Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Nejhlubší místo na Zemi


Nejhlubší místo na světě je Mariánský příkop. Jde také o nejhlubší známý podmořský příkop. Bodu, kde je oceán nejhlubší, se říká Challenger Deep. Vědci v něm naměřili hloubku 11 034 metrů.

Změřit přesně takovou hloubku není snadné, a proto proběhlo v historii několik pokusů. V roce 1875 na souostroví Mariánský příkop vědci naměřili hloubku 8 164 metrů, což bylo již v té době považováno za nejhlubší místo na Zemi. Nicméně 23. ledna roku 1960 Jacques Piccard a Don Walsh na palubě Terstu dosáhli současné rekordní hloubky 11 034 metrů.

Mariánský příkop se nachází v jihozápadním Tichém oceánu, nedaleko Japonska, východně od Mariánských ostrovů. Samotný Mariánský příkop je dlouhý 2 542 metrů a jeho nejhlubší bod 11 034 metrů. Slavný bod, známý jako Challenger Deep, získal své pojmenování po rybářské lodi švýcarského vědce Jacquese Piccarda, která byla přeměněna na výzkumnou laboratoř.

Zajímavostí Marianského příkopu je, že kvůli jeho obtížnému přístupu ho navštívilo méně lidí než Měsíc! Pro civilistu je prakticky nemožné se k místu přiblížit. Výzkumníci dosáhli nejhlubšího bodu Země pouze s pečlivě navrženými přístroji. Není divu, protože při přiblížení se k nejhlubšímu místu příkopu je teplota vody kolem 0 stupňů Celsia a zároveň je zde nejvyšší tlak na Zemi, přibližně 1100 barů. Přestože věda pokročila a začaly se vyvíjet alternativy k Challenger Deep, Mariánský příkop a Tichý oceán, stejně jako všechny oceány světa, stále skrývá mnoho tajemství pro ty nejstatečnější průzkumníky.

Mnozí se mohou ptát, zda existují živí tvorové v takové hloubce a pod takovým tlakem? Odpověď je překvapivá, existují! V průběhu milionů let se na dně oceánu, kde se skrývá mnoho živých tvorů, vytvořila kilometr a půl vrstva bahna. V nepředstavitelných mořských hlubinách nacházejí místo k životu ropuchy, koráli, zubaté, slepé ryby, dlouhonozí korýši, mořské okurky a dokonce i žraloci šedí.

Ať už zamíříte do kterékoliv fascinující destinace, nezapomeňte si na cestu bez starostí uzavřít to správné cestovní pojištění!


[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']