Řecko

Součástí Řecka je i více než 3000 ostrovů

Řecko patří mezi nejoblíbenější letní destinace.
 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Athény
Athény
Hlavní město Řecka je moderní metropolí, kde se mísí bohatá historie se současnou architekturou. Symbolem Athén je Akropolis, opevněný pahorek s nejznámějším chrámem Parthenonem. V historickém centru naleznete  mnoho zajímavých památek jako jsou pozůstatky Diova chrámu, Kerameikos-antický hřbitov atd.
 
Delfy
Delfy
Archeologický areál patří pod záštitu UNESCO a zahrnuje množství cenných památek a nálezů.


 
Olympos
Olympos
Nejvyšší hora Řecka o výšce 2 917 m. Výstup na ni začíná ve vesnici Litochoro.

.
Soluň

Druhé největší město Řecka. Najdete zde hlavně byzantské památky, chrámy a pevnosti.

Meteora
Památka v severním Řecku zapsaná do UNESCO – byzantské kláštery vybudované na těžce přístupných skalních věžích.
Peloponés
Poloostrov, který je z celého Řecka nejbohatší na množství antických památek.
Mykény

Jeden z historicky nejvýznamnějších městských států, sídlo rodu Atreovců. Je zde opevněný pahorek s pozůstatky chrámu a kopulové hroby, z nichž nejznámější je Atreova pokladnice.

Korinth

Městský stát, najdete tu mnoho památek pocházejících převážně z římského období.

Kréta

Řecký ostrov, místní nejznámější archeologická lokalita je palác Knossos - zachovalý mínojský palác opředený mnoha pověstmi a legendami.

Santorini neboli Théra

Souostroví 6 ostrůvků na rozhraní Egejského a Krétského moře, které vznikly sopečným výbuchem. Najdete zde půvabné bílé domky s modrými střechami a okenicemi rozestavěné na útesech vysokých až 300 metrů nad mořem, ruiny starověké Théry, kouzelné pláže i bohatý noční život.

Co ochutnat
Co ochutnat
gyros - tenké plátky masa, které se odřezávají z kusu masa napíchnutého na svislém grilu
moussaka - v troubě zapečené vrstvy lilku, brambor a mletého masa
souvlaki (špíz) - maso na jehle, rožněné nebo grilované
chalva - moučník z mouky, tahini (pasta ze sezamových semínek), oleje, medu a ořechů
baklava - moučník z listového těsta s medem a oříšky
gemistes - zapečená rajčata nebo zelené papriky plněné rýží a mletým masem
gopes - malé smažené rybičky
keftedes - kuličky z mletého hovězího masa
tzatziki - strouhaná okurka v jogurtu s česnekem
Zdraví a specifika
Boats
Zdraví a specifika

Hloubkovém potápění - potápění s dýchacím přístrojem je zakázáno v mořích, na všech řeckých jezerech a řekách, a to kvůli ochraně podmořského světa. Existuji vyjimky z tohoto zákazu.
Ať už vyplujete na jachtě, člunu nebo vodním skútru, měli byste respektovat zákaz konzumace alkoholu na plavidlech. To platí nejen pro kormidelníka, ale celou posádku.
Platí zde i přísný zákaz převozu a přechovávání drog, a to i malého množství. Porušení se často trestá dlouhodobým odnětím svobody. Stejně tak doma nechte nůž či slzný sprej, jejich nošením byste mohli být nařčeni z nepovoleného ozbrojování.
 
Volné kempování mimo vyhrazená místa je všude v Řecku přísně zakázané. Rozhodně necestujte (a samozřejmě nejezděte kempovat) do bývalých vojenských zón u řeckých hranic.
 
ZDRAVÍ
Zdravotní péče je na průměrné až horší úrovni než v ČR zejména na ostrovech, pomoc je poskytována v souladu s předpisy EU. Především zde počítejte s tím, že na hotovostní úhradě léků se musíte také podílet, a to ve výši 25 %. Váš převoz do Česka, v tom horším případě převoz vašich ostatků, není součástí neodkladné zdravotní péče. Proto doporučujeme na cestu uzavřít komerční cestovní zdravotní pojištění.

Bezpečnost
Bezpečnost

Bezpečnost je ve v Řecku na poměrně vysoké úrovni. Tradičně buďte opatrnější na své věci v turisticky navštěvovaných oblastech.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou je Euro (EUR). 1 EUR = 26 CZK
 
SPROPITNÉ
Pokud účet v restauraci nezahrnuje poplatek za obsluhu, je obvyklé ponechat 10 až 20% spropitné. Pokud jste byli spokojeni, můžete samozřejmě nechat něco navíc, i když už je poplatek zahrnut v ceně. Taxikáři běžně spropitné neočekávají, ale pár drobných zanechat určitě můžete.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 0,78
1l mléka 1,14
chléb 0,5 kg 0,85
brambory 1kg 0,75
káva v restauraci 2,9
pivo v restauraci 3,5
Sport
Sport

Mezi populární venkovní aktivity patří vodní sporty, golf, tenis, jízda na koni, horská turistika a horolezectví.

Hloubkovém potápění - potápění s dýchacím přístrojem je zakázáno v mořích, na všech řeckých jezerech a řekách, a to kvůli ochraně podmořského světa. Existuji vyjimky z tohoto zákazu.
 
Při plavbě na jachtách, člunech a vodních skútrech je zakázáno požívat alkohol, což se vztahuje nejen na kormidelníka plavidla, ale i na všechny členy posádky.
 

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.
Při cestě do odlehlejších oblastí počítejte s omezenou možnosti dotankování paliva. Ve většině malých měst a vesnic bývají čerpací stanice rodinnými podniky, ve kterých lze platit pouze v hotovosti. Často také mají v neděli zavřeno.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti 90 km/h
na dálnicích 130 km/h
 
Silniční daně a mýtné
Mějte vždy po ruce hotovost. Tou se tady totiž platí dálniční poplatky při průjezdu mýtnou branou. Kromě dálnic zaplatíte také za průjezd vybraných mostů a tunelů.
Více informací najdete zde.
 

Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

V Řecku se kromě státních svátků koná velké množství místních oslav, specifických pro konkrétní oblast či ostrov. Jedná se o folklorní festivaly, chrámové oslavy, uctívání místních patronů apod. Z rodinných oslav patří mezi ty největší oslavy jmenin (narozeniny už se slaví méně), svatby a narození (křtiny).
Duben - Šnečí festival na Krétě
Několik dnů probíhá tato slavnost, při které se připravují ve Vámosu, mezi Réthimnonem a Chanií, hlemýždi na četné způsoby. Slavnost doprovází hudba a zpěv.
Červen - září - Athénský festival moderní hudby na úpatí Akropolis v Odeonu.
Červenec - září -  V hlavním městě Kréty Iráklionu se každoročně koná velký multižánrový festival, který ocení milovníci baletu, opery a klasické hudby. Kromě toho poznáte tradiční lidové písně a zpěvy tolik typické pro Řecko.
Červenec - Druhá polovina července patří Krétskému vinobraní v Réthimnonu. Mezi ochutnávkami výbornéhokrétského vína účastníci holdují živé hudbě a řeckému tanci.
Srpen - Hudební festival v Chaniá na Krétě. Při této příležitosti se kromě různých koncertů konají i výstavy.
15.srpen: Svátky Marie - V Řecku je 15. srpen druhým největším svátkem hned po Velikonocích. V tento den se ve velkém slaví na všech ostrovech, pro turisty je to ohromný zážitek.
Srpen - září - Další krétský festival Léto v Palaiochóra tradičně probíhá na přelomu srpna a září a návštěvníkům nabízí tradiční i klasickou hudbu. Na své si přijdou i nejmladší účastníci, pro které jsou zde připravena loutková představení.
Říjen - Události 28.října si připomínáme i u nás. Řekové v tento den vzpomínají na povstání proti italskému diktátorovi za druhé sv. války (národní svátek). Probíhají vojenské přehlídky a různé místní náboženské slavnosti.