Nejmenší státy Evropy


Je jich sedm a patří k evropským kuriozitám. Jejich rozloha se dá často srovnat s velikostí našich bývalých okresů a až na výjimky nevlastní žádné zdroje surovin a nemají armádu. Ačkoliv mají řadu společných znaků, každý z nich je zároveň něčím výjimečný a zcela jedinečný.

Nejmensi-staty-Evropy-(1).jpegJedná se o Lucembursko, Andorru, Maltu, Lichtenštejnsko, San Marino, Monako a Vatikán. Tradičně k nim bývá řazen i Gibraltar, ten ale není samostatným státem, pouze samosprávnou britskou kolonií. Vydejte se v rámci výletu po Evropě navštívit alespoň jeden z nich.

Lucemburské velkovévodství

Obrem mezi trpaslíky. Svou plochou a počtem obyvatel předstihuje všechny ostatní státečky – z celkového počtu všech jejich obyvatel tvoří totiž Lucemburčané 42 % a náleží jim dokonce 72 % území. Lucembursko je součástí Beneluxu a zákládajícím členem Evropské unie. 

Andorrské knížectví

Jde o dvě odlehlá horská údolí v Pyrenejích, která kromě málo produktivního zemědělství živí hlavně bezcelní obchod, prodej známek a cestovní ruch. 

Maltská republika 

Je druhým nejlidnatějším státem a třetím největším rozlohou. Toto malé souostroví ve Středozemním moři patřilo k centrům starověké středomořské civilizace, ale doplácelo na svou polohu na křižovatce námořních cest, z malých států je nejchudší.

Lichtenštejnské knížectví 

Malý alpský stát, prosperuje díky svému švýcarskému patronovi, jemuž v podstatě svěřilo svou zahraniční politiku. Pokud jde o prosperitu, dnes patří k nejbohatším státům světa a Lichtenštejnci jsou nejbohatší národ v Evropě.

Republika San Marino 

Je nejstarší a zároveň nejmenší evropskou republikou. Svou samostatnost, hranice a státní zřízení si uchovává od 13. století. Tento státeček na strmém kopci Monte Titano zůstal jako jediný stranou sjednocovacího procesu středověké Itálie.

Monacké knížectví 

Druhá nejmenší země Evropy si své původní území rozšířila na úkor moře téměř na 2 km2, a to zavážkou mělkých pobřežních vod. V podstatě je hustě obydleným trojměstím, protože na jeden km2 připadá přes 16 tisíc obyvatel.

Městský stát Vatikán

Oficiálně také nazývaný Svatý stolec je státem v evropském městě. Svou rozlohou 44 hektarů a asi 1000 stálými obyvateli, žijícími uprostřed Říma, je nejmenším samostatným státem nejen Evropy, ale i světa. Svým vlivem však zasahuje všechny kontinenty a sjednocuje kolem 700 milionů katolíků. 

Samosprávná britská kolonie Gibraltar sice není stát, jde o britskou kolonii, která je ale skutečně malá. Jde v podstatě o stramou skálu na jižním konci Pyrenejského poloostrova. Je to jediné místo, kde stále panuje politické napětí s majoritním španělským sousedem. Místo je ale strategicky významné - kdo ovládá Gibraltar, kontroluje spojení mezi Afrikou a Evropou a mezi Středozemním mořem a Atlantským oceánem. K jeho zvláštnostem patří i silná vojenská posádka, a také skupina makaků, jediných divokých opic žijících v Evropě.

Až budete přemýšlet, který z těchto nejmenších států Evropy navštívit, každý stojí za to! Jsou vděčným cílem turistických cest a při znalosti jejich historie a zvláštností, je návštěva každého z nich cestou do minulosti Evropy. Před cestou ale nezapomeňte na cestovní pojištění!