Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Největší poušť na světě


Pokud hledáte skutečně unikátní zážitek z dovolené, navštivte tři největší pouště na světě. Jejich kouzlo si vás podmaní. Písečná zrnka valící se přes hřebeny dun, ostré paprsky slunce, noční obloha posetá hvězdami. Vydejte se za dobrodružstvím!

Poušť je oblast, jejíž vodní bilance je neustále ve ztrátě a roční srážky nedosahují ani 250 milimetrů. V těchto místech je běžné, že léta neprší, takže vzniká trvale suchá půda. Jedním z charakteristických rysů je i nedostatek vegetace a prudké střídání teplot (přes 40 °C přes den a prudké ochlazení k bodu mrazu v noci). 

Největší světovou pouští je Sahara, která se nachází v severní Africe. Tato slavná poušť vznikla před 2,5 miliony let a zabírá neuvěřitelně velké území. Sahara má totiž rozlohu 9 milionů km² a rozpíná se na území 12 zemí (Alžírsko, Čad, Egypt, Eritrea, Libye, Mali, Mauretánie, Maroko, Niger, Západní Sahara, Súdán a Tunisko). Na Sahaře dnes žije více než 2,5 milionu lidí, většina z nich v Egyptě, Mauretánii, Maroku a Alžírsku. Pokud plánujete dovolenou v Egyptě, 

Druhou největší pouští na Zemi je Libyjská poušť, která se nachází na území Libye, Egypta a Súdánu. Poušť o rozloze přes milion km² je díky extrémnímu počasí převážně kamenná. Charakteristické jsou její ostré hřebeny a hluboké prolákliny. Některé části pokrývají tzv. písečná moře. Nejvyšším místem je náhorní plošina Džilf al-Kabír, nachází se v jihozápadním Egyptě a dosahuje 1100 metrů nad mořem. V Libyjské poušti už desítky let neprší, je tak jedním z nejsušších míst na světě. V oblasti je osm významných proláklin, které jsou napájeny podzemní vodou z Nilu. Jsou to jediná místa, která jsou trvale osídlená. 

Třetí největší pouští je Gobi, která se nachází v Asii. Gobi o rozloze 900 000 km²  sdílí jižní část Číny a Mongolska. Poušť je také známá jako poušť dešťového stínu, protože vznikla díky srážkám zadržovaným Himálajemi. Většina pouště není písečná, její povrch tvoří nekonečná skalní pole, polopouště, kaňony a skrytá solná jezera. V poušti Gobi můžete, narozdíl od Sahary a Libyjské pouště, potkat spoustu zvířat a rostlin.

Ať už zamíříme na jakékoliv magické místo na světě, nezapomeňte si na cestu bez starostí uzavřít to správné cestovní pojištění!


[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']