Záchranná kočičí amsterodamská archa


Originální kočičí útulek kotví jen kousek od hlavního nádraží Amsterdam Centraal.

Voda. Kočičím národem obyčejně nenáviděný živel se v Amsterodamu stal místem, kde chlupatí tyrané naopak nadšeně vrní blahem. Kočičí loď De Poezenboot ale není rozhodně žádná kočičí kavárna. Nejde tu o to, pomazlit se s chlupáčem za cenu středního latté. Je to kočičí útulek, místo provozované s láskou. Proto doporučujeme jako originální zastávku při courání po městě.

Kočičí nadace bude mít nejméně 9 životů. V 9. století nařízení Karla Velikého přikazovalo kočku chovat v každém selském nebo klášterním dvoře. Na této fotce je 9 koček. Je tady nějaký numerolog?

Je to tedy otevřené pro veřejnost?

Je to charita. Útulek, kde se zachraňují kočky a vy můžete De Poezenboot finančně podpořit. To je to, o co tu jde. Můžete se sem zajít podívat a pokochat originální atmosférou, ale provozovatelé jsou neoblomní, návštěvní hodiny jsou jen na dvě hoďky denně (od 13 do 15 hodin), a to je ještě ve středu a v neděli zavřeno. Zájem o návštěvu je obrovský, takže možná budete chvíli stát venku frontu, než se dočkáte vašeho vlastního slastného zavrnění.

 

Merčajz, jaký si tu můžete zakoupit. Foto: Poezenboot/FB

A není to tedy tak trochu zoologická?

Díky přísnému režimu se právě nemusíte obávat toho, že chlupatí námořníci trpí. Nic podobného, co známe z některých českých kočičích kaváren, kde je každý den od rána do večera v místnosti namačkáno deset koček a 20 zákazníků a 40 řvoucích dětí. A kde si všichni nebohého spícího (je den, přece) „mazlíčka“ chtějí osahat, vzít do náručí, nebo alespoň zatahat za ocas. Takhle se na lodi se zachráněnými/uvězněnými (vyberte podle sebe) zvířaty neobchoduje.

To vymysleli nějací hipsteři?

Kdepak, celé to vzniklo už v roce 1966, když místní kočičí dáma paní Henriette van Weelde zachraňovala toulavé kočky. Lidé jí stále častěji přinášeli kočky, o které se už nebyli schopni postarat. Její byt ale brzy začal přetékat kočičinci. A tak ji napadlo, že když mohou všude okolo bydlet na hausbótech lidé, proč by tam nemohly bydlet kočky? První plavidlo, které se koupilo, byl plachetní člun, který se odstrojil a přestavěl na kočičí palác. Jenže už za pouhé tři roky začal i tento člun praskat ve švech. A tak se přikoupil další člun. No a o deset let později, když dosloužil, pořídil se v roce 1979 dnešní hausbót. Obydlí postavené speciálně pro potřeby koček.

Tohle je pohled na kočičí základnu přes kanál:

 

Kolik tam je vlastně kočiček?

Loď provozuje asi 20 dobrovolníků a přichází sem asi 100 návštěvníků denně. Na to všechno tu žije asi 50 mňouků. Toulavá zvířata sice nejsou v Nizozemí žádný tragický systémový problém, takže už přes 50 let funguje tato plovoucí základna z darů dobrovolníků. Lidi milují tyhle chlupaté hračky.

Jak to tedy najdu?

Nejlépe podle naší mapy. Stačí přepnout ve Street View výše. Je to úplně v centru. Oficiální stránky jsou depoezenboot.nl. Přes PayPal můžete kočičkám poslat trochu finanční radosti nebo si koupit vkusné plakáty a koč-tričko.

Share this article: