Slovinsko

Každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad

Polovinu Slovinska zabírají lesy, což činí tuto zemi po Finsku a Švédsku třetím nejzalesněnějším státem v EU.

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Hrad Predjama
Hrad Predjama
Byl vybudován pod převisem skalní stěny, která je vysoká 123m. V překladu znamená “hrad před jeskyní” a vypadá jako by byl vrostlý do skály. Nachází se 10 km od městečka Postojná, proslulého sítí jeskynních chodeb.
.


 
Piran
Piran
Nejzachovalejší středověký benátský přístav hned po Benátkách. Často označován za nejkrásnější město Slovinska. Leží na výběžku slovinského pobřeží a jeho působivá starobylá atmosféra je umocněna zákazem vjezdu aut do centra města.
Ptuj
Ptuj
Co se počtu památek týče jedno z nejbohatších slovinských měst. Centrum města tvoří změť červených střech a středověkých ulic s kostely, věžemi a muzei.  
Jezero Bled

Největší turistická atrakce Slovinska. Křišťálově průzračné jezero s ostrůvkem, na kterém je kostel a v pozadí Julské Alpy. 

Jeskyně Postojna

Druhá největší zpřístupněná jeskyně v Evropě a jediná jeskyně na světě, která nabízí jízdu jeskynním vláčkem. Ten vás zaveze 2 km do nitra jeskyně, dále pokračujete pěšky. Prohlídkový okruh je dlouhý 5 km, celková délka chodeb je pak přes 20 km.

Škocjanské jeskyně

Rozsáhlý jeskynní systém na jihozápadě Slovinska. Najdete zde téměř 6 km jeskynní, 26 vodopádů a nespočet jeskynních útvarů.

Co ochutnat
Co ochutnat
Blejska kremna rezina - sladký zákusek, který se skládá z plátků listového těsta, vrstvy vanilkového pudinku a šlehačkového krému.
Jota - polévka ze směsi brambor, fazolí a kysaného zelí. A stejně jako u naší zelňačky se můžete setkat s variantou s kousky uzeného masa nebo klobásy.
Štruklji - existuje nespočet variant. Jedná se o malé roládky z těsta, které se plní dle chuti – mákem, ořechy, sýrem, vejci, tvarohem apod.
Žlikrofi - těstovinové knedlíčky podobné italským raviolám, plní se dle chuti například masem, bramborami nebo zeleninou.
Žganci - vyrábí se většinou z pohanky, má kašovitou strukturu a trochu se podobá italské polentě. Podává se s mlékem či jogurtem, nebo jako příloha k masu. Může se vyrábět i z kukuřičné, ovesné nebo pšeničné mouky.
Zdraví a specifika
Boats
Zdraví a specifika

Každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad. Zápisy dětí v cestovních dokladech či občanských průkazech rodičů nejsou akceptovány. Rodičům hrozí pokuta ve výši až 400,- €.
 
Zakázán je dovoz tzv. “chladných zbraní”, mezi něž patří gumové obušky, teleskopické tyče a podobné předměty, které by mohly sloužit k napadení. Za porušení zákazu dovozu je pokuta ve výši 500-1500,- € a předmět se zabavuje bez možnosti vrácení.
 
ZDRAVÍ
Zdravotní péče je na dobré úrovni, pomoc je poskytována v souladu s předpisy EU. Je třeba cestovat s Evropským průkazem zdravotního pojištění, cestovním pasem či občanským průkazem. Ve Slovinsku je na zdravotní péči nutná spoluúčast pacienta, proto doporučujeme uzavřít komerční cestovní pojištění.
 
Zkontrolujte si svá očkování proti spalničkám a tetanu. Klíšťata mohou přenášet virovou encefalitidu.

Bezpečnost
Bezpečnost

Bezpečnost je ve Slovinsku na vysoké úrovni. Tradičně buďte opatrnější na své věci v turisticky navštěvovaných oblastech.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou je Euro (EUR). 1 EUR = 26 CZK
 
Ceny ve Slovinsku jsou na přijatelné úrovni. 
Nocleh v hotelu nebo penzionu střední kategorie: 30 EUR
Obědy a večeře v kvalitních restauracích: 30 EUR
Vlakové/autobusové jízdenky: 10 EUR
Vstupné do muzeí/atrakcí: 10 EUR
 
SPROPITNÉ
Dávat spropitné není ve Slovinsku moc běžné. V restauracích můžete nechat spropitné ve výši přibližně 10%. V taxíku je obvyklé cenu zaokrouhlovat a poskytnout malé spropitné.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 0,6
1l mléka 0,85
chléb 0,5 kg 1,04
brambory 1kg 0,67
káva v restauraci 1,35
pivo v restauraci 2,5
Sport
Sport

Mezi nejoblíbenější sporty patří tenis, cyklistika, jachting, windsurfing, lov, rybaření, golf, jízda na koni, rafting, kanoistika, jízda na kajaku a pěší turistika.
 
Lyžování 
Největší a nejznámější lyžařská střediska jsou Kranjska Gora, Krvavec, Bovec-Kanin, Bohinj, Maribor-Pohorje,Rogla a Bled.

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.
Pokud dostanete pokutu a zaplatíte ji na místě či do 8 kalendářních dnů, je třeba uhradit pouze 50% částky. Když nezaplatíte na místě, může vám být jako záloha odebrány osobní doklady jako řidičský, technický průkaz případně i cestovní pas.
Silniční daně a mýtné
Na dálnicích se platí mýtné formou zakoupení dálniční známky. Více informací zde. Řidičům vozidel bez dálniční známky může být uložena pokuta ve výši 300 až 800 EUR.
 
Cestování se zapůjčenými vozy a vozy na leasing
Pokud vjíždíte na území Slovinska se zapůjčeným vozem či vozem na leasing, musíte tzv. zplnomocnění vlastníka vozu pro užívání vozu v daném období. To by mělo být ve slovinštině nebo angličtině a obsahovat minimálně údaje o vlastníkovi, řidiči, vozidle a době trvání zapůjčení.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
ostatní komunikace mimo zastavěné oblast 90 km/h
na dálnicích 130 km/h
Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

únor: Kurentovanje
Masopustní karneval v Ptuji. Postavy oblečené do huňatých kožichů vyhánějí ducha zimy a vítají jaro.
Laufarji je karneval v Cerknu. Laufarji  jsou strašidelně vypadající dřevěné masky..
 11.března: svátek sv.Jiří
Na Goreňsku je zvyk pouštění lodiček se svíčkami jako symbol jara, oslava prodlužování dne.
 květen: Druga godba
Festival světové hudby v Lublani.
červen-červenec: Lent
Letní multikulturní festival v Mariboru, který je díky návštěvnosti kolem půl milionu lidí a více než čtyři sta různým akcím jedním z největších festivalů v Evropě.
září: Vinobraní
V Guinnessově knize rekordů je vinná réva z Mariboru zapsána jako nejstarší vinná réva na světě.