Místa, kde se natáčel Pán prstenů


Jestli patříte mezi milovníky světoznámé trilogie Pán prstenů, naplánujte si návštěvu Nového Zélandu a unikátních míst, kde se tyto filmy natáčely. Je jich mnoho jak na Severním, tak i na Jižním ostrově. 

Mista,-kde-se-natacel-Pan-prstenu-(1).jpeg

Hobitín, Matamata (Severní ostrov)

Ideálním místem pro Hobitín, ústřední městečko Kraje, se stala ovčí farma Alexander. V roce 1999 tady vzniklo 44 hobitích nor v takových detailech, jako vidíte ve filmech. Nejznámější je Dno Pytle, domov Bilba a Froda Pytlíkových. Tady se natočilo nejvíc scén a jde o jediné obydlí, které má vybudované vnitřní prostory. Za ostatními dveřmi nic nenajdete. Natáčení interiérů totiž probíhalo ve filmovém studiu Weta Cave ve Wellingtonu. Hobitín se nachází u malého města Matamata, cca 180 km od Aucklandu. Když filmaři Alexandrovu farmu opustili, rozhodl se majitel, že si areál ponechá a zpřístupní turistům.

Putangirua Pinnacles (Severní ostrov)

Mezi další místa, kde se natáčel Pán prstenů, patří skalní útvary Putangirua Pinnacles. Procházeli jimi Aragorn, Legolas a Gimli, když se vydali do Černoboru, aby našli Armádu mrtvých. Tyto útvary najdete v Aorangi Ranges, v regionu Wairarapa na Severním ostrově Nového Zélandu. Tajemné štěrkovo-bahnité věže tady tvoří labyrint průsmyků a chodeb. Projít si celý okruh po místech, kde kráčeli filmoví hrdinové, trvá zhruba 3 hodiny. 

Národní park Tongariro (Severní ostrov)

Kdo by si nepamatoval záběry na Mordor! Toto temné a silné místo ztělesňoval ve filmu Národní park Tongariro, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Je místem extrémů, kde najdete lesy, poklidná jezera, pouštní plošiny i aktivní sopky. Právě tady se nachází jedna z nejaktivnějších sopek světa, Mt Ngauruhoe.

Mt Sunday (Jižní ostrov)

Mezi další významná filmová místa Pána prstenů patřilo Edoras, hlavní město Rohanu. Leželo na kopci Mt Sunday a jeho konstrukce trvala filmovému štábu 9 měsíců. Po skončení natáčení z něj nic nezbylo, a tak na tomto kopci můžete obdivovat velkolepé výhledy v rozsáhlé říční pláni obklopené Jižními Alpami.

Mt Gunn (Jižní ostrov)

Výstražné majáky, které postupně vzplály podél Bílých hor od Gondoru až po Rohan v Návratu krále, byly umístěné na hoře Mount Gunn, která se nachází blízko ledovce Františka Josefa v Národním parku Westland. Nejlepším způsobem, jak toto místo spatřit, je vyhlídkový let. Další možností je pak pohled na pohoří z přístupové cesty na ledovec.

Snowdon Forest (Jižní ostrov)

V Národním parku Fiordland najdete Snowdon Forest, kde Gandalf hvízdá na svého koně a Aragorn sleduje hobití stopy lesem v druhém díle trilogie. Snowdon Forest je oblíbeným místem pro turistiku a rybaření.

Kepler Mire (Jižní ostrov)

Mrtvé močály, kterými Glum vedl Froda a Sama, najdete v největším mokřadu Kepler Mire v Národním parku Fiordland. Kromě toho se tento národní park pyšní úchvatnými fjordy, jezery a žulovými vrcholy.

Až budete plánovat velké novozélandské dobrodružství, nezapomeňte si vybrat vhodné cestovní pojištění, zvlášť v případě cestování mimo EU.