6 variant k nesmyslně přeplněnému Dubrovníku


I nejkrásnější místo dokážou zkazit turisté. Jak setřást ostatní ze stopy?

Slavný chorvatský přístav bojuje za přežití a mohou za to uprchlíci. Utečenci s nejnovějšími mobily emigrují ze svých nudných evropských životů a touží po své romantické dovolené s nohama v teple. Ve staré části města žije 500 obyvatel (ještě před deseti lety jich bylo 5000), ale přitom ho navštíví ročně šílených 16 milionů turistů. UNESCO už městu hrozí, že když s tím nic neudělá, přijde o certifikát. Poslední pohromu a nárůst turistů téměř geometrickou řadou způsobil seriál Hra o trůny natáčený všude po městě. V sezoně vám tak teď může trvat až 40 minut, než se proderete davem 300metrového korza ulice Stradun.

To tam všichni přijíždějí autem?

Ne. Stejně jako v dalších atraktivních evropských přístavech peklo přikrmují velké výletní zaoceánské lodě (cruise ships). Pobyt na těchto lodích byl kdysi zábavou důchodců, ale nyní se osazenstvo omladilo a mezi mileniály je zábava v podobě miniměsta popojíždějícího mezi přístavy kupodivu lákavá. Kobylky, které se pak vyhrnou z lodí, okupují přímořská města. Například v Barceloně už proti turistům z těchto lodí proběhlo několik demonstrací. Samozřejmě zájezdové autobusy narvané v malých uličkách to všechno dál zhorší. Jestli tedy nemůžete vyrazit alespoň mimo hlavní sezonu (od listopadu do dubna), zkuste raději jiné město. Tady jsou naše tipy na únik od hučících davů.

Šibenik

Jestli vás už po 5 minutách nudí staré budovy a opevnění z dob císaře Diokleciána, není nic jednoduššího než ošplouchnout se ve vodopádech Národního parku Krka a v noci se zase zpotit na legendárních party na lodi (pozor, když si koupíte jen 4hodinovou cestu lodí během dne all inclusive, nečekejte nic divokého). A je snad v Dubrovníku tak skvělý fotbalový klub jako Hajduk Split?

Těšte se na rušné středověké uličky a nižší teploty než v Dubrovníku.

Bonusový tip: Šibenik je malinkaté městečko po cestě do Splitu. Užijte si nádherný výhled na zátoku z výšky nad městem. Nečekejte ale, že tam zabijete celou dovolenou.

Zadar, Chorvatsko

V Zadaru je klídek. Možná až moc, pokud zapomenete, kde bydlíte.

Ještě blíž a výrazně domáčtější, než jste doufali. Jestli může být v přímořském Chorvatsku něco neobjevené, tak snad tady. Můžete bloudit tichými uličkami, ceny jsou nižší než v Dubrovníku, na nábřeží příboj hraje na vodní píšťaly a na dosah jsou tři národní parky (Paklenica, Plitvická jezera a Krka). Vydat se můžete i na výlet po okolních ostrovech s plážemi plnými borovic.

Jen pozor, ať se vám nestane to, co autorovi textu, který po zavíračce posledního baru zapomněl, kde bydlí, a tak se s vybitým telefonem pokoušel zkroutit na kousku papírového kartonu a přežít až do rána, než najde někoho s nabíječkou. V noci tu opravdu není ani noha. Zaručeno!

Zadar

Pula a Rovinj, Chorvatsko

Istrijský poloostrov je v Česku více než populární. Nejspíš proto, že je to první pořádné koupání v dosahu naší republiky. A největší město Pula zaujme především zachovalým starořímským amfiteátrem. V dobách slávy tu 23 tisíc lidí ukazovalo svůj palec dolů luštěninou krmeným gladiátorům. Kam se na to hrabou mekáčem krmení turisté, ukazující v Dubrovníku svůj facebookový palec nahoru?

Většina obyvatel v Pule mluví italsky, takže když už si chcete pochutnat na pizze, bude to znít opravdověji než v námi pomlouvaném městě o stovky kilometrů dál.

Bonusový tip: Menší než Pula a kousek severně je Rovinj. Fasády v benátském stylu dělají z Rovinje skvěle fotogenické město.
Foto: Římský amfiteátr v Pule.

Pula

Záhřeb, Chorvatsko

No dobře, hlavní město Chorvatska nemá nic společného s křivolakými středověkými uličkami sluncem zalitého přístavu. Ale když už máte koupání dost a hledáte město, kde je víc místních než cizinců, jste tu správně. Užijete si tu skvělé kavárny a příjemné noční kluby. Historická kratičká lanovka je na kraji starého města mezi Donjim a Gornim gradem. Atmosféra města je vyloženě švejkovsko-rakousko-uherská, takže se tu budete cítit jako doma.

Foto vlevo: Alcatraz je naše oblíbená záhřebská hospoda v žižkovském stylu. A další stovky lidí stojí ještě venku. Nemá to nic společného s gaypodnikem v Praze :-) 

Foto vpravo: Kavárenská kultura je v Záhřebu na vysoké úrovni. Na fotce legrační číšník celý den běhá po eskalátorech, když obsluhuje stoly na ulici z podniku v podzemí. Foto: JS

Córdoba, Španělsko

Velký konkurent, pokud jde o Hru o trůny. Most Volantis ze seriálu HBO je ve skutečnosti tady. V reálném světě bylo město také centrem středověké Evropy a dodnes má uvnitř svého srdce ohromující mešitu Mezquita, do které byla v 16. století vestavěna katedrála zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie. Neuvěřitelný kulturní remix.

Foto: Typický andaluský život na vás číhá v Córdobě. Foto: Wikimedia Commons

Valletta a Mdina, Malta

Jedno z nejvíce turisticky podceňovaných měst Evropy. Je tu všechno. Moře, historie, kultura i dechberoucí nálada. A pouhých 15 kilometrů od Valletty je hlavní trhák Mdina. Oficiálně Tiché město bylo v roce 1693 zničeno zemětřesením. V tomto středověkém skvostu je zakázána automobilová doprava. Co víc si přát od alternativy Dubrovníku?

Foto:Ulice Mdiny. Míň lidí na tak krásném místě v Evropě už asi nikdy nenajdete. Foto: Profimedia

Share this article: