Pokud si chcete dovolenou vychutnat naplno a odvézt si z ní jen pozitivní zážitky, měli byste dodržovat určitá pravidla a preventivní opatření. Existují taková, která jsou specifická pro určitou zemi, ostatní ale platí takřka všude.
Jste vášnivý lyžař a vyrážíte pravidelně na zimní dovolenou? Objednali jste si dovolenou, ale nemůžete na ni z vážných důvodů odjet? Rádi byste si byli jisti, že vaše cestovní pojištění kryje náklady spojené s projevy chronické nemoci či pobyt rodičů s dětmi v nemocnici v případě jejich nemoci či úrazu? Existuje široká nabídka cestovních připojištění na dovolenou, aby proběhla v klidu a ke spokojenosti všech účastníků.
Na co nezapomenout před odjezdem
Určitě se vyplatí pořídit kopie dokladů jako je pas, vízum či smlouva o cestovním pojištění. Stačí si je oskenovat a poslat si je mailem pro případ, že by se vám originály ztratily či kopie na cestách ztratily. Dobré je také být také předem obeznámen se základním zákony a předpisy země, do které cestujete. Před odjezdem si také zjistěte, zda je pro vaši cílovou zemi vhodné absolvovat preventivní očkování. Do zavazadla si přibalte i lékárničku s běžnými léky a také s těmi, které užíváte pravidelně. Nakonec si poznamenejte telefonní čísla pro případ nouze (asistenční služba, ambasáda, příp. tísňové linky).
Během cesty
Snažte se zapomenout na cestovní horečku a být na cestách obezřetní. Označte svá zavazadla jmenovkou s adresou, kterou uložte i dovnitř zavazadla. Zkontrolujte jejich stav při převzetí od přepravce, a pokud zjistíte, že došlo k poškození či vykradení, reklamujte ihned u přepážky „Baggage Claims“ v prostoru letiště. Cenné a křehké věci si s sebou berte do letadla. Zkontrolujte, zda je zavazadlo dobře zamčeno.
Bankovky a platební karty nenoste v jedné peněžence, peníze si vždy rozdělte na více částek a uložte je na bezpečné místo. Doklady, peněženku či mobilní telefon nenoste na snadno dostupných místech pro kapsáře.
Pokud se rozhodnete půjčit si na místě motocykl či auto, nezapomeňte, že dopravní předpisy se v jednotlivých zemích mohou lišit. Stejně tak i chování ostatních účastníků provozu se může od chování řidičů u nás značně lišit. Ověřte si, zda uzavřené pojištění na dovolenou hradí i náklady spojené s případnou dopravní nehodou.
Dbejte vždy na hygienu stravování – zvláště v zemích třetího světa. Pouličnímu prodeji se raději vyhněte. Dejte přednost balené vodě a stejnou si i čistěte zuby.
Rádi byste si zpestřili dovolenou adrenalinovým zážitkem? Ověřte si, že instruktor potápění či bunjee jumpingu má pro provozování těchto aktivit patřičné oprávnění. Pokud sami provozujete rizikové sporty, sjednejte si připojištění, které pokryje náklady v případě úrazu pramenícího právě z adrenalinových sportů.
Co tedy všechno zahrnuje cestovní připojištění?
- Rizikové sporty – informujte se o kategoriích sportů, které do nich spadají.
- Storno zájezdu – pokrývá stornovací poplatky, které musíte uhradit cestovní kanceláři v případě zrušení cesty, letenky, jízdenky či samostatně objednaného ubytování.
- Chronické onemocnění – chrání pojištěného v případě projevu chronického onemocnění v zahraničí. Hradí náklady spojené se stabilizací pojištěného, pokud zhoršení souvisí s jeho chronickým onemocněním.
- Léčebné výlohy spojené s hospitalizací dítěte – pokrývá pobyt v nemocnici pro rodiče či dopravu a ubytování rodiče v případě, že je dítě v zahraničí bez rodinného příslušníka.
- Pojištění domácích mazlíčků – zahrnuje veterinární péči pro vašeho psa či kočku během společného pobytu v zahraničí a rozšiřuje krytí o odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem.
- Porucha vozidla – kryje opravu či odtah do nejbližšího servisu a náhradní ubytování v případě, že je nemožné pokračovat v cestě. Pokud není možné automobil opravit během 5 dní, součástí připojištění je i převoz vozidla zpět do ČR.