Jezera v Polsku


Rozlehlé vodní plochy, chráněné oblasti, skvělé koupání a sportovní vyžití, to všechno nabízí jezera v Polsku. Úchvatná oblast Mazurských jezer na polském severu vám učaruje. Je také rájem pro rybáře, jachtaře, kajakáře i kanoisty. Sportu i kultuře se tady můžete věnovat naplno.

Jezera-v-Polsku-(1).jpegMazurská jezera tvoří systém dvou tisíců jezer. Počítají se mezi ně jak velké, tak malé vodní plochy. Celková plocha jezer přesahuje přes 39 tisíc hektarů. Některá jezera jsou propojena kanály, kterými lze proplouvat, jiná protínají říčky. Většina jezer je lemována písčitými plážemi, malými penziony s restauracemi, přírodními tábořišti a přístavy. A pokud často řešíte, jaký povrch má vstup do vody a jestli není krkolomný, tak v případě Mazurských jezer je pozvolný a dno je písčité.

Jezerům se často říká Mazury. Mezi oblíbené se řadí především jezero Śniardwy, to je zároveň i největším polským jezerem, dále pak jezero Niegocin, Dobskie, Tałty, Kisajno, Mamry, Mikołajské jezero, Łuknajno jezero a mnoho jiných. Mazurská jezera nabízí i  přírodní rezervace. V jedné z těch nejznámějších (kolem jezera Dobskie) leží pod hladinou jezera kameny z doby ledové. 

Srdcem mazurských jezer je Giżycko, městečko na břehu jezera Niegocin. Giżycko je jedním z největších rekreačních středisek v Polsku. Pokud zavítáte do těchto míst, nesmíte minout starou pevnost, historické mosty, kostel a místní památky. 

Během výletu do Polska vás určitě zaujme i okolí jezer, které nabízí jak přírodní zážitky, třeba v podobě pozorování ostrova kormoránů, tak i vymoženosti přístavních měst. Mezi vyhledávané památky patří Mazurský eden, kde jsou k vidění dřevostavby a vikingské lodě. Mezi další navštěvovaná polská města patří i městečko Mikołajki. Leží na březích největšího jezera Mazur – Śniardwy. Mikołajki překonalo svou rybářskou éru a dnes je považováno za turistické centrum. 

V neposlední řadě navštivte tzv. Mazurský kanál. Je to nedokončené vodní dílo, které mělo spojovat Baltské moře s jezerem Mamry. Němci chtěli během druhé světové války, aby tudy mohly proplouvat jejich válečné lodě. V obci Mamerki najdete řadu betonových bunkrů z té doby.

Okolí Mazurských jezer platí v celém Polsku i Evropě za skvělou výletní i prázdninovou destinaci. V okolí jezer je i dostatek hotelů s restauracemi, stejně tak můžete vyrazit do přírody, za památkami nebo sportem.

Polská jezera a okolní zajímavosti stojí za to navštívit, zařiďte si ale před cestou vhodné cestovní pojištění!