší evropský ledovec o rozloze asi 84km2 a délce 25 km. V nejširším místě měří až 2 km. Nejlépe si ho lze prohlédnout z vrcholu Eggishorn. Ledovec najdete i na seznamu světového dědictví UNESCO.
na světě.


 
Bellinzona
Bellinzona
Město Bellinzona v centru kantonu Ticina je označováno za “nejitalštější” město ve Švýcarsku. Je lemováno mocnými hradbami, které spojují 3 nejzachovalejší středověké hrady ve Švýcarsku, jež jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Luganské jezero a město Lugano
Luganské jezero a město Lugano  
 Největší město u jezera a třetí nejbohatší bankovní centrum ve Švýcarsku je živé a rušné město s arkádovými uličkami.


 
Vodopád Rheinfall

Nejmohutnější vodopád v Evropě (měří asi 150 m) vám doopravdy vezme dech. Najdete ho poblíž Neuhaussenu u zámku Schloss Laufen. Přes tento zámek je možné se dostat až do bezprostřední blízkosti vodopádů. Každoročně v den oslav ustavení Švýcarské konfederace ozáří Rýnské vodopády velkolepý ohňostroj.

Co ochutnat
Co ochutnat
Fondue ze sýra - směs švýcarských sýrů a bílého vína se roztaví ve speciálním nádobě a udržuje se v roztavené formě díky ohni, který pod ní hoří. Do této směsi se pak namáčejí kousky chleba nebo bagety napíchnuté na dlouhých vidličkách.
Raclette - sýr, který se taví ve speciálním grilu a rozteklá část se seškrabává na talíř a servíruje s vařenými bramborami a nakládanou zeleninou.
Švýcarskou čokoládu - ve všech jejích podobách
Švýcarské sýry: hlavně ementál s jemnou oříškovou chutí a gruyère
Zdraví a specifika
Boats
Zdraví a specifika

Otevírací doba bank, obchodů, pošt atd. není standardizovaná a liší se dle umístění v kantonu. Doporučujeme si proto vždy zjistit pracovní doby předem.
 
Kočky a psi mohou být přiváženi do Švýcarska bez povolení, ale musí být očipováni nebo tetováni.  Zvířata musí být doprovázena EU Pet Pasem. Musí být očkována proti vzteklině alespoň 21 dní před překročením hranic a zároveň očkování nesmí být starší než jeden rok.

 Po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění máte nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče obdobně jako v členských státech EU. Počítejte s tím, že většinou musíte za ošetření zaplatit na místě a až po návratu domů částku vymáhat u zdravotní pojišťovny v ČR. Doporučujeme uzavření vhodného cestovního zdravotního pojištění.
 
Ve Švýcarsku se každoročně objevuje značný počet případů lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Pokud máte v plánu lyžování nebo horolezecké výkony, doporučujeme uzavřít tomu odpovídající cestovní a zdravotní pojištění.
 

Bezpečnost
Bezpečnost

Kriminalita ve Švýcarsku patří k nejnižším na světě. K drobným krádežím může s větší pravděpodobností docházet na železničních stanicích, letištích a ve veřejné dopravě.Porušování právního řádu se postihuje velmi přísně.

Při pohybu v horách nepřeceňujte vlastní schopnosti a předem se informujte o náročnosti trasy, na kterou se chystáte.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou Švýcarska je Švýcarský frank (CHF), který se dále dělí na 100 centimů. 1 CHF je 22,35 CZK.
Hotovost může být vyměněna pouze v bance nebo v oficiálních směnárnách.
Obecně je Švýcarsko považováno za drahou zemi.
Nejlevnější ubytování lze získat v zařízeních Jugendherberge (tzv. “ubytování pro mladé”). Oblíbený a cenově přijatelný druh krátkodobého ubytování je v zemědělských usedlostech (Bauernhof).
Pokoj pro dva ve dvou až tříhvězdičkovém hotelu stojí 150-350 CHF a jídlo dne okolo 40-70 CHF.

Spropitné bylo ve Švýcarsku oficiálně zrušeno. Poplatek za služby je zahrnut ve všech službách poskytovaných v restauracích, kavárnách a barech dle zákona. Spropitné proto obvykle není nutné. Samozřejmě pokud jste s obsluhou spokojeni, můžete něco přidat. Nosičům v hotelech se dává 1-2 CHF. V taxi je většinou napsáno, že spropitné je zahrnuto v ceně. Pokud nápis chybí, připočtěte k ceně 10-15%. 
 
 

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 1,05
1l mléka 1,3
chléb 0,5 kg 2,27
brambory 1kg 2,26
káva v restauraci 3,97
pivo v restauraci 6,06
Sport
Sport

Úrovní technického zázemí pro lyžaře (tunely, vláčky, lanovky) je Švýcarsko proslulé. Jsou zde světově nejproslulejší lyžařská střediska jako Davos, Svatý Mořic či Zermatt. Celkem je zde 5 400 km sjezdovek. Připravte se ovšem na vyšší ceny. Od prosince do konce dubna si zalyžujete ve všech lyžařských střediscích, na 5 ledovcích pak celoročně.
 
Golf
Švýcarsko je ideální golfovou destinací. I přes malou rozlohu země zde najdete 41 golfových hřišť, které mají 18 jamek a 16 hřišť s 9-ti jamkami.
 
Létání
Ve Švýcarsku je mnoho regionálních aeroklubů, ve kterých můžete provozovat paragliding nebo létat na kluzácích. Létání s ultralehkými letadly je zakázáno v celé zemi.
 
Turistika a horolezectví
Hornaté Švýcarsko se skvosty jako je Eigar nebo Matterhorn, doplněné jezery (např.nejníže položené místo ve Švýcarsku Lago Maggiore) a malebnými vesničkami s často původními domy a kostely je pro pěší túry naprosto ideální. Nachodit zde můžete 60 tisíc km po turistických trasách.

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.
Děti do 12 let věku nebo do 150 cm výšky se smí v motorových vozidlech přepravovat upoutané pouze v dětských sedačkách. Pro řidiče motocyklu je předepsána přilba.
Policie může zabavit vozidlo v případech zřejmé bezohledné jízdy.
Silniční daně a mýtné
Dálnice a rychlostní komunikace jsou zpoplatněny, stejně jako dva tunely. Dálniční známku lze zakoupit pouze roční. Ceny dálničních známek a zpoplatněných úseků najdete zde.
 
Jízda na horských silnicích
V případech, kdy je obtížné vzájemné minutí protijedoucích vozidel musí dát vozidlo jedoucí směrem dolů přednost protijedoucímu vozidlu.
V určitých hodinách je na některých horských silnicích povolen pouze jednosměrný provoz. Informace o těchto časech jsou uvedeny na každém konci daných komunikací.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 80 km/h
na dálnicích 120 km/h
Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

únor-březen: Fasnacht
Masopust, ty nejlepší probíhají v Basileji, Schwyzu a Lötschentalu.
konec června: Jódlovací festival
Koná  se v Mürrenu.
1.srpna: Státní svátek Švýcarska
Oslavy spojené s vatrami a ohňostroji.
září: Mezinárodní filmový festival
Na populárním filmovém festivalu v Locarnu se filmy promítají na otevřené scéně v Piazza Grande (během dne běží neustále místní kina). Akce každoročně přiláká kolem 150 tisíc návštěvníků.