7 tipů, co je dobré podniknout před cestou do zahraničí


Abyste si cestování užili v klidu, vyplatí se před odjezdem udělat pár preventivních kroků. Jaké?

29. 8. 2016

Zjistěte si kontakty na záchranné složky a konzulát

Pokud budete potřebovat pomoci nebo vyřídit nějakou nezbytnou administrativu, hned víte, kam se obrátit. Dobré je podívat se po tísňových linkách, které sdružují jednotlivé složky integrovaného záchranného systému. Mapu konzulátů a důležité kontakty naleznete na webu ministerstva zahraničních věcí.

Podívejte se na bezpečnostní situace v cílové zemi

Je to určitě lepší, než pak překvapeně koukat na ozbrojené jednotky kolem sebe. Dbejte proto na doporučení českých úřadů (obzvlášť, pokud jedete do rizikovějších oblastí). Všechny potřebné informace naleznete rovněž na webu ministerstva zahraničních věcí.

Informujte se o zákonech a platné legislativě

Zejména, pokud vyrážíte autem. Vyhnete se nepříjemným překvapením, kdy vás zastaví strážníci, aniž byste tušili proč. Pro čerstvé informace o zákonech se zeptejte přímo na českém konzulátu v zemi, kterou chcete navštívit.

Udělejte si kopie dokladů

A to nejen v papírové podobě. Ideální je mít doklady někde uložené i elektronicky. Rychle je dohledáte a vyhnete se tak komplikacím, pokud je ztratíte. Nezapomeňte svým blízkým nechat doma plnou moc. Ta se může hodit pro případ, kdybyste potřebovali náhlé zastoupení v ČR.

Připravte si s sebou dostatečnou finanční rezervu

Drtivá většina turistů si u sebe stále a pořád nenechává dostatečnou hotovost. Rychle se tak dostane do problémů i třeba kvůli „drobnosti“ za 20 EUR. Proto si nechte dostatečnou zálohu na bankovním účtu, zjistěte si i poplatky za výběr v bankomatu nebo platbu kartou v cizině a u sebe mějte dostatečnou hotovost – rozdělenou na několik menších částek.

Pokud cestujete po Evropě, nespoléhejte jen na zdravotní pojištění

Ve většině evropských zemí totiž při ošetření platíte tzv. spoluúčast, která může být 20-30 % nebo klidně i 100 %. Takže si celé ošetření vlastně zaplatíte ze svého. A například ve Francii vás operace zlomené nohy může přijít až na 150 000 Kč. To určitě platit nechcete.

Kupte si cestovní pojištění

Pojištění do zahraničí vás kryje plnohodnotně a klidně i po celém světě. Na telefonu máte k dispozici neustále profesionální asistenční službu, která se o vás postará, pokud se něco přihodí. Pomůže vám s jazykovou bariérou, vyřídí za vás platbu účtů za lékaře nebo v rámci právní asistence pomůže i při právních sporech.


Navíc si můžete vybrat mezi několika balíčky s různými limity krytí. Do svého cestovní pojištění zahrňte minimálně:​
  • pojištění léčebných výloh
  • úrazové pojištění
  • pojištění odpovědnosti za škodu
  • pojištění zavazadel