Dovolená na lyžích - kam jet a na co nezapomenout

Cestovní pojištění na lyže

Ta nejlepší lyžařská střediska najdete v Alpách. Kolik stojí skipas a musíte mít povinně helmu?

Kam jet

Rakousko
Rakousko
Oblíbená destinace mezi českými lyžaři je kolébkou alpského lyžování. Láká na skvělé sněhové podmínky, dobrou dostupnost z ČR a moderní střediska.
Itálie
Itálie
Slunečné počasí, skvělá gastronomie a tradiční pohostinnost jsou devizami italských středisek. Plusem jsou nižší ceny než v sousedním Rakousku.
Švýcarsko
Švýcarsko
Služby na vysoké úrovni a dokonalý servis jsou synonymy pro švýcarské areály. Tady si zalyžujete v těch nejlepších sněhových podmínkách.
Francie
Výběr středisek od těch nejlevnějších až po top areály, vysoká nadmořská výška a perfektní podmínky pro lyžování ve volném terénu patří mezi hlavní přednosti francouzských lyžařských středisek.
Slovensko
Neprávem opomíjená slovenská střediska mají rovněž co nabídnout. Rodinné hotely, nádherné výhledy na Tatry a služby za dobré peníze jsou lákadly zdejších areálů. Slovensku nahrává také blízkost a snadná domluva.
Polsko
Polsko rozhodně nepatří mezi tradiční lyžařské destinace. Zdejší areály jsou sice menší s kratšími sjezdovkami, nejsou ale přeplněny lidmi. Dalším plusem je vzdálenost z Česka, v klidu se sem můžete vydat jen na víkendovou lyžovačku.

Kdy vyrazit

V ledovcových střediscích můžete lyžovat po celý rok. Střediska, která se nacházejí mimo ledovec, pak mívají otevřeno zhruba od prosince do března. Ty nejlepší areály s moderními systémy zasněžování jsou v provozu až do května.

Střediska

Lyžařská střediska v Alpách nabízejí skvělé sněhové podmínky.
Alpská střediska jsou obecně větší, modernější a lépe vybavena než areály v Česku.
 
Rakouská střediska jsou nejblíž, ideální pro rodiny s dětmi a s nejlepším aprés-ski.
 
Italská střediska jsou známá svým pohostinstvím, nejlevnějším ubytováním a nejvyššími slevami na lyžování mimo hlavní sezónu.
 
Lyžařská střediska ve Švýcarsku nabízejí nejkrásnější výhledy a ubytování v romantických dřevěných domcích.
Nassfeld
Největší a nejmodernější středisko v rakouských Korutanech nabízí 110 km sjezdovek, dětské vleky a prostor pro freeride. Kromě toho se zde svezete nejdelší alpskou kabinkovou lanovkou.
Schladming - Dachstein
V rakouské lyžařské oblasti skládající se z 9 skiareálů můžete vyzkoušet 240 km sjezdovek, několik snowboardových parků a více než 500 km běžkařských tratí.
Livigno
Jedním z nejlepších lyžařských italských středisek je bezesporu Livigno. Díky vysoké nadmořské výšce nabízí dobré sněhové podmínky po celou sezónu. Typické jsou pro něj široké sjezdařské tratě.
Kronplatz
Nejbližší italské zimní středisko v Dolomitech je známé pro překrásné výhledy z 360° perspektivy, vždyť z vrcholu hory můžete jezdit všemi směry. Výhodou jsou rychlé lanovky a dlouhé a perfektně upravované sjezdovky.
Zermatt
Zermatt je perlou mezi švýcarskými lyžařskými středisky. S jedinečným výhledem na Matterhorn a možností celoročního lyžování na ledovci se řadí mezi top lokality.
Val d’Anniviers
Na švýcarské poměry relativně cenově dostupné středisko nabízí 220 km sjezdovek, freeridové tratě a snowparky. Skiareál je celkem klidný, masovému turismu se zde naštěstí příliš nedaří.
Alpe d’Huez
Francouzské lyžařské středisko je vhodné pro rodiny s dětmi, zkušené lyžaře i snowboardisty. Mezi 250 km tratí si vybere opravdu každý, po lyžování si můžete odpočinout v tamních relaxačních centrech.
Val Thorens
Francouzské Val Thorens je nejvýše položeným lyžařským střediskem v Evropě. Samotný areál totiž leží v nadmořské výšce 2 300 m a díky tomu zde můžete lyžovat od listopadu do května.
Jasná
Zimní středisko Jasná je tím nejlepším, co slovenské hory nabízejí. Najdete zde 45 km sjezdovek, pokročilý systém umělého zasněžování a rodiny s dětmi ocení blízkost známého aquaparku Tatralandia.
Tatranská Lomnica
Tatranská Lomnica je nejvýše položeným střediskem na Slovensku. Se svými 12 km sjezdovek se řadí mezi menší střediska, zato zde najdete téměř 30 km tratí běžeckých a bezpečný prostor pro výuku dětí a začátečníků.
Zakopane
Největším lyžařským střediskem v polské oblasti Zakopane je skiareál Kasprův vrch (Kasprowy wierch). Nejdelší sjezdovka měří 6 km a oblast vyhledávají hlavně zkušení lyžaři a snowboardisté.

