Turecko - země bohatých dějin

Cestovní pojištění do Turecka

Ceny jsou na podobné úrovni jako v ČR.
Hlavním náboženstvím je umírněný islám.
Vízum ani speciální očkování nepotřebujete.
 

Kdy vyrazit

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Nejlepší doba pro návštěvu. Kupujte letenky, startujte auťák! V tuto dobu je tohle místo nejkrásnější a nepříjemnější.
Načasování není optimální, ale i tak si to můžete užít.
Možná chcete jet schválně mimo sezónu, my to děláme taky tak. Ale je dobré vědět, že to nemusí být to pravé ořechové.

Kam jet

Bodrum
Bodrum
Atraktivní přístavní město. Dominantou je hrad z 15. století a najdete tu pláže a přilehlá rekreační zařízení na vysoké úrovni.
Istanbul
Istanbul 

Město s úžasnou atmosférou na pomezí Evropy a Asie. Z památek určitě nevynechejte katedrálu Sv.Sofie, Grand Bazaar, visuté mosty přes Bospor, Modrou mešitu Sultána Ahmeda se šesti minarety. A jižně od města leží ruiny Tróje. 
Kappadokie
Kappadokie
Jeskynní kostely v údolí Göreme. Vznikly díky lávě ze zaniklé sopky Mount Erciyas, která se zatavila do měkkého pískovce. Tehdejší obyvatelé zjistili, že do měkké lávové vyvřeliny se dá velice snadno tesat a vytvořili tak celý komplex domů, kostelů a klášterů. Proletět se nad nimi můžete i balónem.
 
Edirne

Hlavní město stejnojmenné provincie se slavnou mešitou Selimiye.

Izmir

Město ležící na Egejském pobřeží, významné kulturní a obchodní centrum. Jižně od města leží ruiny Efezu, včetně chrámu Artemis, jednoho ze sedmi divů starověkého světa.

Marmaris

Největší turecký přístav a oblíbené jachtařské letovisko. Je obklopen kopci pokrytými borovicovým lesem.

Pamukkale

Místo známé pro své vápencové vodopády a termální prameny. Jsou zde k nalezení pozůstatky římského města Hieropolis.

Antalya

Oblíbené letovisko s teplým klimatem po celý rok. K vidění je tu mnoho zajímavých historických památek jako třeba monumentální Hadrianova brána. 

Co ochutnat
Co ochutnat
Turecká kuchyně se řadí mezi jedny z nejzdravějších světových kuchyní. Poděkovat za to může vysokému obsahu zeleniny a ovoce a vyváženému podílu masa s přílohami.
 
Kebab - na plátky nakrájené silně kořeněné maso, opéká se na rožni, postupně se odkrajuje a podává se s nejrůznějšími omáčkami, dresingy a světlým pečivem.
Mleté maso - zabalené ve vinných listech.
Plněné papriky - s rajskou omáčkou.
Gozleme - slané  palačinky špenátové, sýrové nebo plněné bramborami.
Chalva - sezamová pasta, která se podává samotná nebo jako součást jiného pokrmu.
Ayran - nakyslý jogurtovo-mléčný nápoj.
Zdraví
Boats
Zdraví

V Turecku jsou veškerá soukromá zdravotnická zařízení na velmi dobré úrovni srovnatelné s se špičkovými klinikami v EU. Nicméně na slušné úrovni jsou i státní zařízení ve velkých městech.
Česko s Tureckem podepsali smlouvu o sociálním zabezpečení, která pokrývá i zdravotní péči. Občané České republiky tak mají v akutních případech nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních, tedy na následné proplacení ošetření. Před cestou do Turecka si ale musíte u své zdravotní pojišťovny obstarat formulář "CZ/TR 111".
Tato dohoda ale nepokrývá náklady na repatriaci (návrat domů) a vyžaduje spoluúčast na úhradě léků (20 %) nebo vyšetření. Mohou se také objevit problémy při proplácení, které vzešly z odhadování naléhavosti lékařského zákroku.
Raději si proto na celou dobu pobytu sjednejte cestovní zdravotní připojištění u komerční pojišťovny. 

Možné zdravotní problémy:
  • slabší průjmy
  • v oblasti Černého moře možnost přenosu klíšťové encefalitidy a krymsko-konžské hemoragické (krvácivé) horečky z infikovaného klíštěte
Specifika

Turci jsou vesměs velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Nevoli u nich však může vyvolat  nevhodné turistů. Doporučuje se nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecku spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Bezpečnost
Bezpečnost

MZV ČR upozorňuje na zvýšené riziko možných bezpečnostních incidentů po celém území Turecka a doporučuje českým turistům, aby zejména v období postního měsíce ramadánu a prezidentských a parlamentních voleb dbali zvýšené obezřetnosti při pohybu na veřejnosti a vyhýbali se místům s větším shromážděním osob (oslavy, demonstrací).
 
Nedoporučuje se:

  • Vyhovět žádostem místních obyvatel o vyvezení různých balíčků, filmů, dopisů a podobně.
  • Ženám chodit o samotě v místech mimo turistická letoviska a velká města.
  • Nocování pod širým nebem nebo ponechávání osobních věcí na nestřežených místech.

