Památky Rumunska


Rumunsko je kouzelným místem jak pro milovníky hor, tak i pro ty, kdo mají rádi historické památky. A kromě toho najdete na pobřeží Černého moře i krásná přímořská letoviska. Přírodních a kulturních pokladů je tak v Rumunsku celá řada, stačí si jen vybrat. 

Pamatky-Rumunska-(1).jpg

Medvědí jezero

V lázeňském městečku Sovata v Transylvánii narazíte na největší heliotermické jezero na světě, říká se mu Medvědí jezero. Jeho název byl inspirován tvarem připomínajícím roztaženou medvědí kůži. Je proslulé nejen svou krásou, ale také svými léčivými vlastnostmi díky své pozoruhodně vysoké slanosti. Díky heliotermickému jevu se voda v jezeře může zahřát až na 35 stupňů Celsia. Léčivý účinek jezírka se nejlépe hodí k léčbě neplodnosti, zánětů a revmatismu. Jezero je v sezóně otevřeno veřejnosti a dá se v něm koupat. Kromě velkého jezera je v okolí i několik menších slaných jezer. Najdete je v lese za Medvědím jezerem a k většině se dostanete pohodlně po udržovaných cestách. Pokud sejdete z cesty, tak zjistíte, že v lese vyrůstají ze země celé solné útvary, což je zajímavá podívaná.

Zahrada draků

Zahrada draků je skalní útvar vytvořený povrchovou erozí v župě v Transylvánii. V chráněném území o rozloze více než 32 hektarů vede kolem skal dobře vybudovaná turistická stezka. Skály tvoří různé tvary, zajímavostí je, že se neustále mění vlivem eroze. Najdete mezi nimi sloupy, štíty, postavy lidí i zvířat, věže, ale je vlastně jen na vaší fantazii, jakou podobu si se zvláštními přírodními útvary spojíte.

Brašov

Město Brašov leží v jihovýchodní části Transylvánie, na úpatí malebné hory Cenk. Patří mezi jedno z největších měst v Rumunsku a je důležitým dopravním uzlem země, protože v okolí je spousta příležitostí pro lyžování, turistiku a poznávání památek. Navzdory zkouškám a útrapám, které město utrpělo v průběhu historické a přírodní devastace, má pro své návštěvníky mnoho atrakcí. Jednou z jeho nejvýraznějších dominant je Černý kostel na hlavním náměstí, který je symbolem transylvánské gotické architektury. Více o historii města se dozvíte v Muzeu historie Brašov, které sídlí v budově Staré radnice, nebo v Národopisném muzeu.

Mezi další úchvatná místa patří hora Moldoveanu, nejvyšší hora Rumunska s výškou 2 544 m - narazíte na ni při přechodu pohoří Fagaraš. Přechod celého pohoří vám zabere přibližně týden a cestou projdete ikonická místa, jako je ostrý skalnatý hřeben s poetickým názvem Tři kroky od smrti nebo exponovaný svislý komín s názvem Drákulova soutěska.

Nádherný gotický hrad Corvín v srdci Transylvánie je chybně spojován s hrabětem Vladem Drákulou, ale upírská legenda přitahuje dost turistů. V okolí se nachází řada pěkných středověkých památek, jako je zámek Peleš nebo zřícenina hradu Poienari, který byl sídlem hraběte Vlada Drákuly.

Z přímořských letovisek pak můžete vyzkoušet Mamaia s délkou pláží 7 km. Letovisko zaujme také mnoha bary, butiky a dvěma zajímavými zábavními parky.

Před poznáváním památek a měst Rumunska si určitě sjednejte cestovní pojištění, které vám poskytne maximální komfort, aby byl výlet opravdovým zážitkem!