Německo


Povinná výbava vozidel v Německu a základní informace pro motoristy

Jezdí se vpravo jako u nás.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech 50 km/h
  • ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 100 km/h
  • na dálnicích doporučeno 130 km/h jinak neomezeno (pokud není označeno jinak)

Silniční daně a mýtné

Dálniční poplatky osobní auta neplatí.

Parkování

Stání a parkování je povoleno pouze na pravé straně vozovky, s výjimkou jednosměrných ulic.

Karavan nesmí být ponechán na veřejném parkovišti déle než 2 týdny.

Alkohol

Maximální limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,5 ‰. Pro začínající řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21 let, je alkoholu v krvi nepřípustný. V tomto případě se při jízdě netoleruje absolutně žádný alkohol.


Povinná výbava vozidel v Německu

Bezpečnostní pásy

Pro motorová vozidla platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi sedadla vybavena. Za neuposlechnutí tohoto předpisu se uděluje pokuta 30 EUR.

Bezpečnostní helmy

Řidič mopedu, motocyklu a jeho spolujezdec musí nosit ochrannou helmu. Za nedodržení se uděluje pokuta, jsou-li ze zdravotních důvodů udělené výjimky, je nutné mít u sebe speciální povolení (v němčině nebo angličtině).

Dětské sedačky

Děti menší než 150 cm a do 12 let musejí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému (autosedačce nebo podsedáku). Děti od 3 let do 150 cm nesmí být přepravovány na předním sedadle. Děti smějí cestovat na zadních sedadlech bez zádržného systému, pokud by všechny pásy již byly použity. Pokuta za nepoužití dětského zádržného systému je 40 EUR.

Světla

Motocykly a mopedy musí mít vždy zapnutá potkávací světla.
Ostatní vozidla musí mít zapnutá potkávací světla, pokud je špatná viditelnost. Je zakázáno jezdit pouze s bočními světly (poziční světla).
Vozidla musí mít zapnutá světla v tunelu, nehledě na možnou krátkou vzdálenost. Použití mlhovek je povoleno v mlze nebo při sněžení, kdy viditelnost je menší než 50 metrů.
Výstražná světla musí být zapnuta v případě, že vozidlo představuje nebezpečnou překážku, nebo když se blíží k dopravní zácpě a také řidiči školních autobusů při nástupu nebo výstupu dětí.

Výstražný trojúhelník

Je povinný pro vozidla registrovaná v Německu (kromě motocyklů a vozíků pro invalidy) o celkové povolené hmotnosti nepřesahující 2,8 t. Vozidla s hmotností nad 3,5 t musí být vybavena výstražným trojúhelníkem a také přenosným žlutým blikajícím světlem. U vozidel registrovaných v zahraničí platí pravidla jejich domovské země. Pro řidiče vozidel registrovaných v ČR je tedy výstražný trojúhelník taktéž povinnou výbavou.
Vozidla, která nejsou registrována v Německu musí v případě poruchy vozidla dát ostatním řidičům signál.
Vozidla mající výstražný trojúhelník ho v případě poruchy musí umístit asi 100 m za vozidlem (200 m na dálnici).
Při vlečení porouchaného vozidla, musí být použita výstražná světla na obou vozidlech.

Lékárnička

Vozidla registrovaná v Německu musí mít na palubě lékárničku. Neplatí pro motocykly.

Zimní výbava

V zimním období musí vybavení auta odpovídat povětrnostním podmínkám. V ostřikovači musí být nemrznoucí směs. Na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem mohou jezdit jen auta se zimními pneumatikami. V roce 2018 vstoupily v platnost nové předpisy ohledně zimních pneumatik. Za zimní pneumatiky jsou považovány jen ty, které jsou označeny symbolem sněhové vločky. Pouze ty pneumatiky, které byly vyrobeny před 1. 1. 2018, mohou být ještě do 30. září 2024 používány jako zimní, i když místo sněhové vločky mají označení „M+S“ (bahno a sníh). 
Použití sněhových řetězů je povoleno, ale maximální povolená rychlost je 50 km/hod.
Používání pneumatik s hroty není povoleno.

Vzorek pneumatik

Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u letních pneumatik osobních vozidel, 4 mm u zimních pneumatik.

Reflexní vesty

Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče vozidel registrovaných v Německu. V případě aut registrovaných v zahraničí platí toto nařízení pouze pro řidiče firemních vozidel.

Kamery

Radarové detektory jsou zakázány. Pokud jsou součástí systému GPS, musí být funkce POI deaktivována.

Emisní zóny

V některých německých městech jsou zavedeny nízkoemisní zóny a je tedy nutné pro vjezd do nich mít nízkoemisní plaketu. Podrobné informace naleznete zde.

Důležitá telefonní čísla

Evropské tísňové volání: 112
Hasiči: 122
Policie: 110/112
Záchranná služba: 112