Rakousko


Povinná výbava vozidel v Rakousku a základní informace pro motoristy

Jezdí se vpravo jako u nás.

Mezi ČR a Rakouskem probíhá spolupráce v oblasti výměny údajů o registraci vozidla, což usnadňuje určení totožnosti osob podezřelých ze spáchání dopravních přestupků. Pokud dostanete pokutu, musí být zaplacena na místě. Nemáte -li dost peněz, může vám být zadržen jakýkoliv cenný předmět.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech 50 km/h
  • ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 110 km/h
  • na dálnicích 130 km/h

Silniční daně a mýtné

Rakouská dálniční síť je zpoplatněna. Dálniční známku zakoupíte na čerpacích stanicích (i v ČR před hranicemi s Rakouskem). Známka se lepí na přední sklo vozidla. Jízda bez dálniční známky je pokutována částkou ve výši 120 EUR. Kromě dálnic jsou zpoplatněny i některé mosty a průsmyky, například Brenner. Ceny dálničních známek a zpoplatněné úseky najdete zde. Nově lze dálniční známku zakoupit i on-line na www.asfinag.at. Ceny jsou stejné, jako u klasické známky, nemusíte nic lepit na sklo, známka je vázána na poznávací značku. Pořídit ji ale musíte minimálně 18 dní před použitím.

Parkování

Ve městech jsou zavedeny parkovací zóny. Parkovací lístky zakoupíte v trafikách. Za nesprávné parkování jsou vysoké pokuty, botičky, případně může být vozidlo za poplatek cca 250 EUR (plus pokuta od policie) odtaženo.
Více o parkování v Rakousku www.parken.at

Ve Vídni platí speciální parkovací režim: www.parkeninwien.at, www.wien.info/parking

Doklady

Mimo běžných dokladů (řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu, atd.) je třeba v případě, že řidič vozidla není jeho vlastníkem mít u sebe potvrzení o zapůjčení vozidla. Dokument by měl být v němčině popř. angličtině.

Alkohol

Povolená hranice obsahu alkoholu v krvi je 0,5 ‰.

Její překročení se trestá pokutou a odebráním řidičského průkazu.

Povinná výbava vozidel v Rakousku

Bezpečnostní pásy

Pro motorová vozidla platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi sedadla vybavena. Při nedodržení tohoto předpisu je udělována pokuta 35 až 72 eur.

Bezpečnostní helmy

Helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu. Pro cyklisty je povinná helma do 12 let, ale v Dolním Rakousku až do 15 let. Při nedodržení nošení helmy  může být uložena pokuta od 35 do 72 EUR.

Dětské sedačky

Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému (autosedačce či podsedáku) do 14 let nebo 150 cm. Od výšky 135 cm může být použit podsedák. Osoba starší 14 let, ale menší než 150 cm již nemusí být ve speciálním bezpečnostním systému, ale je to doporučeno. Pokud by tříbodový bezpečnostní pás zasahoval i dítěti staršímu 14 let přes krk, musí být použit dětský zádržný systém i v tomto případě. Osoba mladší 14 let, ale větší než 150 cm, smí použít bezpečnostní pásy pro dospělé. Na jednom sedadle může být přepravováno pouze jedno dítě.

Světla

Pokud je motorové vozidlo v pohybu, musí mít vždy zapnutá potkávací světla nebo světla pro denní svícení. Mlhovky jsou povoleny pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu.

Výstražný trojúhelník

Je povinný pro všechna vozidla.

Lékárnička

Lékárnička je povinná i pro motorkáře a musí být v obalu, který zabrání vniku nečistot do obsahu autolékárničky.

Zimní výbava

Pro osobní vozy platí, že pokud jsou zimní podmínky (sníh, led, námraza) v období od 1. listopadu do 15. dubna, může být vozidlo použito pouze tehdy, když má zimní pneumatiky nebo nasazeny sněhové řetězy na kolech hnací nápravy. Sněhové řetězy mohou být ale použity pouze na vozovce, jejíž povrch je pokryt souvislou vrstvou sněhu nebo ledu a pokud jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. Pokuta na místě 35 EUR, zablokování provozu až 5000 EUR

Pro nákladní vozy platí, že musí mít na všech kolech hnacích náprav v období od 15. listopadu do 15. března zimní pneumatiky. V tomto období také musí mít k dispozici pro minimálně dvě hnací kola sněhové řetězy.

Vzorek pneumatik

Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel, na zimních pneumatikách musí být alespoň 4 mm (na diagonálních pneumatikách 5mm). U nákladních vozů 2 mm a 1 mm u mopedu.

Reflexní vesty

Jsou povinné pro řidiče všech vozidel. Řidič ji musí mít v kabině vozidla a obléká si ji v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce a při umisťování výstražného trojúhelníku po nehodě. Reflexní vesty musejí odpovídat EU normě 471, to znamená, že jsou vyrobeny z barevného, fluorescenčního materiálu (barva oranžová, červená nebo žlutá) se 2 nebo více reflexními pruhy. K předložení varovné vesty může být řidič vyzván i v případě dopravní kontroly. Sankce od 14 až do 2180 EUR.

Toto opatření se netýká spolujezdců, řidičů mopedů a motocyklů, ale i jim se vesta doporučuje. Pokud spolujezdec v případě nehody vystoupí z auta, musí mít taktéž vestu.

Kamery

V Rakousku je kamera v autě zakázána z důvodu ochrany soukromí ostatních osob. Respektive můžete si natáčet pro vlastní potřebu, záznam ale nesmí být poskytnut třetí straně.

Emisní zóny

V okolí Vídně a dalších částech Rakouska jsou zavedeny nízkoemisní zóny pro vozidla kategorie N (nákladní vozidla) bez omezení váhy.

Důležitá telefonní čísla

Evropské tísňové volání: 112
Hasiči: 122
Policie: 133
Záchranná služba: 144
Horská služba: 140
poruchová služba ÖAMTC : 120
poruchová služba ARBÖ : 123