Bulharská měna a ceny


Měnou Bulharska je lev. Významem je skutečně lev, král zvířat. Toto majestátní zvíře je vyraženo také ve státním znaku na mincích (zajímavostí je, že se bulharsky lev neřekne lev, ale lav). Bulharská měna byla zavedena v roce 1881 poté, co Bulhaři vyhlásili nezávislost na Osmanské říši. Zpočátku byly mince vyrobeny ze zlata a stříbra, ale to se později samozřejmě změnilo. 

Mezinárodní ISO kód (značka) měny je BGN, dříve byl BGL. Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 13 až 15 Kč za jeden lev. Bulharský lev se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Podobně jako se u nás značí cenovky písmeny "Kč", v Bulharsku se značí jako "lv." (přesněji v cyrilici "лв.").

Měna se vyvíjela i v průběhu historie Bulharska. Po první světové válce začala hodnota bulharské měny nepřetržitě klesat, což vedlo ke zmizení mincí pod 50 stotinek do 30. let 20. století a ke vzniku mince 100 leva. Bankovka nejvyšší nominální hodnoty byla 5 000 leva (kromě zlaté nominální hodnoty deseti tisíc leva z roku 1919). Od roku 1943 mince zcela zmizely z oběhu a až do roku 1952 byly vydávány pouze papírové peníze. Poslední měnová reforma byla provedena 5. července 1999, kdy se 1 nové leva (BGN) stalo rovným 1000 starých leva (BGL). 

Kde vyměnit peníze? 
Místní věří ve fyzické peníze a bankomaty a čtečky bankovních karet jsou méně běžné než v západních kulturách. Pokud si chcete vyměnit peníze na místě, je lepší zajít do banky a nezkoušet štěstí na ulici. Při výměně je také důležité přijímat pouze nepoškozené bankovky, budete za ně pak odpovědní a nikdo vám je nenahradí. Bulhaři plánují zavedení eura, ale zatím není jasné kdy, spekuluje se o roce 2023.

Jaké jsou ceny v Bulharsku?
Celkově nelze Bulharsko zařadit mezi drahé prázdninové destinace. Takže pokud plánujete cestovat do Bulharska, seženete kvalitní ubytování seženete za relativně nízkou cenu. Cenově je dostupné i jídlo a pití, a to téměř pro každého. Mnoho turistů považuje zemi za vynikající destinaci právě z tohoto důvodu a samozřejmě pro její krásné přírodní prostředí a oblíbené písečné pláže. Ve vnitrozemí je asi dvakrát levněji než v ČR a u moře v přímořských letoviscích jsou ceny srovnatelné, ne-li lehce vyšší. V Bulharsku je stále poměrně levně, ale vzhledem k tomu, že jeho měna je vázána na euro, pomalu se zde zdražuje. 

Cena místních produktů, jako je zelenina, ovoce, maso, mléko a nápoje (alkoholické i nealkoholické), je minimálně třetinová toho, co byste za podobné položky zaplatili ve Velké Británii, Německu nebo Francii. Pro Čechy zde také není draho. Obecně je dráž v přímořských oblastech a hlavním městě Sofii. Stejná logika však neplatí pro jídlo v restauracích. Tam narazíte i na jídla daleko dražší na periferiích než na pláži či v centru. Ušetřit se dá stravováním v pouličních stáncích, na které narazíte především ve vnitrozemí. Co se týče ubytování, platí zde stejné pravidlo jako jinde: čím větší města či blíže k moři, tím dražší a čím více pohodlí a služeb, tím dražší. Pokud cestujete na vlastní pěst k moři, rozhodně doporučujeme rezervovat si ubytování v předstihu.
 

Kromě směny valut je další nejdůležitější věcí, kterou před cestou udělat, vybrat si správné cestovní pojištění!