Školní prázdniny v evropských zemích 2022


iStock-1307644662.jpgPři plánování dovolené se často vyplatí vyhnout se špičce. A co se týče léta, bývají tím nejfrekventovanějším obdobím školní letní prázdniny. Zatímco v Česku jsme zvyklí na pevný dvouměsíční model červenec-srpen, v řadě evropských zemí se nejdelší školní volno roku pohybuje v jiném časovém rozmezí. Následující přehled vám pomůže se rozhodnout, kdy do dané země (ne)jet v souvislosti s letními prázdninami.

České děti můžou většině svých zahraničních vrstevníků závidět – letní prázdniny a celkový součet volných týdnů (prázdniny a svátky) jsou ve většině Evropy delší než u nás. Méně volných týdnů než Česko a Severní Irsko (12) má v Evropě jen Dánsko (11). Zato ve Francii nebo Španělsku si školáci užijí 16 volných týdnů, v Itálii je to až 18 a v Bulharsku dokonce i 19 týdnů.

Ale zpět k letním prázdninám. V těch už patří české školství co do délky k evropskému průměru s devíti týdny volna, pevně stanoveném na měsíce červenec a srpen. Stejně jsou na tom také Slovensko a Belgie.

Jak jsou na tom okolní země v roce 2022? Letní prázdniny v Polsku letos začínají už 25. června a trvají do konce srpna. V Rakousku naopak startují s příchodem července, ale končí 12. září. 

A Německo má termíny rozdělené podle jednotlivých spolkových zemí, aby nedocházelo k dopravnímu kolapsu vlivem stejného termínu prázdnin. S Českem přímo sousedí Bavorsko (1. 8. – 12. 9. 2022) a Sasko (18. 7. – 26. 8. 2022).

Pro zajímavost – vůbec nejdelší letní prázdniny v rámci Evropské unie mají školáci v Litvě, na Maltě a v Rumunsku (tři měsíce). Zato v takovém Dánsku nebo Lichtenštejnsku si děti užijí letního volna jen něco málo přes měsíc.

Ať už se podle prázdninové frekvence vydáte kamkoliv, nezapomeňte myslet na cestovní pojištění. Od AXA ho nyní můžete mít se slevou 20 %.