V rámci celé provincie Antalya je možno se dovolat na číslo 179, na kterém je 24 hodin denně poskytována pomoc zahraničním turistům a řešeny jejich stížnosti. Tato služba funguje v anglickém, německém a ruském jazyce.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiální měnou Turecja je turecká lira (TRY). Jedna setina liry se nazývá „kuruş“. 1TRY = 4,85 CZK.
 
Kreditní karty jsou ve většině lepších podniků akceptovány. Peníze vyměníte v bance (bývají zavřené přes víkendy), na poště, v hotelu nebo cestovních agenturách. Není ale problém najít bankomat.

SPROPITNÉ
V restauracích: 5 - 10% z výše účtu.
Pro nosiče zavazadel: 2-3 TRY za zavazadlo.
U taxi zaokrouhlit cenu nahoru. V případě taxi typu „dolmus“ (společné taxi) není spropitné třeba.
 

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v EUR
1,5l vody 0,26
1l mléka 0,51
chléb 0,5 kg 0,32
brambory 1kg 0,45
káva v restauraci 1,38
pivo v restauraci 2,03
 
oběd v restauraci - 180 až 300 Kč (od 6 eur)
rychlé občerstvení (kebab) - od 26 Kč (0,80 eura)
kopeček zmrzliny - 15 Kč (0,50 eura)
pohled se známkou - 15 Kč (0,50 eura)
Sport
Sport

Pěší turistika
Milovníci pěších výprav si zde přijdou na své. Horské masivy skýtají spoustu možností. Projít se můžete od jihozápadu od Tauru až na jihovýchod, kde leží Kačkar.
 
Potápění
Moře v okolí Turecka nabízí množství útesů, srázů a jeskyní. Zdejší vody jsou pro potápění ideální, neboť jsou celkem klidné, bez velkých přílivu, odlivu či proudů a viditelnost se pohybuje kolem 20 m. Nejlepšími místy na potápění jsou Kuşadası, Bodrum a Marmaris (jižní Egejská riviéra), Kaş (Turecká riviéra) a Ayvalık (severní Egejská riviéra).
 
Windsurfing a kitesurfing
Alaçatı je rájem windsurfařů a kitesurfařů. Díky dlouhé písečné pláži s mělčinou, klidným mořem a naopak větry silnými až okolo 16-17 uzlů nabízí provozovatelům vodních sportů ideální podmínky, a to hlavně od poloviny května až do listopadu. Na poloostrově Çeşme se dokonce pořádají soutěže Světového poháru Asociace profesionálních windsurfařů.
 
Paragliding
Svahy Baba Dağ (1960 m) v Ölüdenizu patří díky stálým teplým větrům k nejvhodnějším místům pro paragliding. Nejlépe to fouká od konce dubna do začátku listopadu.
 
Plavba na gületu
Gület je tradiční dřevěná loď a okružní plavba podél západního Tyrkysového pobřeží Středozemního moře je pro řadu cestovatelů vrcholem návštěvy Turecka.

Doprava autem
Boats
Doprava autem

Jezdí se vpravo jako u nás.
Max. povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,05% pro řidiče osobních automobilů bez karavanu nebo přívěsu a 0% pro řidiče ostatních vozidel.
 
Poplatky
V Turecku je zpoplatněn průjezd některých dálnic a mostů. Výběr mýtného probíhá v mýtných branách v hotovosti. Více informací o cenách a úsecích zde.
 
VAROVÁNÍ
Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností. Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR, ale nedodržují se. Ohroženi jsou hlavně chodci, protože je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla“.

Rychlostní limity
v zastavěných oblastech 50 km/h
mimo zastavěné oblasti 90km/h
na dálnicích 120km/h
Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

Svátky se v Turecku slaví opravdu velkolepě. Všechna města zaplaví vlajky, veškeré úřady i obchody jsou zavřené, lidé vyráží do ulic s mávátky a ze všech zákoutí se line živá hudba.
21.března: Nevruz
Nevruz neboli oslavování příchodu jara intenzivně slaví především Kurdové.
23.dubna: Den nezávislosti
V tento den se slaví rovnou dvakrát. Spolu s výročím vyhlášení samostatného tureckého státu je totiž také Den dětí.
30.srpna: Den vítězství
Na konci srpna si Turci připomínají vítězství nad řeckou invazí během války za nezávislost.
29.října: Den republiky
Mustafa Kemal Atatürk vyhlásil roku 1923 Tureckou republiku.
10.listopadu: Úmrtí Atatürka
Vždy v tento den v 9:05 ráno Turci uctí památku vojevůdce, zakladatele a prvního prezidenta Turecké republiky minutou ticha.
začátek jara: Kurban Bayrami a začátek zimy: Seker Bayram ¨
Datum jedné z nejzajímavější muslimských slavností – jarní svátek obětování a zimní svátek cukru – není nikdy pevně daný. Váže se totiž na lunární kalendář.