Nepřehlédnutelný Gibraltarský průliv


Světoznámý průliv, který spojuje Atlantský oceán a Středozemní moře, to je Gibraltarský průliv. Je 14 km široký a přibližně 300 m hluboký. Průliv je jednou z nejrušnějších mezinárodních námořních tras na světě. Proto není divu, že oblast je velmi důležitá pro britské ozbrojené síly a královské námořnictvo.

Na severní straně průlivu jsou Gibraltar a Španělsko a na jižní straně Maroko a Ceuta, španělská severoafrická exkláva. V dávných dobách byly skály rokle známé jako Héraklovy sloupy. Pokud jste na dovolené ve Španělsku, nebo zrovna trávíte dovolenou v Maroku, navštivte Gibraltar, stojí to za to!

Městský stát Gibraltar je ve skutečnosti britským zámořským územím, na jehož pobřeží se nachází Gibraltarský průliv. Městský stát je domovem více než 33 000 lidí - Angličanů, Španělů, Portugalců, Italů a Arabů. Jeho oficiálním jazykem je angličtina a má i svou vlastní měnu, gibraltarskou libru. Od roku 1973 až do Brexitu patřil Gibraltar prostřednictvím Spojeného království do Evropské unie. Na západní straně městského státu je britský vojenský a obchodní přístav.

Ikonickým symbolem Gibraltaru je více než 400 metrů vysoký vápencový útes. Tento přírodní útvar nabízí působivý výhled do malebné soutěsky. Na vrchol útesu se můžete dostat pomocí několika lanových drah. Můžete na něj ale dojít i pěšky nebo na kole. Ať už se dostanete na vrchol jakkoliv, uchvátí vás jedinečný výhled na moře, okolní hory a na pobřeží nedaleké Afriky.

Nedivte se, až potkáte opice, na gibraltarských skalách jich žije přibližně 300. Opice jsou nedílnou součástí krajiny Gibraltaru. Doporučuje se k nim ale přistupovat opatrně, protože se mohou chovat agresivně. Stačí zachovat několik pravidel a nebudou si vás tolik všímat: nepohybujte taškou či batohem, nevytahujte jídlo a nenoste nic blyštivého. Opice očekávají potravu, takže na vás mohou snadno skočit. Je důležité vědět, že je zakázáno je krmit, může vám být udělena vysoká pokuta.

Nádherné přírodní útvary, mezi nimi i Gibraltarský průliv, čekají na objevení! První, co byste ale měli před cestou udělat, je uzavřít správné cestovní pojištění, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení a zbytečným výdajům.