Největší ostrov Evropy


Z někdejšího koloniálního panství, které představovalo největší světovou říši v dějinách, zůstalo už jen málo. Velká Británie je ale zemí živoucích tradic, národní hrdosti a nezanedbatelné mezinárodní síly. A kromě toho i největším ostrovem Evropy!

Nejvetsi-ostrov-Evropy-(1).jpgVelká Británie je ostrov na severozápadě Evropy, největší ostrov ze souostroví Britských ostrovů na severozápadě Evropy. S rozlohou 216 325 km² je největším ostrovem celé Evropy a devátým ostrovem na světě. Ostrov je hlavní součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a rozkládají se na něm tři z jeho zemí: Anglie, Wales, Skotsko. Ostrov je také obklopen tisíci dalšími evropskými ostrovy a ostrůvky, z nichž většina patří pod britskou správu. 

Co vlastně z celé země stojí za návštěvu? Přinášíme vám deset tipů na místa, která byste v rámci cestování do Velké Británie měli vidět: 

1. Londýn

Památky, historii, nákupy, sportovní zápasy i nejzářivější hvězdy své kategorie. Pro všechny obdivovatele památek a muzeí je centrum Londýna rájem na zemi. Znovu je zde na pořadu dne různorodost spojující moderní architekturu a mrakodrapy s nádherným historickým jádrem, a to vše lze vidět jako na dlani třeba z Londýnského oka. K tomu připočítejte bezpočet muzeí, nádherně udržované parky a sídla britské šlechty a o nekonečné procházky máte postaráno.

2. Ostrov Skye

Skotsko patří mezi místa s nejkrásnějšími sceneriemi v Evropě. Přesto jedna oblast ční nad všemi ostatními. Největší a nejsevernější ostrov Vnitřních Hebrid Skye je přírodním klenotem. Drsné hory střídají rozlehlé pastviny s tisícovkami ovcí, divoké pobřeží se prolíná s mírumilovnými zátokami, skalní útvary se mění v zelené louky a jezera, středověké hrady dotvářejí atmosféru.

3. York

Centrum známého hrabství Yorkshire, město York, je krásné historické a univerzitní místo, které prapůvodně dalo název svému mladšímu, známějšímu a mnohem většímu americkému kolegovi.

4. Lake District

Největší anglický národní park plný jezer zastihnete téměř vždy v kouzelné atmosféře. Mírná pahorkatina, řídké zalidnění, jezera, říčky, to jsou krásy Lake District. Park leží na půli cesty mezi městy Manchester a Carlisle.

5. Brighton

Pobřežní městečko, které stojí za návštěvu zejména během letních měsíců. Můžete si zde prohlédnout Královský pavilon, zabavit se na molu, které kromě bister a restaurací nabízí také kolotoče a zábavní atrakce, nebo zažít pulzující noční život v jednom z brightonských klubů či barů. Toto město je také často označováno jako „hlavní gay město Velké Británie“, gay pride se tady slaví ve velkém.

6. Stonehenge

Jak se k tomuto slavnému místu dostanete? Z Londýna lze využít nabídky cestovních agentur, případně se můžete dopravit do Amesbury a odtamtud sami zamířit ke Stonehenge. Určitě toto magické místo navštivte, komplex menhirů a kamenných kruhů nacházející se na Salisburské pláni vám učaruje.

7. Cornwall

Chcete-li vyrazit na pravý anglický venkov a ještě si užít moře, útesů a širokých pláží, poloostrov Cornwall bude tím pravým místem. Jeho západní cíp se nazývá příhodně "Land's End", tedy konec světa. Tak vzhůru na konec světa!

8. Wales

Wales patří mezi státy Anglie vyhlášené svými přírodními krásami. Hlavní město Walesu Cardiff se z bývalého průmyslového města dokázalo proměnit v moderní metropoli, která vás kromě historických památek může nalákat například také na mnoho letních festivalů.

9. Skotsko

Hlavní město Edinburgh, největší město Glasgow, skotská vysočina, jezero Loch Ness, ostrovy Orkneje a Shetlandy, Skotsko jednoduše nabízí tolik, že není možné při jedné návštěvě zvládnout vše. Při návštěvě Skotska nesmíte zapomenout navštívit Isle of Skye. Zádumčivá krajina s divokými a neskutečnými tvary pohoří The Cuilin Hills nebo maják na Neist Point.

10. Severní Irsko 

Rovněž Severní Irsko má mnoho co nabídnout. Za návštěvu rozhodně stojí známý Obrův chodník či hlavní město Belfast. I složitá historie Severního Irska je zajímavým předmětem poznání.

Pojistěte se před cestou a poznejte Velkou Británii na vlastní oči! Určitě si odtud odvezete nezapomenutelné zážitky!