Portugalsko - země slunce a moře

Cestovní pojištění do Portugalska

Jediným pevninským sousedem je Španělsko.
Západní a jižní břehy země omývají vody Atlantského oceánu.

 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Lisabon
Lisabon
Již ve 13. století (roku 1255) se stal Lisabon hlavním městem Portugalska. Je zároveň největším městem země a žije v něm asi 0,5 milionu obyvatel. Rozkládá se na řece Tejo na západě Portugalska. Dominantou města je Hrad svatého Jiří postavený na vrchu v nejstarší čtvrti Alfama. V seznamu světového dědictví UNESCO najdete z Lisabonu dvě památky nacházející se ve čtvrti Belém: klášter řádu sv. Jeronýma z 16. století a Belémskou věž.


 
Porto
Porto
Druhé největší město v Portugalsku se nachází na severu země, což je tradiční vinařská oblast. Je součástí seznamu UNESCO a to díky svému historickému jádru, které chrání původní hradby pocházející z 13.století. Mezi nejnavštěvovanější pamětihodnosti patří Burzovní palác, Věž kleriků, řada muzeí, kostelů a pro nadšence botaniky i Botanická zahrada.  
Algarve
Algarve
Portugalský region táhnoucí se 200 km podél jižního pobřeží, který je nejdůležitější turistickou oblastí země. Najdete zde i jedny z nejlepších pláží na světě Lagoa a Luze. V architektuře je zde stále patrná stopa arabské nadvlády, která území okupovala ve středověku.

 
Alantejo

Jedna z pěti portugalských oblastí zabírající třetinu území. Za římské doby to byla obilnice celé říše, nyní má toto území spíše stepní ráz, kde je vybudováno velké množství přehrad a nádrží. Vesničky si zde stále uchovávají původní středověký ráz.

Carvoeiro
Původně malá rybářská vesnička se díky krásné přírodě plné jeskyň a skalních útvarů Algar Seco stává živou turistickou destinací.
Alvor
Původně rybářské městečko, dnes živé rekreační středisko s příjemnou a přátelskou atmosférou. Kromě mnoha restaurací, kaváren a obchodů zde stojí za vidění i historické centrum s unikátním maurským chrámem z doby římské.
Beiras

Město  plné prastarých hradů, zámků a pevností. Ze seznamu UNESCO zde můžete navštívit kláštery Batalha a Alcobaca.

Estremoz

Historické městečko ležící v oblasti Alantejo ve vnitrozemí Portugalska. Proslulo především díky ručně vyráběným hliněným soškám. Rozsáhlé opevnění, kterému dominuje mramorová věž, chrání nejstarší historické centrum.

Co ochutnat
Co ochutnat
Místní gastronomie je ovlivněna především arabskou, španělskou a francouzskou kuchyní. Základem je vepřové maso, brambory, luštěniny a zelí. Jižní část země a pobřeží staví na rybách a ostatních plodech moře, jako přílohy brambory, rýže a zeleninové saláty s olivovým olejem.
 
Bacahau - treska, místní nejtypičtější ryba
Pescada grelhado -  grilovaný hejk
Bifé de atúm - smažené filety z tuňáka
Sardinhas assadas - grilované sardinky, lidové jídlo
Arroz de Marico - velká avšak dražší lahůdka, dušená rýže s plody moře
Cataplana - škeble dušené v olivovém oleji ve speciální pánvi společně s paprikami, cibulí, rajčaty a kořením, specialita z Algarve
Portské víno - slavné dezertní víno
Zdraví a specifika
Boats
Zdraví a specifika

Jelikož požáry devastují suché jižní oblasti poměrně často, je z těchto důvodů v zalesněných oblastech zakázáno rozdělávat oheň v období od 1. června do 30. září. Ze stejného důvodu je i na pozemních komunikacích, které se nacházejí v zalesněných oblastech, zakázáno kouřit.
 
ZDRAVÍ
Ve státních zdravotnických zařízeních máte na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na neodkladné lékařské ošetření. Ve státních nemocnicích se platí před ošetřením vstupní poplatek. Doporučujeme uzavřít si cestovní zdravotní pojištění.
Pokud cestujete z infikovaných oblastí na Azorské ostrovy nebo na Madeiru, musíte mít potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Výjimkou je pokud cestujete v tranzitu do Funchal, Porto Santo a Santa Maria.
 

Bezpečnost
Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Portugalsku je srovnatelná s jinými evropskými zeměmi.
Návštěvníci by se měli mít na pozoru vždy v hlavních turistických oblastech, hlavně pak v noci. Při používání veřejné dopravy mějte na paměti riziko kapesních krádeží a jiných drobných zločinů. Portugalská policie doporučuje, aby motoristé zavřeli okna svého vozidla a zamkli dveře, a to zejména při jízdě v noci. 
Některé pláže mohou být nebezpečné z důvodu silných proudů. Červená vlajka značí zákaz vstupu do moře, žlutá vlajka vstup do moře povoluje, nicméně je zakázáno plavání. Porušením zákazu může být uložena pokuta ve výši 55 EUR.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou Portugalska je Euro (EUR).
Kreditní karty jsou přijímány v hotelích, restauracích, obchodech a na čerpacích stanicích, čerpací stanice si přidávají manipulační poplatek 0,50 EUR na náklady na pohonné hmoty.
 
Portugalsko je ze zemí západní Evropy pravděpodobně nejlevnější.
Ceny jídla v supermarketech jsou jen o trochu výš než u nás. Cenová hladina je odhadována na 115 % českých cen.

SPROPITNÉ
V restauraci je zvykem nechat 10% spropitné - pokud bylo jídlo dobré a personál příjemný.
V hotelu dejte portýrovi 1 nebo 2 Eura a pokojské 1 Euro na den.
Taxikář očekává spropitné kolem 10% z ceny jízdného.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 0,52
1l mléka 0,6
chléb 0,5 kg 1,06
brambory 1kg 0,76
káva v restauraci 1,19
pivo v restauraci 1,5
 
Sport
Sport

na pobřeží: plachtění, potápění, windsurfing
golf
jízda na kole
paragliding
speleologie

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.
V Portugalsku je zakázáno mít na palubě vozidla palubní kameru umístěnou na přístrojové desce nebo čelním skle vozidla.
 
Silniční daně a mýtné
Na dálnicích se platí mýto. Zahraničním řidičům stačí vložit do automatu na hranicích svoji kreditní kartu, automat pak vyfotografuje registrační značku vozidla a přiřadí ji ke kreditní kartě. Od té doby systém automaticky účtuje na kreditní kartu příslušnou částku za mýtné pokaždé, když vozidlo projede mýtnými branami. Více informací zde.
POZOR v případě vozidla z autopůjčovny je třeba službu při vrácení vozidla deaktivovat, jelikož služba je svázána s kreditní kartou, viz. výše.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblast 90-100 km/h
na dálnicích 120km/h
Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

Portugalsko má podobně jako Španělsko celou řadu tradičních svátků a slavností spjatých s místním folklórem. Po velkolepých oslavách Silvestra to jsou v únoru karnevaly, na jaře svátky květin (proslulý je především ten na ostrově Madeira), studentské ceremonie závěrem školního roku a oslavy svátku svatých během celého roku. Navštívit můžete i některý z býčích zápasů tzv.touradas, které se od těch španělských liší tím, že býk v závěru není usmrcen. Celkem je v Portugalsku asi 150 arén, nejznámější je v Lisabonu.