Největší letiště světa


Největší letiště světa se nachází v Atlantě v Georgii (USA), avšak ze všech měst je nejvyšší počet přepravených cestujících v Londýně, a to díky většímu počtu letišť. Pokud jste cestovali do Dubaje, Pekingu či Tokia či Los Angeles, pohybovali jste se po dalších velkých letištích na světě. 

Nejvetsi-letiste-sveta-(1).jpgAktuální data ukazují nejvytíženější letiště na světě podle počtu odbavených cestujících za poslední rok:

  1. Letiště Atlanta (Amerika) – 104 milionu cestujících
  2. Letiště Peking (Čína) – 96 milionu cestujících
  3. Letiště Dubaj (Spojené arabské emiráty) – 88 milionu cestujících
  4. Letiště Tokio Haneda (Japonsko)- 85 milionu cestujících
  5. Letiště Los Angeles (Amerika) – 84 milionu cestujících
  6. Letiště Chicago (Amerika) – 80 milionu cestujících
  7. Letiště Londýn Heathrow (Velká Británie) – 78 milionu cestujících
  8. Letiště Hongkong (Čína) – 73 milionu cestujících
  9. Letiště Šanghaj (Čína) – 70 milionu cestujících
  10. Letiště Paříž – CDG (Francie) – 69 milionu cestujících

Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson či letiště Atlanta leží 11 km jižně od středu města Atlanta ve státě Georgie, USA. Je řazeno mezi největší letiště světa. Podle statistik je nejrušnějším na světě. Pekingské mezinárodní letiště je letiště v hlavním městě Číny. Nachází se 32 km severovýchodně od centra Pekingu, v okrese Čchao-jang. Letiště vlastní a řídí firma BCIA. Je nejrušnějším letištěm v Asii z hlediska osobní dopravy a všech pohybů v provozu. Mezinárodní letiště Dubaj je k roku 2018 třetím nejrušnějším na světě. Dubajské letiště je zároveň unikátní svou zastavěnou plochou, je totiž největší na světě (1 713 000 m²).

Zajímavé je, že newyorské letiště JFK v TOP 10 vůbec není. Největší evropské letiště je dlouhodobě Londýn Heathrow s přibližně 80 miliony odbavenými cestujícími za rok. Ačkoliv je na 2. pozici v Evropě pařížský Charles de Gaul, i druhé největší letiště v Británii – Gatwick, prožívá v posledních letech rekordní nárůst. V Londýně je celkem šest letišť: London Heathrow, London Gatwick, London Luton, London Stansted, London City, London Biggin Hill.

Máte v plánu navštívit rušné letiště? Je důležité se v tomto případě k odletu dostavit včas, cesta po letišti velkém jako 90 fotbalových hřišť nemusí být vždy lehká. Větší letiště znamená častější zpoždění. V případě zrušeného či zpožděného letu máte nárok na kompenzaci.

Nejmenším letištěm světa z pohledu vzletové a přistávací plochy je letiště Saba v Karibiku. Runway je na tomto ostrově jen 321 metrů dlouhá. Nejstarším letištěm světa, které je stále v provozu, je letiště College park v Marylandu (USA). Svou funkci plní již od roku 1909.

Dřív, než nasednete na letišti u nás do některého z letadel a než přistanete kdekoliv jinde na světě, sjednejte si výhodné cestovní pojištění! Vyplatí se vám to.