Bezpečnost

Lyžařská střediska v Alpách nabízejí skvělé sněhové podmínky.
Nejpřísnější podmínky lyžování má ze všech alpských zemích Itálie. V tamních střediscích platí povinnost lyžařské helmy pro děti a mladistvé do 18 let a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě pro všechny. 
 
S povinností lyžařské helmy pro osoby do 15, resp. 16 let, se setkáte také v Rakousku, Polsku a na Slovensku.
 
Naopak Švýcarsko ani Francie lyžařskou přilbu povinně nevyžadují.
 
Bezpečnost zahrnuje i finanční krytí a asistenci v případě úrazů na sjezdovce. Mějte proto sjednané kvalitní pojištění na lyže.

Ceny

Den lyžování v zahraničí vás vyjde zhruba na 1 500 korun.
Zatímco v Česku vás lyžovačka vyjde na jeden den na zhruba 1 000 korun v těch největších areálech, v alpských střediscích počítejte s cenou jednodenní permanentky okolo 1 500 korun.
 
Ušetřit můžete při nákupu skipasu přes e-shop a v případě včasného nákupu. Levnější jsou skipasy také mimo hlavní sezónu. 
Zell am See
Cena dospělý / den - 72 EUR
Kitzbühel
Cena dospělý / den - 72 EUR
Sölden
Cena dospělý / den - 74,50 EUR
Bormio
Cena dospělý / den - 56 EUR
Val di Fiemme
Cena dospělý / den - 66 EUR
Ponte di Legno / Tonale
Cena dospělý / den - 51 EUR
Davos/Kloster
Cena dospělý / den - 88 EUR
Saastal
Cena dospělý / den - 80 EUR
Les 2 Alpes
Cena dospělý / den - 60 EUR
Val-d’Isère
Cena dospělý / den - 66 EUR
Štrbské Pleso
Cena dospělý / den - 39 EUR
Szczyrk
Cena dospělý / den - 29 EUR
Białka Tatrzańska
Cena dospělý / den - 38 EUR

Desatero lyžování

Bezpečné lyžování zahrnuje také dobré pojištění na lyže.
Bez ohledu na zemi musíte dodržovat pravidla chování na sjezdovce. Připomeňme si desatero bezpečného lyžování.
 
  1. Berte ohled na ostatní lyžaře.
  2. Rychlost přizpůsobte svým schopnostem.
  3. Neohrožujte lyžaře jedoucího před vámi.
  4. Při předjíždění si držte odstup.
  5. Při vjíždění na sjezdovku se dobře rozhlédněte.
  6. Nezastavujte v nepřehledných místech.
  7. Při stoupání či sestupu použijte okraj sjezdovky.
  8. Respektujte značky a symboly na sjezdovce.
  9. V případě potřeby poskytněte první pomoc.
  10. Jste-li účastníkem kolize, máte povinnost se prokázat.

Doprava

Cesta autem do většiny zimních středisek zabere několik hodin.
Většina lyžařů za zimními radovánkami vyráží autem, byť do těch nejvzdálenějších míst cesta zabere s přestávkami až 14 hodin.
 
Do rakouského Schladmingu nebo Zillertalu cesta z Prahy trvá 5, resp. 6 hodin, podobně je na tom Polsko a Slovensko
 
Do Itálie a Švýcarska si na cestu vyhraďte zhruba 10 hodin. 
 
Nejdéle pak pojedete do Francie, vždyť do Val-d'Isère vám cesta bez zastávek potrvá okolo 13 hodin.
Povinné ručení
Máte-li sjednané povinné ručení, pak vám platí ve většině evropských zemích. Raději s sebou ale vozte zelenou kartu, která slouží k prokázání existence povinného ručení v zahraničí.
Povinná výbava vozu
Ne všude v Evropě platí jednotná pravidla pro povinné použití zimních pneumatik. Do horských oblastí ale zimní pneu velmi doporučujeme, jejich absence by vás v případě nehody na namrzlé silnici mohla stát nejen zdraví, ale také peníze. Nezapomeňte ani na sněhové řetězy.
Dopravní předpisy

Důkladně se seznamte s dopravními předpisy těch zemí, do kterých se vydáte. Pravidla silničního provozu jsou ve většině Evropy sice podobná, někde vám ale za jejich nedodržení hrozí vysoké pokuty.