Nejlepší pláže u Balatonu


 Pokud jste přemýšleli, kam k Balatonu, máte na výběr několik zajímavých míst. Největší sladkovodní jezero střední Evropy nabízí řadu možností, jak si dovolenou užít. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v Maďarsku.
 

 

Kromě jezera samotného je tu spousta příležitostí v jeho okolí. V létě má jezero příjemných 25°C a voda je čistá. Díky tomu, že není příliš hluboké (maximálně 3 m) se v něm můžete potápět až na dno a poznat nejlepší pláže Balatonu.

 

Nejstarší a nejvyhledávanější letovisko na břehu Balatonu je Balatonfüred s více než 13 tisíci obyvatel. Zejména zdejší termální prameny, které jsou bohaté na kyselinu uhličitou, byly vyhlášené svými pozitivními účinky při léčbě žaludečních obtíží. Batalonfüred má nejlepší pláže na Balatonu. Jsou tu celkem tři a tou nejkrásnější je Kisfaludy Stand. Na této městské pláži najdete koktejlový bar, bufety, vinárnu atp.

 

Během své cesty do Maďarska byste neměli minout oblast Siófok, nejrušnější lázeňské město jižního břehu Balatonu. Je to turistické, obchodní i rybářské centrum. Všechny balatonské lodní linky přistávají přímo v Siófoku, zároveň odtud vyplouvají parníky. Letní program nabízí operetní představení, varhanní koncerty, historické bojové i jezdecké hry a spoustu dalších akcí. Pláže odděluje přístav s plachetnicemi a v letní sezóně tady potkáte i výletní lodě a parník s diskotékou. 

 

Malebný poloostrov Tihany vybíhající od severního břehu Balatonu za jeho střed je známý překrásnou přírodou a historickými památkami. Navíc díky ideální poloze jde o nejnavštěvovanější místo Balatonu, stejně jako stejnojmenné město. Pod městem je přístav s trajekty, které směřují do Siófoku a Balatonfüredu. Tihany je známý svými plážemi i velkým letoviskem.

Další možností dovolené u Balatonu je oblíbené letovisko Zamárdi na jižním břehu Balatonu 100 km od Budapešti. Vcelku rušná rekreační oblast kontrastuje s klidnou obcí v hájích a spoustou vinných sklípků. Díky krásným a velmi udržovaným plážím je Zamárdi častým cílem turistů. Jsou tu malé i větší pláže, kam je přístup zdarma. Nejdelší má 3 km a je volně přístupná s krásným výhledem na poloostrov Tihany.

Nejstarší město Balatonu Keszthely najdete na západním konci, asi 66 km od Balatonfüredu. Místní jej často označují jako hlavní město jezera. Je to významná turistická oblast s bohatou historií a kulturou, a právě díky památkám, kulturním programům i blízkému Hévízu je to nejnavštěvovanější místo Balatonu. Najdete tu i nejlepší pláže na Balatonu. Városi je městská pláž blízko přístavu a Helikon pak leží na jihu. Obě pláže nabízí pěkný výhled na břehy jezera. Ten, kdo má rád víno, může zaskočit na ochutnávku do Muzea vín v hotelu Bacchus.

Až budete hledat skvělé ubytování u Balatonu, nezapomeňte si sjednat výhodné cestovní pojištění!