Nejvyšší hora Austrálie


Nejvyšší vrchol Austrálie má za sebou zajímavou minulost. Jeho jméno bylo popleteno a omylem dosazeno na jinou horu. Pak se ale vše vysvětlilo. Hora Mount Kosciuszko je nejvyšší v pevninské části australského kontinentu. V zimě si můžete v její blízkosti zalyžovat a v létě ji, hlavně díky lanovce, i snadno zdoláte. 

Nejvyssi-hora-Australie-(1).jpgNejvyšším vrchol Austrálie je Mount Kosciuszko (2228 m.n.m.), který se tyčí v Národním parku Kosciuszko. Horu pojmenoval polský cestovatel v roce 1840 po polským hrdinovi generálu Kosciuzskovi, protože mu připomínala Kosciuszkovou mohylou v Krakově. Dříve se název psal anglicky Mount Kosciusko, ale v roce 1997 se začal používat správný název Kosciuszko.

Leží na jihovýchodě země v takzvaném Sněžném pohoří, které je součástí nejdelšího horského celku Great Dividing Range. Už z názvu se dá odhadnout, že Sněžné pohoří je v Austrálii jedinou lokalitou, na níž se nacházejí lyžařská střediska. Během letních měsíců na vrchol vede snadný turistický výstup, který za dopomoci lanovky nezabere déle než půl dne. Směrem na vrchol si můžete z vyhlídky prohlédnout jezero Cootapatamba. Cestování do Austrálie si zpestřete také návštěvou okolí Mount Kosciuszka. Například Thredbo pod Kosciuszkem je vesnice a lyžařské středisko. Nachází se přibližně 500 km jižně od Sydney a je přístupné alpskou cestou přes Cooma, Berridale a Jindabyne.

Co se týče výšky hor na celkovém území kontrolovaném Austrálií, hora Mount Kosciuszko je až na třetím místě. Vyšší jsou totiž Mawson Peak (2 745 m) ležící na jednom z nejodlehlejších ostrovů světa Heard Island v Indickém oceánu a vrchol Dome Argus (4 030 m), který se nachází v té části Antarktidy, jež spadá pod australskou sféru vlivu.

Kosciuszko patří do horolezeckého projektu Koruna planety. Alespoň podle původní definice Richarda Basse. Později však přišel Reinhold Messner s myšlenkou, že by se měla oblast rozšířit na Austrálii a Oceánii, díky čemuž se nejvyšší horou stala daleko obtížnější a vyšší (4 884 m) Carstensz Pyramid, která je zároveň technicky nejobtížnějším výstupem celého „Seven Summits“.

Obdivujte krásu hor v Austrálii zblízka! Stačí si vše naplánovat a před odjezdem na letiště si ještě zařídit cestovní pojištění, které je mimo Evropu důležité.